Ulubione polskie słowa

Ocalić Myśl
18.07.2021
Hej,

chciałabym Was zapytać, jakie są Wasze ulubione polskie słowa. Dlaczego je lubicie? :)
Pan Buczybór
18.07.2021
kurczę, muszę pomyśleć...

"jo", "toć"... Nie wiem, jak sobie przypomnę, to jeszcze napiszę.
Ogólnie takie rozkminy o słowach co jakiś czas mnie nachodzą, pewnie nie tylko mnie, ale żeby w jednej chwili całe te bogactwo języka wyodrębnić... No, ciężkie to, przynajmniej dla mnie.
O, wiem: zadufek, pęto, grajdołek...
Bajkopisarz
18.07.2021
Bardzo lubię słowa-trzony, do których można dodać niemal każdy przedrostek. Oczywiście pierwsze przychodzi na myśl słowo "jebać", które chyba jest najbardziej wykorzystane, ale za przykład podam "bić"
Nabić, ubić, wybić, przebić, zabić, rozbić, obić, wbić, dobić, odbić, zbić, przybić, pobić, wielbić...
Pontàrú
19.07.2021
Ja lubię część starych słów i część nowych. Jakbym miał wskazać to tak: ino, pultać się, pieklić się, diablo (np diablo szybki), ąkły, buńczuczny, makiaweliczny, spanachany
Piotrek P. 1988
19.07.2021
W kontekście zabawnego brzmienia: lafirynda, chędożyć, faza, schiza, ziom
Jak coś mi się przypomni, to napiszę.
Piotrek P. 1988
19.07.2021
Działał, faja, szpadel, bela.
JamCi
19.07.2021
jucha
Targówek
19.07.2021
Militaria
Bajkopisarz
19.07.2021
Konstantynopolitańczykowianeczka
JamCi
19.07.2021
pielucha
JamCi
19.07.2021
psiok
Ellie Victoriano
19.07.2021
Jedzenie.
Onyx
19.07.2021
(Ta zawsze tylko o jednym...)

Od siebie dodam: źdźbło, podpalaczka, globus
DEMONul1234
19.07.2021
Moje ulubione słowo to "gwiazdy" ^^
Onyx
19.07.2021
Też ładne ^^
DEMONul1234
19.07.2021
^^
Ellie Victoriano
19.07.2021
(Ta zawsze tylko o jednym...)

No ok...
Spanie.
Okropny
19.07.2021
Odbyt
Narrator
20.07.2021
Tlen, bo wymawiając to słowo można spokojnie oddychać.

Pierwotnie używano słowa „kwasoród”, tak jak obecnie w języku rosyjskim używa się słowa „кислород”. „Kwasoród”, czyli „to z czego powstaje kwas” wydaje się być odpowiednim terminem, lecz moim zdaniem wywołuje nieprzyjemne skojarzenia. Podobnie w języku angielskim 'oxygen', choć trudno zauważyć tutaj negatywne konotacje, gdyż większość nie zna pochodzenia tego słowa: 'oxy' (ostry, kwasowy) + 'gene' (rodzić). To słowo Anglicy zapożyczyli od Francuzów, Francuzi z łaciny ('oxygeni'), a ta z kolei opiera się na grece.
Szpilka
20.07.2021
A ja właśnie natknęłam się na nowe słówko - CWELEBRYTA, hahahahaha, ależ ludzie mają wyobraźnię, antał gorzałki im się należy ?

"Usłużny młody poeta dobiegł do drzwiczek samochodu pierwszy. Mówiono po cichutku, że jest cwelem pisarza. Tylko na moment Gruszka położył swoją białą, miękką dłoń na ręce poety. Było to obiecujące dotknięcie, lekkie jak sekunda, i już szedł uściskać żonę."

Krystyna Kofta, Człowiek, który nie umarł, 1990, s. 72

Ciekawym słówkiem jest też - DUPEK, słówko obraźliwe, ale i potoczne w znaczeniu waleta w kartach. Dlaczego ciekawe? Bo nasze tylko, soczyste i wiele mówiące, w niemieckim występuje - arschloch, czyli dosłownie anus, w angielskim też - arsehole.

Nom, vivat dupek ?
Trzy Cztery
21.07.2021
Lubię słowa, które mają w sobie rytm albo są otoczone mgłą, albo mają te dwie cechy na raz. Stalaktyty, stalagmity, magma, neuryt, dendryt, oddech, euglena, ameba, stodoła, mrówkojad, wróbel, żywopłoty... Żywopłoty brzmią o wile lepiej niż żywopłot, dlatego przedstawiam tu liczbę mnoga, podobnie jest ze stalaktytami i stalagmitami. żywopłoty, stalaktyty i stalagmity w l. poj. tracą swoja "mgłę", jakąś swoją "nieskończoność", albo, po prostu "drogę". Nabierają charakteru "ostateczności", "stempla". To jest tajemnica samogłoski.
Narrator
21.07.2021
Całka, różniczka, liczba zespolona, jednostka urojona — odpowiedniki obcojęzycznej terminologii, znakomicie oddające oryginalne znaczenie, jednocześnie nadające słowom typowo polski smak. Na przykład 'complex number', można by przetłumaczyć jako „złożoną liczbę”, jednak zespolenie dwóch liczb to coś więcej aniżeli złożenie. W tym wypadku polska nazwa pełniej oddaje sens tych liczb. Podobnie 'imaginary unit' Google tłumaczy jako „wyimaginowana jednostka”, co nie brzmi dobrze, ponadto nie odnosi się do faktu, iż rzeczywiście Kartezjusz sobie tę jednostkę uroił, ażeby rozwiązać abstrakcyjny problem. Niestety obecnie zbyt często polegamy na dosłownym małpowaniu obcojęzycznych nazw, nie dbając o polskie brzmienie, ani charakter.
poco
29.07.2021
a moje słowo ulubioneto - JA
Piotrek P. 1988
27.10.2021
Ostatnio mnie rozbawiły teksty usłyszane w telewizji: "Jest moc!", "Ale jazda!" i "Ale lot!".
Uśmiałem się, jak oglądałem.
Lol! Hahaha! XD
Zaciekawiony
27.10.2021
"Jednakowoż"
"azaliż"
Cicho_sza
28.10.2021
Bamboszek ?
Targówek
28.10.2021
Stęchlizną
Targówek
28.10.2021
*stęchlizna
"Bynajmniej"

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji