Cytaty :)

Ktokolwiek
18.04.2015
Tutaj piszcie swoje ulubione cytaty np. Z książek lub filmów, a nawet z opowiadań z tego portalu :)
Ktokolwiek
18.04.2015
Ja lubię : pieniądze nie mogą kupić szczęścia, ale ma kupić nutellę, a to to samo" to nawet nie jest z żadnej książki, przeczytałam to gdzieś w internecie :)
Ktokolwiek
18.04.2015
Albo cytat Jack'a Sparrowa " Problemem nie jest problem. Problemem jest twoje nastawienie do problemu."
NataliaO
18.04.2015
Jeszcze bardziej mnie boli wyobrażanie sobie, że jesteś z kimś innym i zostawiasz za sobą moją obecność, a może nieobecność, którą ukryliśmy w naszych ramionach.
LinOleUm
18.04.2015
- Dobranoc wam...
- Huh?! Jakie dobranoc?
- Takie do spania.
~
- No ale do cholery, zniknął... Nie widzę go!
- Mamusiu, cemu ten pan robi pfe pfe w ksakach?
- Nie patrzy, synku. To zły pan, który robi brzydkie rzeczy paniom. Zaraz zadzwonię na policję.
~
- Nie lubię cię, Lavish.
- Wiem, rozmawialiśmy o tym...
- Na siwych włosach nie widać łupieżu. Podstępna Bestia!
lemon16
18.04.2015
,,Słowa znaczą tyle, ile wart jest ten, który je wypowiada".
,, Jeśli masz zamiar w coś zwątpić, to zacznij wątpić w swoje ograniczenia"
,, Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki".
,, Jeśli życie ci daje 100 powodów do smutku, ty pokaż, że masz 1000 powodow doa radości"
Ktokolwiek
18.04.2015
"Możesz mnie zabić, ale nie możesz mnie obrażać"
"Świat nie dzieli ie na dobrych i złych ludzi. Każdy z nas ma w sobie tyle samo dobra o zla"
Neli
18.04.2015
,, Gdyby Bóg posłał cie do piekła tylko za to, że kogoś kochasz to nie chciałbym spędzić z nim wieczności." ~ Hopeless " - A to mój pokój - mówię, szczerząc się niczym panienka z telewizji. - Możesz się rozejrzeć, ale trzymaj sie z dala od łóżka, ponieważ nie mamy jeszcze osiemnastu lat. W ten weekend nie mogę jeszcze zajść w ciążę." ~ Hopeless <3
Jolly Joke
18.04.2015
"Wiesz, co jest największą tragedią tego świata? Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostali kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają. A może nawet nie rodzą się w czasie, w którym mogliby go odkryć." ~ Terry Pratchett
Majeczuunia
18.04.2015
"To, co powiedziałam, nie było głebokie. Ty jesteś po prostu płytki"-Nibutani Shinka
"-Znalazłeś już Jezusa, Forrest?
-Nie wiedziałem, że miałem go szukać."- Forrest Gump
"Jako ci, którzy przeżyli, my nosimy życia tych, którzy odeszli na naszych ramionach.- Akame
"Jestem po prostu... diabelsko dobrym lokajem"- Sebastian Michaelis
"Świadomość obecności zegara, który powoli, ale szybciej niz zwykle odliczał czas do mojej śmierci, przeszkadzała mi we wszsytkim. Dlatego postanowiłam: przebiegne przez moje życie, zanim się skończy!- ***** *******
-Savvy?- Jack Sparrow
Ktokolwiek
18.04.2015
Tak, Jacka Sparrowa są naaaaaaaj ::) kocham wszystko, co on mówi np :
Elizabeth: Kapitanie Sparrow!
Jack: Przykro mi synu, ale mam pełna załogę.
E: kapitanie szukam ukochanego!
J: shlebiasz mi synu ale moja jedyna miłością jest morze
E: jack, to ja!
J: Elizabeth? ? I do gibbsa: schowaj rum!
wolfie
18.04.2015
"Okazuje się, że to, co ma w życiu największą wartość, nie ma ceny" - Guillaume Musso.

"Nawet w tłumie można być samotnym” - Sherrilyn Kenyon.

"Moja córeczka. Zaledwie osiemnastolatka, a już została oskarżona o popełnienie morderstwa, pomagała kryminalistom i ma na koncie więcej ofiar niż większość strażników przez całe życie. Nie mógłbym być bardziej dumny" - Richelle Mead :) ;)
Linka
18.04.2015
" Musisz żyć dla innych jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie" Seneka
"Tylko kobieta potrafi zrobić z mężczyzny milionera, pod warunkiem że wcześniej był miliarderem"
" Jeśli problem da się rozwiązać to nie ma się czym martwić, jeśli problemu rozwiązać się nie da to martwić się nie ma po co"
Ktokolwiek
19.04.2015
"Nie zmieniaj się dla innych, bądź sobą, bo kiedy ci inni odejdą, nie będziesz miała ani ich ani siebie"
"Mimo krzywd, mimo bólu.
Mimo cierpienia.
Wciąż żyję mój królu
I mimo tego, że zgrzeszyłem, wybaczyłeś.
Dałeś pokutę, nie zwątpiłeś.
I chociaż krętą drogą idę.
Ty talent we mnie odkryłeś.
Dałeś mi wolną rękę panie.
Wykorzystam w pełni to co mi dałeś..."

AK-47 - Epilog
Sky300
10.05.2015
"To w porządku kochać bez wzajemności dopóki ten ktoś jest wart miłości. Dopóki na nią zasługuje." ~Cassandra Clare

"Piekło jest puste, wszystkie diabły są tu.'' ~William Shakespeare, wykorzystane też w serii ,,Dotyk Julii''
Drassen Prime
10.05.2015
COOOO??? Ja nie wstawiłem żadnego cytata? Osz ty
"Prawda to potężna rzecz, dlatego należy obchodzić się z nią ostrożnie" ~ Dumbledore bodajże
"W każdej historii jest morał, o ile potrafisz go odnaleźć" ~ "FarCry 3" XD
"Pieprzyć przeciwnika, to ty masz być tym wygranym!" ~ Polleck "Myśliwi - Czarny Most"
Drassen Prime
10.05.2015
"Pisarz to ktoś, kto nakłonił swój umysł do nieposłuszeństwa" ~ Stephen King
"Chwałą jednych jest, że piszą dobrze, a innych, że się do tego nie zabierają." ~ Jean de La Bruyére
Ekler
10.05.2015
,,Macice w głowach dziewczyn'' ~ xNBPx
Drassen Prime
10.05.2015
"Albo ta gra jest jakaś niedorobiona, albo ja jestem niedorobiony" Klocuch12 o "Dying Light"

Część postów została ukryta (1775)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Florian Konrad
8 miesięcy temu

Miasto pali się jak kadzidło
W dymie dudni nasza świadomość
Puste garnitury przesuwają się po mieście
Czerwień to kamień, który umiera, wbudowany w dom. Plaga!
Spokój. Armia zbrojnych topoli
Maszeruje pod górę, wewnątrz siebie
Napastnicy atakują z powietrza nasze dusze
teraz jesteś człowiekiem, chwilę później latającą kreaturą

Radovan Karadżić, wiersz "Sarajewo", połowa lat 90. XX wieku
Florian Konrad
8 miesięcy temu
śp Dorn te pisał wiersze

ODA DO KOZIOŁKA MATOŁKA

W Pacanowie kozy kują! Lecz nie z tego on dziś słynie;
W samym centrum Pacanowa Potok wierszy dzisiaj płynie.
Bo dziś kozioł w świecie sławny, Bo dostojny dziś jubilat
Kończy właśnie – nie zgadniecie – Siedemdziesiąt i pięć lat.
Cóż to jest za kozioł sławny, Kozła syn i kozy mamy?
To Matołek! – przecież wiecie, Przecież wszyscy go kochamy.
Choć latami jest wiekowy, Lecz duchem i ciałem młody.
Nasz Matołek może ciągle Z każdym trykiem iść w zawody.
Zna go każde polskie dziecko, Znają miasta, wioski sielskie
W Pacanowie zaś go wieńczy Centrum Bajki Europejskie.
Zasiadł kozioł w majestacie, Wokół się gromadzą dzieci,
A przewagi jego sławią Tacy jak ja wierszokleci.
O, Matołku! – stękam wzniośle – Drżenie łydki mi objęło…
Aby Cię wychwalać wierszem, Muszę stworzyć arcydzieło.
Tyś jest chlubą Europy, Polski, tudzież Pacanowa.
Aby wielkość Twą opiewać, Skrzydlatego szukam słowa.

Stopy czy też kopytkami Świata okrąg Ty zdeptałeś.
Wszystkie kontynenty Ziemi Zgodnie głoszą Twoją chwałę.
A w Brukseli komisarze – Rządzi nimi pan Barroso
– Chórem dzisiaj zawołali: – Niechaj żyje nam nasz kozioł!
Niechaj żyje nam Matołek, Sławmy jego bujną brodę!
Niech zawita do Brukseli, Becząc Do radości odę!
Tu się kozioł zerwie z krzesła, Okazując pośpiech wielki. Woła:
– Pędzę do Brukseli, Bo chcę najeść się brukselki.
Florian Konrad
8 miesięcy temu
"taki katolik, jak nasr*ł na stolik" - Kononowicz
Noico
8 miesięcy temu
Dorn był podobno bardzo zdolnym erudytą, te jego powiedzonka przeszły do historii. Np. jedno mi utkwiło w pamięci, które rozwścieczyło wszystkich medyków: pokaż lekarzu co masz w w garażu.
Noico
8 miesięcy temu
A drugie: lekarze w kamasze.
Targówek
8 miesięcy temu
D0rn
Florian Konrad
8 miesięcy temu
A gdy się wypełniły dni i przyszło wiosną zginąć
Rozmawiał z bratem swoim Lech, jak zawsze - z butną miną

Florian Konrad, poeta :)
Targówek
8 miesięcy temu
Florek jak tam wrażenia po siusiakach?
Memento Vodka
8 miesięcy temu
"Nie ma co rozdrapywac jeszcze niezabliznionych ran" -tekst z forum gry online
zsrrknight
7 miesięcy temu
"Przychodzi twoja stara do lekarza, a lekarz na to: aborcja! Seksistowskie żarty nie istnieją, to wymysł lewactwa, by ograniczyć wolność mężczyzn i doprowadzić do upadku cywilizacji zachodniej."
~jakiś koleś z internetu
Florian Konrad
7 miesięcy temu
Targówku - to był wg mnie bardzo słaby i absolutnie niezabawny tekst o siusiakach. Przeczytałem go na Twoją wyraźną prośbę. Nie podobał mi się, musze to zaznaczyć. Ale nie musiał.
Targówek
7 miesięcy temu
Mhm
Florian Konrad
7 miesięcy temu
"Poeta - Elegancki synonim marzyciela i wałkonia."
- Gustaw Flaubert
Patriota
7 miesięcy temu
Szczęśliwą właściwością psychiki ludzkiej
jest możność dość łatwego zapominania
o najstraszniejszych przeżyciach,
co sprzyja w dużej mierze
zachowaniu równowagi duchowej
i stąd płynie słuszność starożytnego powiedzenia:
“Czas jest najlepszym lekarstwem”.
Istnieje jednak szczególnie względem zmarłych
obowiązek utrwalenia nazwisk i imion tych,
którzy wyniszczeni sposobem najbardziej wymyślnym
i okrutnym wołali sercem:
“Gdy się spełni cud, że wyjdziecie stąd żywi,
piszcie i mówcie,
co oni z nami robili”.
Patriota
7 miesięcy temu
Przed kancelarią komendanta obozu stoi dziewięciu duchownych,
a wśród nich ksiądz biskup Michał Kozal.
Jako świeżo przybyli mają się oni przedstawić komendantowi obozu,
panu życia i śmierci więźniów.
Nie są jednak godni ujrzenia oblicza komendanta
i zamiast niego zjawia się jeden z zastępców jego,
który zwraca się z wyuczonym przemówieniem
do stojących na baczność w pasiakach księży:
Społeczeństwo niemieckie wyparło się was;
postawiło was poza nawiasem życia.
Jesteście w Dachau,
gdzie najmłodszy rekrut będzie waszym przełożonym
i jemu musicie oddawać honory wojskowe.
Jesteście w Dachau “skąd się nie wychodzi”.
To rzekłszy głośno rozkazuje: “Tłumacz. Przełóż im to wszystko”.
W tej chwili jakiś więzień staje na baczność przed srogim zastępcą,
po czym zwrócony do nowych mieszkańców miasta śmierci
tłumaczy wiadomy już księżom tekst niemiecki.
Czyni to wiernie aż do słów: “honory wojskowe”.
Ale w zakończeniu mówi:
“Jesteście w Dachau, skąd wyjść można. Trzymać się”.
Odważnym tłumaczem był więzień Polak.
Florian Konrad
7 miesięcy temu
"Ulice, a zwłaszcza ciasne podwórza żydowskie, zanieczyszczone były odchodami ludzkimi i różnymi odpadkami gnijącymi, co uprzątały wówczas jedynie świnie z Dzikowa i Tarnobrzega, włóczące się samopas po mieście. W Dzikowie gospodarze nie żywili nawet tych świń w domu, ale wyganiali je na cały dzień do miasta i nawet czasem na noc stamtąd ich nie spędzali, a gdy świnia w ciągu dnia przyszła na obejście, to dostawała tylko kilka batów i na powrót gnali ją do miasta, a gospodarz przykazywał gospodyni: „Żebyś mi jej w domu żreć nie dawała! Niech się do domu nie ciągnie, ma tam w mieście dosyć”. I żywiły się one przeważnie w mieście, wylegując się we wspomnianych kałach."

Jan Słomka, Pamiętniki włościanina
Florian Konrad
7 miesięcy temu
"Kniazia nagła potrzeba przypiliła, więc do wychodka poleciał. Siadł na desce, a tu jak go coś nagle od spodu za przyrodzenie nie chwyci, jak nie ściśnie, jak do środka nie przyciśnie, to biedaczysko omal ze strachu ducha nie wyzionął. Do ucieczki się rzucił, ale że portki miał poniżej kolan opuszczone, to nogi mu się zaplątały i tylko pyskiem w posadzkę wyrżnął"
Robert Zaręba "Triumwirat"
Targówek
7 miesięcy temu
Piękne
Noico
pół roku temu
Wolność nie istnieje bez moralności, a moralność bez wiary.
Alexis de Tocqueville francuski filozof i historyk.
błękitnypłomień
pół roku temu
Pan Poncki do multipli:
"Drukują Cię powiadasz? Gdzie? W katalogu Castoramy, w dziale z mopami?"
A odpowiedź multipli na Jego merytoryczny komentarz:
"Głupi jesteś".
No wprost przepiękne...
Florian Konrad
pół roku temu
"- Liryka - owoc cierpień człowieka, który nie wie, gdzie by się wysrać!" - W. Jerofiejew "Zapiski psychopaty"
Targówek
pół roku temu
Penis polskiej mafii...
Targówek
pół roku temu
CO?!
Targówek
pół roku temu
PEEEENIS?!
Noico
pół roku temu
"Pokora,szacunek do Polski i Polaków oraz prawda to cechy których ten osobnik nigdy nie miał i miał nie będzie. Dla mnie to tylko polskojezyczny rezydent w Polsce, myślę że nie warty podsumowania. Lobbują za mieszaniem kultur i niszczeniem jakichkolwiek przejawów zachowania tożsamości narodowej i tradycji, podczas gdy sami skrzętnie zachowują swoją - gdziekolwiek się nie pojawią wrzeszczą o nienawiści, a lewica, jakby jej kompletnie umykała rzeczywistość - przyklaskuje, jednocześnie pogardzając wszystkimi innymi, którzy chcą zachowania własnej kultury. Praca fizyczna dobra jest dla „chamów”. Oni nie mają prawie swojej kasty pracującej fizycznie – jest to bowiem naród nie produkujący: zajmuje się przeważnie handlem i pośrednictwem."

- i zrobili z tego mistrzostwo. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata.

I to jest ich kwintesencja.

Oprócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew, ich fałszywy i nikczemny stosunek do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.”

Antoni Słonimski, polski pisarz, poeta o swoich przodkach, których się wyrzekł.
kigja
pół roku temu
Gdy życie ci zbrzydło i stało się piekłem Wsadź łeb do sedesu i nakryj się deklem
Kanalia

Tekst wykorzystany w serialu Świat według Kiepskich
Florian Konrad
pół roku temu
"Kaczyński ogłosił, że będzie dużo jeździł po Polsce" — napisał na Twitterze Donald Tusk. "Nie powiedzieli mu jeszcze, po ile jest benzyna" — dodał.
Piotrek P. 1988
pół roku temu
XD

Tymczasem przed chwilą w mojej głowie pojawił się taki żart: "Kiedy życie byłoby marzeniem? Gdyby człowiek kiedykolwiek w dwudziestym wieku naprawdę wylądował na Księżycu". Mnie to bawi XD
Florian Konrad
5 miesięcy temu
"Większość pragnących atencji dzieciaków, które chcą zostać seryjnymi mordercami zastanawia się: 'Ilu ludzi musiałbym zabić, by zostać dostrzeżonym?'. Ja zastanawiam się, ile musiałbym zabić, by zniknąć, stać się niewidzialnym. Wszystkich, całą ludzkość?" - Sala samobójców III: Looser.
Targówek
5 miesięcy temu
Piotrek rozwiń
Florian Konrad
5 miesięcy temu
„Nie jestem religijny więc nie czuję respektu przed żadną religią. Uważam, że wszystkie religie były fałszywe, oszukańcze i szkodliwe. Zarówno judaizm, jak i chrześcijaństwo. To, że jestem Żydem ułatwia wywołanie śmiechu, gdy opowiadam niektóre żarty. Słowo Żyd stało się zresztą wytrychem, bo ludzie są na tym tle przewrażliwieni. Powiesz 'żyd' i wszyscy wybuchają śmiechem. Powiesz 'katolik' i wszyscy wybuchają śmiechem. To zupełnie jak z seksem. Uważam, że wszyscy ludzie należą do tej samej religii i wszelkie wyznania postrzegam jak kluby zrzeszające miłośników pielgrzymek, masonów, itd. Nie rodzimy się Żydami, katolikami czy muzułmanami, tylko przyłączamy się do nich i dajemy im pieniądze, po czym uzyskujemy w ten sposób usprawiedliwienie naszej niechęci do innych.
Nagle jestem z tymi, a nienawidzę tamtych. Nie ma to żadnego związku z religią - w jej głębszym, indywidualnym sensie.”
Woody Allen
yanko wojownik 997
2 miesiące temu
"Z takimi debilami jak ultor i yanko wojownik 997 vel waleczny kretyn się nie rozmawia, ich się ignoruje"

o nim pseud
Targówek
2 miesiące temu
Według naukowców z Uniwersytetu z Wolverhampton najstarszy znany nam dowcip to de facto sumeryjskie przysłowie, które idzie mniej więcej tak: „Coś, co nie zdarzyło się od niepamiętnych czasów: młoda kobieta nie pierdnęła siedząc na kolanach męża”. To bardzo krzepiące mieć świadomość, że już cztery tysiące (!) lat temu nasz jakże rozwinięty i światły gatunek fascynował się żartami kloaczno–gastrycznymi. Jak widać, w każdym z nas drzemie – i zawsze drzemał – taki głupkowaty Walduś Kiepski. Przez ten czas zdążyliśmy zorientować się, że Ziemia nie jest dechą, zbudować samolot, wykminić teorię względności, rozbić atom i wprowadzić kupony zniżkowe na zakupy w Tesco, a ten towarzyszący nam od niepamiętnych czasów niepozorny pierd wciąż stanowi źródło uciechy. No chyba, że jesteśmy w teatrze, kościele albo na OIOM–ie – tam z jakiegoś powodu podkładanie poduszek pierdziuszek jest postrzegane jako mało dojrzałe. Dziwne.

- Maciej Frączyk
yanko wojownik 997
2 miesiące temu
"Nie nienawidzę Marka, ani Czanatana. Skąd ci to przyszło do głowy. Marka tylko ukarałem jedynkami za insynuacje."

- Noico1
Florian Konrad
2 miesiące temu
"Wiara jest jak ciąża z gwałtu, apostazja jak aborcja" - (chyba) Joanna Senyszyn.
Targówek
2 miesiące temu
Florek Kondzio mógłbyś nagrać mi tekst?
Targówek
2 miesiące temu
Za Senyszyn nie przepadam mowiąc dymplomatycznie
Florian Konrad
2 miesiące temu
Nagrałem - i niechaj mnie Bordo o wiersze nie prosi :) Czemu? Wyjaśniłem na nagraniu. Bliższa ciału koszula, naprawdę musze skończyć własnopisanie.
Targówek
2 miesiące temu
Pazina, ja nie pracuję, ja zarabiam pieniądze
- Kuba Nitecki (Ślepnąc od świateł)
Targówek
miesiąc temu
Kochanie, czy podnieca cię, gdy wkładam sobie palec do dupy?
- Zwariowałeś, Janusz?! Przecież to obrzydliwe!
- To zacznij kupować porządny papier toaletowy.
Florian Konrad
2 tygodnie temu
"To była najgorsza mineta mojego życia. Następnym razem tak się nie napalaj" - Mallory Knox z kultowych Urodzonych morderców, zaraz po zastrzeleniu minetyzującego ją chłopaka :)
Maksimow
2 tygodnie temu
Zło to zło, Stregoborze - rzekł poważnie wiedźmin wstając. - Mniejsze, większe, średnie, wszystko jedno, proporcje są umowne a granice zatarte. Nie jestem świątobliwym pustelnikiem, nie samo dobro czyniłem w życiu. Ale jeżeli mam wybierać pomiędzy jednym złem a drugim, to wolę nie wybierać wcale.
Florian Konrad
ponad tydzień temu
"Wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza są własnością właściciela cmentarza" - prawo w Śmolsce.

Ty, człowieku, jeśli chcesz - wykosztuj się, płać, buduj grobowce najbliższym. A cokolwiek zafundzielisz- będzie nie twoje i stało nie na twoim.
Bettina
6 dni temu
Lotos to przyjmij, że Bóg widzi nieskończoną liczbę alternatyw, w tym także tą, że Judasz zdradzi. W innym świecie (równoległym) on tego nie zrobi.

Stąd.
Florian Konrad
3 dni temu
"Gardzić kościołem katolickim to nie tylko obowiązek, ale i przyjemność ( ͡° ͜ʖ ͡°)" - komentarz na Wykopie. Nie mój.
Antoni Grycuk
2 dni temu
O, jaki modny cytat!
Noico1
2 dni temu
Piękny wiersz o różańcu

W małej izdebce, tuż obok łóżka,
Z różańcem w ręku klęczy staruszka
Czemuż to babciu mówisz pacierze?
Bo ja w ich siłę naprawdę wierzę.

Wierzę, że te małe paciorki z dębiny
Moc mają ogromną, odpuszczają winy
Gdy zawiodą lekarze, gdy znikąd pomocy
Ja, grzesznik niegodny, korzystam z ich mocy

Pierwsza dziesiątka jest za papieża
Niech nami kieruje, Bogu powierza.
Druga w intencji całego Kościoła
Modlitwą silny wszystkiemu podoła.

Trzecia za męża, co zmarł i już jest w niebie
A może w czyśćcu, lub większej potrzebie
Czwartą odmawiam w intencji syna…
Przy tych słowach staruszka płakać zaczyna

Był dobry chłopak, lecz od ojca pogrzebu
Odwrócił się od Boga, złorzeczył niebu
Nie rozumiał, że Bóg w swojej miłości
Dał wolną wolę dla całej ludzkości.

Zaś człowiek dar ten bezcenny i hojny
Zamienił na chciwości, wyzysk i wojny
I teraz, gdy wypadek czy wojenna trwoga
Nie wini siebie, lecz zawsze Boga.

Myślałam, że syn, gdy założył rodzinę,
Gdy wziął na ręce swą pierwszą dziecinę,
Zrozumiał swe błędy, cel odnalazł w życiu
Lecz on mimo rodziny, pogrążył się w piciu.

Awantury, alkohol, płacz i siniaki
Czemu swym dzieciom los zgotował taki?
Nie było miłości, pieniędzy, jedzenia,
Spokój był tylko, gdy szedł do więzienia.

Ja zaś przez lata biorąc różaniec do ręki,
Bogu polecam swych wnucząt udręki,
Lecz syn w nałogu trwał dalej uparty,
Z czwartej dziesiątki robił sobie żarty.

„Lepiej piątą odmawiaj sama za siebie
Bo żyjesz tylko o wodzie i chlebie.
Na nic te posty i twoje modły,
Bo los już taki musi być podły”.

Płacze staruszka, drżą wątłe ramiona.
Wie, że jest chora, niedługo skona.
Co będzie z synem, z jego rodziną?
Czy znajdą drogę prawdziwą, jedyną?

I zmarła nieboga. Wezwano syna
Ten twardo powiedział – nie moja to wina.
Lecz widząc w trumnie matki swej trupa,
Poczuł jak mu pęka na sercu skorupa.

Zobaczył różaniec swej zmarłej matki,
W miejscu czwartej dziesiątki zupełnie gładki.
Nie ma paciorków – patrzy i nie wierzy,
Palcami starte od milionów pacierzy.

Tylko piąta dziesiątka była jak nowa,
Przypomniał swe kpiące o niej słowa.
Na palcach zobaczył od łańcuszka rany,
Wybacz mi – krzyknął – Boże mój kochany!

Ożyło w końcu syna sumienie,
Przysięgam ci matko, że ja się zmienię.
Całował zimne swej matki dłonie,
Twarz łzami zoraną i siwe skronie.

Rzucił nałogi, oddał się Bogu,
Szczęście gościło w ich domu progu.
I codziennie wieczorem, całą rodziną,
Różaniec mówili za matki przyczyną.
SwanSong
2 dni temu
Wolę cytat Floriana.
Bettina
2 dni temu
Każdy mężczyzna musi znaleźć swoją skarpetkę, w którą się musi wysmarkać.
Cesar Vallejo w moim tłumaczeniu, którego jestem pewna.
Noico1
9 godz. temu
W życiu są rzeczy ważniejsze niż samo życie.

Marszałek Józef Piłsudski

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji