Reżyser Alfred Hitchcock

Alfred Joseph Hitchcock, ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie. Zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles. =

 

Angielski reżyser, scenarzysta oraz producent. Uznawany za jednego z najbardziej wpływowych twórców filmowych w historii kina. Określany mianem „mistrza suspensu”. W trwającej sześć dekad karierze wyreżyserował 53 filmy fabularne. Stał się rozpoznawalny dzięki licznym wywiadom, występom cameo w swoich produkcjach. Oraz serialowi kryminalnemu „Alfred Hitchcock przedstawia” (1955–1962). Podobne uznanie zyskiwali aktorzy grający w jego filmach. W 1955 przyjął obywatelstwo amerykańskie.

 

Źródła: Wikipedia

 

Jest to jeden z moich trzech ulubionych reżyserów (kolejni to; Quentin Tarantino i Tim Burton, o których OCZYWIŚCIE też kiedyś napiszę).

Pierwszy film, który oglądałam tego reżysera to „Okno na podwórze”. Zaciekawił mnie. Później było jedno z największych dzieł Hitchcocka (które zmieniło całkowicie postrzeganie filmografia), czyli „Psychoza”. I byłam zgubiona!

 

„Podążyłam” za aktorem którego Hitchcock obsadzał w swych filmach najczęściej, czyli Jamesem Stewartem. I tak obejrzałam „Zawrót głowy” „Człowieka który wiedział za mało” i kilka innych. Gdzieś w międzyczasie zakochałam się w „Starsza pani zniknęła” i „Sabotażu”. Są to filmy do których wracam najczęściej, dla czystego relaksu. Wszystkie filmy Hitchcocka mają niesamowity klimat. A te biało- czarne (jak wspomniana „Psychoza” czy „Sabotaż”) nadrabiają brak efektów specjalnych intrygami, czy sprytnymi scenami. Które w niesamowity sposób potrafią, zmylić widza. Pozostajemy z uczuciem „kiedy i jak do tego doszło?” Co zostaje oczywiście za każdym razem wyjaśnione. Jego „Rebeka” miała dwa remake. Z czego ostatni został nakręcony w ubiegłym roku. Aż tak intrygujące jest to dzieło.

 

Reżyser niesamowitą uwagę zwraca na szczegóły. Jak fryzura głównej bohaterki, która stanowi istotny element filmu (w „Zawrót głowy”). Żółta sukienka, która ma w szczególny sposób zwrócić naszą uwagę. Jest swego rodzaju symbolem („Marnie”). Czy torebka z którą kluczowa postać się nie rozstaje, jest to charakterystyczna kopertówka, która ODZIWO nic nie wnosi do fabuły („Starsza pani zniknęła”). Takich „smaczków” jest bez liku! Ponadto nigdy nie jesteśmy pewni czy oglądamy kryminał, czy trailer? O gustach co do upodobania konkretnej urody kobiet Hitchcocka nie będę się rozpisywać. Więcej o tym słynnym reżyserze można dowiedzieć się z filmu na jego temat „Hitchcock” z 2012. W którym fantastyczną główną rolę odegrał Anthony Hopkins.

Mogłabym pisać i pisać o dziełach Hitchcocka których jest dość sporo. Przedstawiłam te najważniejsze dla mnie i najbliższe mojemu sercu.

Absolutnie uwielbiam Alfreda Hitchcock za jego nietuzinkowość i to jak potrafi po dziś dzień zaskoczyć widza. Warto też jako ciekawostkę dodać, że to właśnie na plakacie promującym jego film, konkretnie „Psychozę” po raz pierwszy została pokazana kobieta pod prysznicem. I w tym samym dziele po raz pierwszy została pokazana w filmie toaleta. Więc niewątpliwie łamał on stereotypy i przecierał nowe szlaki. Towarzyszyły mu liczne skandale, przez to przełamywanie bariery. Lecz reżyser ewidentnie nic sobie z tego nie robił i brną konsekwentnie w swoich zamierzeniach (bez skrupułów „pchał” w bohaterkę filmu „Ptaki” żywe zwierzęta. Przez co nabawił się ona traumy). Był wybitny, był nietuzinkowy, był nie do podrobienia. Uwielbiam, polecam.

Kto jeszcze nie zna filmów Hitchcocka może być pewien że na żadnym z nich nie da się nudzić!

Źródła: Filmweb

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 3

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (4)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania