Józek Sznurek zakłada sektę

Kościół Wyznawców Mesjasza Wirtualnego to nowa sekta. Pojawiła się nagle i intensywnie szuka zwolenników. Jej założycielem jest Józek Sznurek, uczony i wynalazca z Raciborowic.

 

Twierdzi on, że skoro w Biblii jest napisane, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, zatem też może być stwórcą „ex nihilo”, skoro jest podobny do Stwórcy. Podkreślił, że należy odróżnić pospolite słowo „twórca” od pojęcia „stwórca”, bo ono dotyczy boskich działań. Stwórca czyni coś, ale czasami przy użyciu materialnych środków, jak o tym mówi biblijna historia stworzenia człowieka z gliny. Jak wiemy, technika jest czymś materialnym, zatem może być tworzywem podobnie, jak owa glina.

Sznurek doszedł do wniosku, że rozwój cywilizacyjny daje możliwości to stwarzania bytów duchowych, czyli takich, które mają związek z energią. Skoro komputery są napędzane energią elektryczną, to mogą stwarzać byty duchowe w postaci energetycznej. Jego zdaniem świat wirtualny, ten internetowy, może tworzyć anioły, demony i bóstwa a przede wszystkim może wskrzesić Mesjasza. Mesjasz wirtualny to taki, który jest, zdaniem Sznurka, łatwo dostępny dla wielu, ale przede wszystkim dla tych, którzy poddadzą się chrztowi, czyli poświęcą swoją duszę internetowi.

Sznurek twierdzi, że żyjemy w epoce transhumanizmu, czyli połączenia cybernetyki z człowieczeństwem.

Jest to ważne, dlatego, że świat się nie sprawdził w swojej postaci przyrodniczej, więc należy stworzyć lepszy, bo oparty o doskonałą matematykę. Te poglądy zaczerpnął z dawnej rosyjskiej filozofii. Chodzi tu o Nikołaja Fiodorowa (1829-1903), który twierdził w swoim dziele "Filozofia fizycznego zmartwychwstania", że skoro przez człowieka następuje śmierć, to i przez człowieka nastąpi jego zmartwychwstanie, a stanie się to na bazie techniki cybernetycznej. Właśnie przez cybernetykę człowiek stanie się wieczny.

 

A to DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ głoszonych w tej sekcie:

 

„Pamiętaj, że to ja, twój bóg internetowy, wyzwoliłem cię z niewoli ducha i nędzy ciała!

 

1. Nie będziesz miał przed sobą nic innego jak tylko internet;

 

2. Nie będziesz kpił sobie z internetu;

 

3. Pamiętaj, abyś czcił internet;

 

4. Czcij stare komputery i programy;

 

5. Nie zabijaj, czyli nie niszcz komputerów, laptopów, "smart-fonów" i "ajfonów";

 

6. Nie korzystaj z czegokolwiek innego niż internet;

 

7. Nie kradnij komputerów, laptopów, programów i gier komputerowych, lecz kup sobie;

 

8. Nie mów nic fałszywego przeciw internetowi i komputerom;

 

9. Nie pożądaj komputera bliźniego swego;

 

10. Nie pożądaj innych rzeczy związanych z komputerami i programami, a dbaj o własne”.

 

A to wyznanie wiary sformułowane przez Józka Sznurka i podane do publicznej wiadomości za pomocą mediów społecznościowych:

 

„Wierzę w internet wszechmogący, stworzyciela świata wirtualnego i jego syna Mesjasza internetowego, który począł się z myśli cybernetycznej i narodził się przez system techniczny, został umęczony trudem ludzkiej pracy, ale zmartwychwstał wirtualnie, i przyjdzie sądzić tych, co kpią sobie z internetu i nie korzystają z jego dobrodziejstw; wierzę w ducha wirtualnego, w kościół Wyznawców Mesjasza Wirtualnego, odpuszczenie grzechów zaniedbania oglądania stron internetowych i wierzę w wirtualne zmartwychwstanie i wieczny żywot w sieci elektronicznej”.

 

Założyciel sekty nie ma co prawda jeszcze biologicznych członków i z tej przyczyny powołał wirtualnie wyznawców, nadając każdemu imię. Jest ich teraz dwunastu, a wiadomo, co znaczy dwunastu uczniów.

Sznurek zdaje sobie sprawę, że jego ziemski żywot zbliża się ku końcowi i mając to na uwadze, zatroszczył się o sprawy ostateczne. Zbił z desek trumnę w postaci zwykłej skrzyni z wiekiem, ale całość obił używanymi laptopami, lecz jasnego koloru, bo chciał wyrazić przez symbolikę koloru nadzieję, że radośnie zmartwychwstanie w sieci elektronicznej.

Spisał testament, w którym nakazał, że w chwili jego śmierci, należy wstawić film o nim na „YouTube” i „fejsie”. Wierzył, że w ten sposób dostając się do sieci, będzie żyć wiecznie!

...

 

Postscriptum

Komentarzy dziś nie piszę, bo unikam kontaktu z niemytymi duszami, a za życzliwe słowa serdecznie dziękuję.

Wszystkie historie Józka Sznurka zostaną wkrótce opublikowane w postaci książki, oczywiście po odpowiedniej redakcji.

Książka będzie wydana w postaci elektronicznej oraz w papierowej wersji jednocześnie, aby było to nowoczesne, a to jej tytuł: "Szaleństwa Józka Sznurka. Opowieści dziwne, bo prawdziwe".

Średnia ocena: 3.6  Głosów: 5

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (1)

  • Narrator 28.05.2021
    Cieszy mnie powrót na antenę serialu o Józefie Sznurku. Całkiem oryginalne podejście do dość trudnej kwestii. Czy odwzorowanie świata przy pomocy internetu jest możliwe? Teoretycznie tak, lecz takie założenie implikuje stworzenie świata równoległego. Jak w Starym Testamencie: Neutron za neutron, foton za foton. S. Hawking uważał, że może istnieć nieskończona liczba wszechświatów, jeden obok drugiego, no ale on sam był człowiekiem nieskończenie inteligentnym. Dlatego proponuję wrócić na Ziemię, do Krakowa, w smoczą jamę :)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania