Pamiętamy

Neurotyk
15.03.2017
Jared
15.03.2017
Umberto Eco i Terry Pratchett.

Zwłaszcza wkład tego pierwszego w językoznawstwo i literaturoznawstwo był przeogromny. Zawsze jak o tym myślę, to odczuwam strach, że od tych którzy odeszli już się nikt lepszy nie urodzi :(
Leukemia
15.03.2017
Umberto Eco?
Meh, a ja dopiero zaczęłam Imię róży.
Jared
15.03.2017
Nie podobało mi się :( Cmentarz w Pradze był dobry, nawet bardzo. A tak to Eco ceniłem raczej za wkład w świat literackonaukowy niż literacki ;P
Nuncjusz
16.03.2017
Adelajda
16.03.2017
Jarosław Borszewicz :( Odszedł w tamtym roku, w marcu.

Jarosław Borszewicz – "Dobrze, że jesteś"

Dobrze, że jesteś,
bo wczoraj znowu bolało mnie serce,
a ciągle nie mam pomysłu na życie.

Musisz mi pomóc,
bo od szesnastu dni pada deszcz
i życie powoli zaczyna mi się rozmywać.

Miałem iść do dentysty,
ale przybłąkał mi się wiersz o tobie,
no i nie mam go z kim zostawić w domu.

Dobrze, że jesteś,
bo w zeszłym tygodniu U Fukiera
śmierć znowu pytała o mnie szatniarza.

Dzwoniłem dzisiaj do ciebie,
ale słuchawka ugryzła mnie w rękę
i pewnie ta rana tak szybko się nie zagoi.

Musisz mi pomóc,
bo jestem zmęczony jak Bóg,
który harował przez tydzień
i nie stworzył świata
Jared
16.03.2017
Zastanawiałem się właśnie, czy dołączyć też Lema zmarłego w 2006, dobrze że Nunek dopełnił :]
Nuncjusz
16.03.2017
Dla mnie to zawsze świeża sprawa
Dla mnie on umarł wczoraj
Adelajda
22.05.2017
Myślę, że już do części z was dotarła ta smutna informacja. Odszedł Zbigniew Wodecki :(
Neurotyk
22.05.2017
Właśnie chciałem napisać, ale nie mogłem w wyszukiwarce odnaleźć wątku.
Nuncjusz
22.05.2017
na fb już jest info
Neurotyk
22.05.2017
Neurotyk
22.05.2017
Ten utwór pasuje do śmierci...
Nuncjusz
22.05.2017
Neurotyk
22.05.2017
Brakuje takich artystów. Jakich?

Odszedł Kaczmarski, odszedł Młynarski, odszedł Wodecki – takich, którym do rozgłosu nie trzeba kontrowersji, wulgarnego języka. Nawet Kaczmarski krytykował Nas inteligentnie, kulturalnie, mocno, ale z miłością.
Pan Buczybór
22.05.2017
Szkoda Wodeckiego. Człowiek z klasą. Pewnie już nie będzie takiego drugiego...
Neurotyk
22.05.2017
To jest zmierzch pewnego sznytu. Załapaliśmy się na niego. Jeszcze.
Sanguis Vita
22.05.2017
Brak mi jest Roberta Pirsiga który Zmarł: 24 Kwietnia 2017 r.
Jego Książka Filozoficzna "Zen i Sztuka Oporządzania Motocykla"
była dla mnie Dziełem Stulecia.
Joker
22.05.2017
A o Chrisie Cornellu nic?
detektyw prawdy
22.05.2017
Odszedł andrzej wajda
ripkurqa

Część postów została ukryta (442)

Zaloguj się, aby przeglądać cały wątek

Targówek
4 miesiące temu
Mnie się nie podobała np. Sala Samobójców. Hejter. I nawet nie dlatego, że to produkcja dla gimbusów oraz lemingów. Komasa to po prostu kiepski reżyser.
Shogun
4 miesiące temu
Ellie - podkoloryzowane standardowo, jak to w filmach.
Ellie Victoriano
4 miesiące temu
Nah, sala zła nie była, ale mam wrażenie, że też przegięli trochę, a na pewno z zakończeniem, które było słabe...
Shogun
4 miesiące temu
Ja nawet nie oglądałem, nie lubię tego typu filmów...
Onyx
4 miesiące temu
Ja muszę salę obejrzeć
pasja
4 miesiące temu
Nie żyje Piotr Machalica, polski aktor teatralny i filmowy. Miał 65 lat.
Odszedł tej nocy.
Machalica urodził się w Pszczynie, ukończył wydział aktorki na PWST w Warszawie. Przez lata był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, później z Teatrem Polonia i Och Teatrem. Grał tam i role dramatyczne, i komediowe. Ostatnio występował też w Garnizonie Sztuki.
Przez kilkanaście lat był dyrektorem artystycznym Teatru im. Kochanowskiego w Częstochowie.
Zagrał w wielu filmach, m.in. "Dekalogu" , "Złocie dezerterów", "Dniu Świra", "Sztuce kochania", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Piotr Machalica wielokrotnie brał też udział w festiwalach piosenki aktorskiej - śpiewając pieśni Młynarskiego, Okudżawy i Brassensa. Jeździł ze swoimi recitalami po całej Polsce, by przybliżać widzom właśnie aktorską piosenkę. W połowie lat 80 dostał nawet nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu. Jego charakterystyczny głos słyszeliśmy też wielokrotnie w słuchowiskach i dubbingu filmów.

W 2005 roku został odznaczony srebrnym medalem "Gloria Artis - Zasłużony Kulturze".
Targówek
4 miesiące temu
Aleksandr Kurlandski

Scenarzysta znanej radzieckiej bajki Wilk i Zając
Targówek
4 miesiące temu
Marek Pawłowski znany też jako Krzykacz
Złomiarz z Pruszkowa, który zyskał popularność dzięki programowi na Discovery.
Celina
4 miesiące temu
5 stycznia 2021 roku zmarła Lidia Lwow - Eberle, sanitariuszka wileńśkich oddziałów konspiracyjnych walczących najpierw z Niemcami, później z Sowietami. Niedawno skończyła 100 lat.

Lidia Eberle – Lwow ps. „Ewa”, „Lala” była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK od wrześniu 1943 r. Razem z wileńskimi partyzantami przeszła cały szlak bojowy oddziału.
Wywodziła się z bogatej rodziny rosyjskiej osiadłej po rewolucji bolszewickiej na Wileńszczyźnie. Do Polski Lidia przybyła mając pół roku. Dwa lata uczęszczała na pensję
u sióstr nazaretanek. Ukończyła gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Święcianach, następnie studiowała na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie. Rodzina była zafascynowana Józefem Piłsudskim. W młodości Lidia była harcerką, miała polskich kolegów, przesiąkła historią Polski.
Walczyła o wolną Polskę na równi z rdzennymi Polakami, a w patriotyzmie i umiłowaniu wolności przewyższała wielu z nich. Początkowo służyła w oddziale „Kmicica”, a po jego rozbiciu była sanitariuszką w 5. Wileńskiej Brygadzie mjr. „Łupaszki”, gdzie miała stopień podporucznika. Towarzyszyła majorowi „Łupaszce” na całym wojennym szlaku na Pomorzu, a także później do chwili aresztowania w 1948 r.
Razem z Zygmuntem Szendzielarzem w 1944 r. opuściła Litwę, przekroczyła Niemen
i przybyła w rejon Świsłoczy, a następnie Białegostoku. Po częściowej demobilizacji szwadronów, jesienią 1944 r. wraz z majorem zamieszkała w Gdańsku. Była też jedną z 14 uczestników spotkania, reaktywowanych na Pomorzu szwadronów 5. WB AK, w majątku Kojty na Mazurach.
Razem z majorem próbowali stworzyć namiastkę normalnego życia osiedlając się na Dolnym Śląsku. Ale
w komunistycznej rzeczywistości było to niemożliwe. Partyzanci byli wciąż tropieni przez komunistyczne służby. Ciągle musieli zmieniać miejsce pobytu i ukrywać się. Przed aresztowaniem mieszkali na Podhalu w Zakopanem i Jordanowie, pod fałszywym nazwiskiem, jako żona majora „Łupaszki”. „Lala” była faktycznie narzeczoną „Łupaszki”. Ich związek rozpoczął się jeszcze w trakcie walk partyzanckich na Białostocczyźnie. Została skazana na dożywotnie więzienie, karę odbywała w Bydgoszczy i w Inowrocławiu.
Wyszła na wolność w 1956 r. Rok później zaczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Komisji Badań Dawnej Warszawy, potem do emerytury w Muzeum Historycznym Miasta Warszawy. Zawsze była osobą aktywną i pełną życia. Zawsze powtarzała: „Bogu dziękuję za swoje życie. Przynajmniej interesujące było”.
Pan Buczybór
3 miesiące temu
Wczoraj, 21.01.2021 r. zmarł Henryk Jerzy Chmielewski znany również jako Papcio Chmiel. "Polski grafik, rysownik i publicysta, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, uczestnik powstania warszawskiego"

[*]
Florian Konrad
3 miesiące temu
Przede wszystkim... Alexi Laiho :( https://en.wikipedia.org/wiki/Alexi_Laiho
Targówek
3 miesiące temu
Ten gitarzysta? On zmarł już w grudniu...
Pan Buczybór
3 miesiące temu
No, ale nikt o nim tu nie napisał, więc RIP...
pasja
3 miesiące temu
Ryszard Kotys nie żyje
Uwielbiany przez widzów serialowy Paździoch ze "Świata według Kiepskich" zmarł w wieku 88 lat.
Targówek
3 miesiące temu
Najpierw Krzykacz, potem Papcio Chmiel a teraz Kotys
Florian Konrad
3 miesiące temu
Targówek - gitarzysta i wokalista. Podali na początku stycznia. Fatalnie się ten rok rozpoczął. Nie dopisałem Alexiego wcześniej, bo zapomniałem. Ale czy to ważne, kiedy zmarł? Ważne chyba, kim był i co po sobie zostawił...

No i chyba po "Kiepskich".... Bardzo smutna informacja.
Shogun
3 miesiące temu
Niech im ziemia lekką będzie...
pasja
3 miesiące temu
Smutne wieści dla miłośników rocka i fanów gitar. 29 stycznia 2021 roku zmarł Hilton Valentine. Był współzałożycielem i gitarzystą zespołu The Animals. Zasłynął riffem otwierającym utwór "House Of The Rising Sun". Odszedł w wieku 77 lat.
yanko wojownik 1125
3 miesiące temu
Żal ;(
Wersja kilkunastominutowa live, wspomnianego numeru, była taka, że powalała, nigdzie w sieci nie znalazłem tej konkretnej, mam gdzieś na zakurzonej taśmie. Wstęp gitarowy trwał ze trzy minuty.
Antoni Grycuk
3 miesiące temu
Zmarł Ryszard Szurkowski - najbardziej utytułowany polski kolarz. (Pamiętam, jak na czarno-białym telewizorze oglądało się Wyścig Pokoju, w którym wielokrotnie brał udział. W dwóch barwach czasem ciężko było rozpoznać z dużej odległości, który to Polak.)
Shogun
3 miesiące temu
😢
yanko wojownik 1125
3 miesiące temu
Wczoraj zmarł aktor, Christopher Plummer. Miał 91 lat, był najstarszym laureatem Oscara.

Zagrał m.in. w "Dziewczynie z tatuażem" https://www.cda.pl/video/562133128
Targówek
2 miesiące temu
Krzysztof Kowalewski
Grał m. in w Misiu, Nic Śmiesznego czy Ogniem i mieczem
yanko wojownik 1125
2 miesiące temu
Ło kurwa!
Targówek
miesiąc temu
Yaphet Kotto
Aktor znany najbardziej z roli Kanangi, jednego z wrogów Jamesa Bonda
pasja
miesiąc temu
Odszedł Adam Zagajewski, poeta rozdarcia, artysta buntu przeciw kłamstwu i propagandzie; łączyły nas Gliwice, choć każdy przeżywał/czuł je inaczej. Niezwykle serdeczny. Zmarł w wieczór Światowego Dnia Poezji. Wielki smutek.

Wspomnienia
Autorem wiersza jest ADAM ZAGAJEWSKI
Od­wie­dzaj swo­je wspo­mnie­nia,
Uszyj dla niech płó­cien­ne po­krow­ce.
Od­słoń okna i otwórz po­wie­trze.
Bądź dla nich ser­decz­ny i ni­g­dy
nie daj im po­znać po so­bie.
To są two­je wspo­mnie­nia.
Myśl o tym, kie­dy pły­niesz
w sar­gas­so­wym mo­rzu pa­mię­ci
i tra­wa mor­ska za­ra­sta ci usta.
To są two­je wspo­mnie­nia, któ­rych
nie za­po­mnisz aż do koń­ca ży­cia.
Celina
miesiąc temu
Urodzony we Lwowie, w 1945 roku. Członek honorowy komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w 2015 roku. Tworzył niemal wyłącznie wiersze białe i wolne. Przy tym definiował poezję jako sztukę przetwarzania i układania wyrażeń myślowych. Wbrew wiodącemu prym postmodernizmowi uważał, że nie kształtowanie języka, ale sens jest najważniejszą cechą poezji. Dlatego nie ma w poezji Zagajewskiego niemal żadnych asyndetonów, neologizmów czy zniekształceń słownych, natomiast bardzo ważną rolę odgrywa tajemnica wpisana w przeżywanie współczesności. Oddalony od tradycji „tłumaczenia muzyki” na słowa, zajmował się tylko jej sensem bardzo często starając się wyrazić nie sam utwór muzyczny, ale cechę takiego utworu. Był miłośnikiem Chopina, Bacha, Szostakowicza i Mahlera. W jego poezji znajdują się także nawiązania do mityzacji rzeczywistości i epifanii. Był także eseistą.

Wieczny odpoczynek!!!
Celina
miesiąc temu
Sens jest najważniejszą cechą poezji.

Pod tym się podpisuję obydwiema rękami.
Shogun
2 tygodnie temu
Nie żyje Krzysztof Krawczyk... chyba nikomu nie trzeba mówić kim był.
Miał 74 lata.
Niech spoczywa w pokoju.
Targówek
ponad tydzień temu
No szkoda go
Targówek
tydzień temu
Książę Filip, mąż Elżbiety, zmarł w wieku 99 lat
Onyx
tydzień temu
O kurwa
Targówek patrz do góry!!!
W tym miejscu upamiętniamy twórców słowa, którzy niedawno odeszli – być może w miejsca, o których pisali...
Targówek
tydzień temu
No i co w związku z tym?
Że wklejasz wszystkich jak leci.
yanko wojownik 1125
tydzień temu
Zasadniczo chodzi o artystów itp. twórców - rzekłbym, zdaje mi się
Targówek
tydzień temu
Przecież my tu piszemy o praktycznie każdej znanej osobie więc twój wpis jest bez sensu.
Targówek
tydzień temu
Poza tym może nie pisz do mnie z anonima
yanko wojownik 1125
tydzień temu
Ale to nie ja w kapturze
yanko wojownik 1125
tydzień temu
Niemniej podzielam pogląd, kim był Filip na tym polu?
Jaki anonim, niepowtarzalny jestem. Neurotyk założył ten wątek i wyraźnie napisał kogo upamiętnić tutaj należy. Tworców słowa pisanego, śpiewanego itp.
Targówek
tydzień temu
Poczekaj chwilę
Targówek
tydzień temu
Pan Buczybór rok temu
16 lutego zmarł Larry Tesler - "amerykański programista. Twórca poleceń kopiuj-wklej"

A on? 🤨😕
Zamiast się dostosować do zasad to wyciągasz wpis sprzed lat. Tylko co chcesz tym udowodnić?
Targówek
tydzień temu
To, że wtedy ci to nie przeszkadzało. Teraz nagle zaczęło
Targówek
tydzień temu
Zresztą mam lepsze rzeczy do roboty niż tłumaczenie ci tak oczywistych rzeczy, kolego. Kończę dyskusję.
Ellie Victoriano
tydzień temu
I znowu jakiś debil używa konta niepowtarzalnego 🙄
Ellie Victoriano
tydzień temu
Zresztą te założenia, jak widać, zmieniły się z czasem. Poza tym nie jest to hiper ważny wątek 🙄 Ból dupy dla samego bólu dupy jak dla mnie
Onyx
tydzień temu
Ellie - dokładnie tak
Onyx
tydzień temu
Zmarł aktor i reżyser, Paweł Czajor. Reżyserował obsadę przy takich produkcjach jak "Bogowie" reżyserii Łukasza Palkowskiego, "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Boże ciało" oraz "Salę samobójców. Hejter" Jana Komasy. Razem ze swoim przyjacielem, Konradem Bugajem, prowadził firmę Bugaj Czajor Casting, zajmującą się reżyserią obsady. Miał 38 lat. Jego przyczyna śmierci jest nieznana.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji