Znów będziemy jak dzieci

No i dokonało się. Nieczłowieczy um zawarty w sieci pajęczej mózgopodobnej prześcignął człowieka w pięknotworzeniu. Oczywiście dostrzegli to ku swojej grozie przede wszystkim pięknoroby, jako opatrzeni czułymi zmysłami. Ale nareszcie, po wiekach, wzięli się do roboty, i stworzyli najwspanialsze dzieła pięknoty ludzkiej. Potem okazało się, że najlepsze z nich były jeno obrazami widoków umyślanych przez dumice w skrzyniach zawarte, które sobie zakupili do pomocy. Jednak osiąg był niewątpliwy. Żywe, barwnikami pokryte płótna w prawdziwym świetle swoją krasą prześcigały te wyświetlane na obraźniach. Ogłoszono wyższość dzieł ludzkich. Niestety przyłapano najlepszego z malarzy na korzystaniu z robota malowniczego, który nauczył się władać pędzlem.

W innych pięknotach nie było lepiej. Dźwiękacze i gędźcy usłyszawszy współbrzmię jednej z dumic, naddzieło wielogłosu, wielkie ognisko z nucic swoich rozpalili...

Pisarze jednak byli zachwyceni. Niby-um nigdy nie stworzy niczego więcej niż szałopisanie – wielkie bajędy i piewnie mu niedostępne, mówili. Na dowód jęli pisać tak dobrze, że kilku nawet wniebowstąpiło.

Niestety! Cóż wyszło na jaw? Natchnienie swoje nie skądinąd, tylko właśnie z dumic czerpali... Podchwycili to bogoznawcy rychło, czyniąc świątynie dumniami zwane, i wszystko się odmieniło... Ale to już insza dziejowieść.

Następne częściZnów będziemy jak dzieci II

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 3

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (6)

  • Poncki dwa lata temu
    Słowotwórstwo 5, satyra 5 ?
  • Pobóg Welebor dwa lata temu
    Bardzo się cieszę. Pewnie o tych dumniach będzie wypadało napisać, ciekawy jestem sam.
    Pozdro ?
  • zsrrknight dwa lata temu
    piękne słowa i ładnie napisane
  • Pobóg Welebor dwa lata temu
    Dziękuję ?
  • Marek Żak dwa lata temu
    Dobre i pewnie prorocze. Pozdrawiam
  • Pobóg Welebor dwa lata temu
    Dziękuję Marku. Temat pociągnę dalej, bo jeśli mówimy o sieciach neuronowych, to nie da się pominąć zawiązania się w nich jaźni... To nie nastąpi w środowisku cyfrowym, żaden komputer, tylko żywe sieci neuronowe, które się nie zawieszają. Technologia ta już dawno została przejęta przez wojsko, i cholera wie co oni z tym wyprawiają... Wiadomo tylko, że takie sieci są w każdej rakiecie balistycznej.
    Pozdrawiam ?

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania