Lekcja historii. Wydarzenia poznańskie z czerwca 1956 r.
LEKCJA HISTORII
Prawda o wydarzeniach poznańskich w czerwcu 1956 r.
* * * * *
Wylewa się tłum z fabrycznych bram
zalewa poznańskie ulice
rozlega się stukot drewnianych
prostych robotniczych butów
raz po raz słychać okrzyki
chleba jesteśmy głodni
żądamy chleba i wolności
* *
po drodze tłum rośnie szybko
jak w dzieży drożdżowe ciasto
z podręcznymi transparentami
nieprzygotowani ruszyli
pod urzędy z okrzykami
żądamy obniżki cen
* *
gdy rozmowy były nieowocne
krew w robotnikach zawrzała
a nadzieja w sercach zgasła
fala buntu i goryczy
na miasto i okolice
jak gorąca lawa się wylała
nikt nad nią już nie panował
* *
z bezradności wzmaga się złość
młodzi przejmują więzienie i broń
czerwone sztandary przez okna
prosto na bruk wypadają
z okrzykiem – Precz z Ruską Demokracją
* *
gdy tłum poczuł w sobie siłę
nie napotkał większego oporu
ruszył na Urząd Bezpieczeństwa
znienawidzony organ państwa
by odpłacić za ciemiężenie
i bezprawne represje
* *
wywiązała się nierówna walka
gdy bezpieka dostaje wsparcie wojska
wiara w narodzie zamiera
gdy ciała rannych i zabitych
na twardy bruk się osuwają
a bezbronni ludzie uciekają
* *
ciężko pracujący stali się ofiarą
błędów centralnego planowania
oraz planów mocarstwowych
naszego sojusznika i sąsiada
i taka jest prawda
02.06.2026 r.
Komentarze (3)
Historia...pozostaje tylko w pamięci.
Niewiele uczy. Niestety.
Pozdrawiam serdecznie
Miłego dnia
To pierwsza wielka publiczna zbrodnia na robotnikach w PRL. Publiczną, o której dowiedziała się cała Polska. Bo zbrodni dokonywali oni cały czas od wejścia na ziemię polskie.
Dzięki za komentarz. Niestety tak było.
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania