Niewolnictwo II
Dziś kolejny temat serii
niewolnictwa "przy pisaniu" -
chcę poruszyć w tej materii
i zależy mi na zdaniu.
Zdaniu innych czytających -
robotników i studentów,
i bez pracy się nudzących ,
oraz grona "elokwentów"
Dziś nie można pisać szczerze,
wierszy - to już nie daj Boże -
rymowanie? ( aż nie wierzę ) -
postrzegane jest najgorzej.
Przecież rymy - to łatwizna -
dziś poeta rymem gardzi -
"szmira, gówno i zgnilizna" -
"Grafomani" nic nie warci.
Otóż powiem wam niestety,
że opluwać rymu nie dam -
wy na pokaz "prze - poety" -
czy jakkolwiek zwiecie się tam...
Niewolnicy nowomody -
któż reguły złamać kazał?
Niedouki - wszak niestety -
jak nie umiał - to nie składał.
I tak dźwięki szekspirowskie,
ten co złamać chciał konwencję
uznał wnet za częstochowskie,
by na niego mieć atencję.
Wtedy wszystkie niedoroby -
pisać wiersze każdy może -
poruszyły tępe głowy
pisząc gniotów całe morze.
Niewolnicy zaś tych reguł,
czując swoją mierność wszelką
"złote myśli" - taki szczegół
zwą poezją bardzo wielką.
Publikują, nawracają,
plują śmiało w Słowackiego,
z Mickiewicza prześmiew mają,
obrażają Baczyńskiego....
Nowomoda - trudna rada,
cóż dziś człowiek wierszem zowie?
Ten co w reguł sidła wpada?
niech ktoś w końcu mi odpowie.
Czy naplujmy ojcom słowa
w twarz, wyniosłe tworząc brednie,
czy uczucia wierszem pisząc
bierzmy baty niepochlebne.
Czy wywołać serca drżenie,
dać się rymem zapamiętać?
W rymie - dzieci zachwycenie -
czy im "biało" bajkę "smętać".
Zastanówcie się krytycy,
czy uwagi są zasadne,
nowych reguł niewolnicy,
nie mających mocy żadnej.
Komentarze (41)
Wielkie 5, za dobry temat i piękne jego ujęcie :)
Angela dzięki, pozdrawiam
Riggs, powaliły mnie rymy... częstochowskie i gramatyczne. Ty taki znawca i taki niski poziom. Słabiutko....
betti to właśnie dla Ciebie, ale Ty i odczytanie podtekstu to już zbyt wiele na magistra, doktorat potrzebny, ach...
riggs, kiedy widzę ''takie'' rymy, odechciewa mi się czytać, to fakt. Nie zachęciłeś więc pretensje nie do mnie.
Mam nadzieję, że już nikt więcej w ten sposób dla mnie nie napisze... o ile zechce, żebym przeczytała.
niech każdy rymuje,
jak czuje
niech każdy pisze wiersze
jak najszczersze
sercem
tylko sercem...
to mój wierszyk dla riggs'a 5.
Kasiu, bardzo ładny wierszyk :)
wybrałam najgłupszy nick na świecie, tego się wstydzę.
Aisak jest ok :)
I pięknie
Aisak dziękuję, i tak trzymać
Cudowny wprost, mistrzostwo świata w grafomanii.
jestem grafo grafo manką
warszawianką
i tego się nie wstydzę
a z pozerów szydzę xD
Nigdy bym nie wpadła na to, że możesz być z Wa-wy. Szok! Może spod Wa-wy?
betton jest z Koziej Wólki stąd słoikowa tępotta miernotta
riggs nie musiałeś tego pisań, domyśliłam się...
Masakra, kurde z Grójca.
i nie obrażaj osób będących spod Warszawy. to niekulturalne.
masakra normalnie :/
Aisak widzisz, jak Cię zdenerwowała. Una ta miastowa. A jam wieśniak z wyboru od lat czterech. Ale ani świnki, ani krówki, nawet słomy tu ni ma co by z buta wystała
riggs słomę z butów, to pokazałeś,,, zapomniałeś?
riggs, no proszę, ja też.
pięknie jest poza miastem, prawda?
drzewka, ptashki, motylki, kwiatki :]
Masakra, dzwonili, że już musisz iść, więc się od melduj.
Aisak odmelduj razem, tam nie szkół na tym zadupiu?
xD
śmiem twierdzić, że telefon mnie troluje!
Aisak ja śmiem twierdzić, że Ty jesteś trollem... Troll przez dwa l
rany, Masakra, to sobie dopisz xD
Aisak sobie dopisałam.... problem ze wzrokiem?
pisać - korekta
Aj lowju , dawaj dalej - do pobicia 680 komentarzy, no dawaj, pokaż swój ilorazik
riggs przyjemności trzeba dozować... jakiś Ty łasy na te komentarze - nieładnie. Za karę idę do innych... Pa, pa...
Bardzo ciekawe podejście do rymów, i pokłon dla wieszczy.
Spokojnie, acz z pazurem.
No i jeszcze protest przeciwko niewolnictwu.
Brawo!
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za zrozumienie, ciut zgryźliwie, ciut ironicznie, ale mądrzy ludzie rozumieją. Kłaniam się, cieszę się, że jesteś
Cos mi sie zdaje ze jeszcze glebiko w Tobie siedza slowa pana S. Mimo publicznych deklaracji ktore w TV pieknie brzmialy nie odpisal na mojego maila juz miesiac :-)
Jutro Ci coś napiszę, dzięki i jeszcze raz gratuluję ( ciiii tu nie napiszę czego )
Czasem proste rymy są celową zagrywką autora, nie każdy wiersz z tzw "częstochowskimi" rymami musi być do bani. Ważne czy z sobą niesie coś głębszego czy nie. Sam stosuję "częstochowę" gdy chcę przekazać treści oczywiste, aby nie było zbyt wielu zawoalowanych niedomówień.
Prosty wiersz, z głębokim przesłaniem. I to chyba o to chodzi. Ode mnie 5
Maurycy - mądry czytelnik - mądre wnioski. Dziękuję, pozdrawiam
Witaj riggs :-) No bez dwóch zdań masz swój styl. Treść bezpośrednia. Dobitny przekaz, który zachęca do przemyśleń...
"Niewolnicy zaś tych reguł,
czując swoją mierność wszelką
"złote myśli" - taki szczegół
zwą poezją bardzo wielką." -----> Chwila na refleksję ;-)
"Nowomoda - trudna rada,
cóż dziś człowiek wierszem zowie?
Ten co w reguł sidła wpada?
niech ktoś w końcu mi odpowie." -----> Ta myśl będzie zawsze aktualna :-)
Dziękuje riggs za szczerość z jaką spotykam się na łamach Twojej twórczości. Może nie zawsze jest ona łatwa do przyjęcia, ba, chwilami zaboli. Zawiera ładunek emocjonalny. To wszystko składa się na prawdę o autorze i to mi się podoba. Pozdrawiam :-)
Piąteczka z plusem ;-)
Arti, ubolewam, że usunąłeś swoje wiersze... Były dobre, bardzo dobre, nietuzinkowe. Dziękuję za odwiedziny. Któż z nas śmie nazwać sie poetą? Tylko jedna taka tu jest. Wróć kolego.
riggs co do moich "wierszy", to nie ma co ubolewać, bo po opublikowaniu ich na łamach opowi.pl, nikt do nich specjalnie nie wracał. Otwieram nowy rozdział, stąd ta "literacka czystka" na moim profilu ;-) Komentarz pod Twoją twórczością dowodzi, że JESTEM i bacznie obserwuję nowe "arcydzieła" ;-) Miło, że napisałeś kilka słów o moich utworach. Dziękuje :-)
Artbook szkoda, chętnie bym kilka wydrukował sobie, gdybym wiedział, że usuniesz. Tylko na pamiątkę oczywiście, bez urazy i bez głupich zamiarów.
Przepraszam, że tak dopiero. Dla mnie ważna jest tylko jedna zasada: Czy tekst mi się podoba - czy nie. Jeżeli tekst ma to ''coś'' - ''duszę''
to żadne rymy częstochowskie i wszelkie dziwactwa, mu nie zaszkodzą. Bo przecież dusza jest nieśmiertelna. Ja też piszę czasami dziwacznie, jak mi się podoba. Twój tekst czytałem dwa razy. Pozdrawiam - 5
Dekaos - i o to chodzi - dziękuję
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania