Obraz jak marzenie
Za życiem – marzenia
Za planem – cierpienia
Ja swoje marzenia
pozbieram w sercu z cienia
Gdzie sto pomysłów
tam nadzieja gaśnie
Gdzie jeden z miliona celów
tam życie tworzy baśnie
Przepiękny krajobraz
lecz niedługo zniknie
Gdy zapomniany obraz,
tam marzenie milknie....
Komentarze (51)
Trochę się pośmiałam, ale z tekstu, nie z autora.
A co tu takiego zabawnego?
Megartist123 wszystko. całokształt z laurki na walentynki, chociaż. uczciwie mówiąc, fajniejsze widziałam
Grafomanka Starałam się tylko oddać w tym wierszu powagę utraty marzeń przez zapomnienie... Nie rozumiem, w którym momencie popełniłam błąd...
Megartist123, nie wyszła powaga, przez tak wyrażone myśli, przez dosłowność i naiwne stwierdzenia, wyszły tylko braki w pisaniu poezji. Nie tylko w pisaniu, bo i raczej nie czytasz poezji, nie widać przynajmniej.
Czytałaś wiersze Szymborskiej, w podstawówkach już przerabiają. Widziałaś metaforę, subtelne wyrażenia myśli, koronkowe szycie wersów?
Grafomanka Tak widziałam. W szkole nie przerabiamy tego, nie wiem, czemu... Ale edukuję się w domu już od kilku lat, a wiersze pisałam już jako 5-latka, więc może niektórzy nie rozumieją przesłania...
Megartist123, ale tu nie ma nic trudnego, czego można by było nie zrozumieć. Wszystko podałaś na tacy, bez użycia choćby najmniejszej przenośni... nie pozostawiłaś niczego, nad czym zamyśliłby się czytelnik
i jeszcze ten rym... najprostszy z najprostszych... marzenia - cierpienia - cienia
Czemu idziesz na taką łatwiznę?
Grafomanka Znaczy, pisałam wiersze trochę trudniejsze na swoim profilu, lecz wtedy też ludzie przyczepiali się do tego, że to nie są rymy, więc już za bardzo nie wiem, co robić?
Megartist123, pokaż tutaj ten z trudnym rymem
Grafomanka przypomnę, że ona ma 12 lat. Zwróć też uwagę, że każdy twój komentarz to jedynie twoja ocena: że tekst na walentynki, że nie wyszła powaga, że naiwne stwierdzenia, że idzie na łatwiznę, że nie pozostawiła nic nad czym zamyśliłby się czytelnik itd..
Tekstozaur. dwanaście to już myśli, uspokoiłeś mnie więc, że nie pięć.
Dzięki serdeczne
Grafomanka Grafomanka to kiedy przypomnij tej Szymborskiej w podstawówce uczą
Tekstozaur, w ósmej klasie, ale jeżeli ktoś jest zainteresowany literaturą, to powinien wcześniej zapoznać się z wierszami Szymborskiej, a już na pewno ci chwytający za pióro
Grafomanka https://www.opowi.pl/chce-byc-tam-gdzie-ty-dedykacja-dla-a86027/. Możesz zauważyć tam też dużo też komentarzy...
Megartist123 a jakie masz tam rymy, potrafisz wskazać co się rymuje ze sobą?Konkretnie, czyli wiersze - pierwsze itd
Poza tym z okazji różnych szkolnych akademii, wiersze Szymborskiej bywają recytowane przez uczniów...
ty - przyśnić
czarnej - zawsze
słońce - mnie
siebie - ciebie
sama - szans
nie - chcę
tak - skraść
dalej - mnie
piękny - inteligentny
zła - skarb
niepojęty - jedyny
zawieść - trudne
pewno - tego
lecz - nie
powiedzieć - odpowiesz
kocham - znać
Grafomanka a ja uważam że POWINNAŚ podskoczyć dwa razy zanim coś napiszesz, a już NA PEWNO raz
Megartist123, no nie Mega, tu masz tyle dwa rymy, reszta rymem nie jest.
A czym jest rym, wiesz?
Tekstozaur a ja uważam, że NIE POWINIEŚ, blokować dziewczynie szansy do nauki. Jest młoda, a tacy szybko się uczą, bo później trudno odwrócić zakorzenione nawyki.
Jak się uczyć, to dobrze, a nie byle jak... TERAZ PODSKOCZ KILKA RAZY
Grafomanka Tak, poczytaj sobie o 36 rodzajach rymów: https://topflop.pl/rodzaje-rymow/ oraz zobacz mój wiersz o rymach: https://www.opowi.pl/czym-jest-rym-dedykacja-dla-martynym-a86066/.
Megartist123
''Rym to powtórzenie takich samych lub podobnych układów brzmieniowych na końcach wyrazów w zdaniu lub wersie. Oznacza to, że w zdaniu lub słowie końcówki muszą brzmieć identycznie lub podobnie dźwiękowo.''
Które rymy brzmią u Ciebie dźwięcznie?
Grafomanka nic nie jest blokowane. Piję do tego, że zamiast pisać o faktach ewentualnie wyrażać swoją opinie.. piszes co powinna. Nic nie powinna, co najwyżej.. może
Tekstozaur, ty też możesz pomóc. Każda pomoc mile widziana.
Grafomanka A przeczytałaś o rymach "Rymy ubogie
Rymy ubogie to takie, które nie mają wielu współbrzmień, czyli niewielkie fragmenty wyrazów się rymują np. mi – śni."
Grafomanka w czym mogę Ci w takim razie pomóc?
Megartist123, a po co Ci ubogie, kiedy Ty nie znasz podstawowych?
Tekstozaur, możesz zrobić herbatę i wyskoczyć po jakieś ciasteczka... byłoby miło
Grafomanka O, albo na przykład takie "Rymy niedokładne
Rymy niedokładne lub inaczej przybliżone to rymy w których rymujące się końcówki NIE SĄ identyczne. Do grupy rymów niedokładnych zalicza się asonanse – rymy oparte na identyczności samogłosek, np. plama – trawa, oraz konsonanse, oparte na identyczności spółgłoskowej, np. gong – gang.
Megartist123
niedokładne są najlepsze, i najtrudniejsze. Może zostaw to na razie, uczymy się podstaw.
Jakie wyrazy Ci się rymują?
Grafomanka Ale w tym tekście pod którym piszemy?
Megartist123, teraz , wymyśl sobie najprostszy rym, ja np droga - sroga
Grafomanka mapa - kanapa
Megartist123 bardzo dobrze. Dźwięczy, prawda?
A teraz spróbuj na tym prostym rymie utworzyć niedokładny, ja np na swoim
po tych drogach przechodziła zima sroga
Grafomanka ja - gra
A jeśli zrobić rym no to np właśnie mapa-kanapa:
Na stole stoi mapa, a mnie przygniotła kanapa.... czy coś...
Megartist123, ale masz teraz dokładny, spójrz na moje końcówki ''drogach - sroga''
U Ciebie inaczej powinno być... mapach - kanapa chociażby
To powoduje, że rym nie jest już dokładny
Grafomanka Nie wiem, jakos drogach sroga nie rymuje mi się jakoś ale może to ja nie mam słuchu do rymów
Ale czujesz, że dźwięczy rym, prawda? I tutaj już można sobie wymyślać, bawić jak się komu chce, niemniej najprostszy rym - ten, który się pierwszy narzuca, to najczęściej banalny rym, inaczej częstochowski, dlatego poeci uciekają od takiego, chociaż za czasów Słowackiego czy Mickiewicza takim się posługiwano, ale dzisiaj niekoniecznie
Grafomanka Czyli końcówka rymu nie powinna być w rymach niedokładnych taka sama?
Megartist123, w niedokładnych końcówka nie może być taka sama, stąd nawet nazwa niedokładne
w dokładnych już tak
Grafomanka Np. sny - my
a zapisz to w zdaniu, w wersie
Grafomanka Każdy z nas ma cudowne sny, ale najlepszym z nich jesteśmy my...
Megartist123 to jest całkiem dobre.
Chyba już załapałam. Dzięki za pomoc Grafomanko!
Megartist123, proszę bardzo.
Miłego wieczoru, Mega
meh
Megartist123↔Tak jakoś, też by można↔
za życiem marzenia kroczą
za planem cierpienia
cieniem ochoczo
a ja marzenia
i tak na przekór pozbieram
Też spoko
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania