Pokaż listęUkryj listę

Protest robotniczy (28.06.1956 r.) - Nie tak miało być!

* * Nie tak miało być!

 

gdy rozmowy w Warszawie

stały się bezowocne

krew w robotnikach zawrzała

a nadzieja w sercach zgasła

fala buntu i goryczy

z fabrycznych hal

na miasto się rozlała

*

Czy tak powinno być?

*

zalewa poznańskie ulice

i słychać stukot

drewnianych butów

i krzyki

chleba jesteśmy głodni

żądamy chleba i wolności

*

Czy tak powinno być?

*

z robotnikami idą młodzi

bez przyszłości oszukani

z pracownikami rozpacz idzie

i wielki ból z zawód

*

Czy tak powinno być?

*

tak ich na piedestał wynosili

że są klasą panującą

że na biurowych pracują

aż przyszło rozczarowanie

*

Czy tak powinno być?

*

premie pozabierali

i cicho siedzieć kazali

gdy któryś się odezwał

jak długo mogli to zwodzili

obiecywali i nic nie załatwili

do wiatru wystawili

*

Czy tak powinno być?

*

więc ruszyli pracownicy

walczyć o swoją dolę

o przyszłość dzieci

rodzin i narodu

*

przerwali farsę i kłamstwo

odsłonili twarz

centralnych władz

i z tej rozpaczy

za broń chwycili

ryzykując życie i przyszłość

*

Nie tak miało być!

*

jak długo mieli czekać

i złudzeniami żyć

że władza ich zrozumie

wprowadzi w życie

dobrobyt i ład

obiecywany od wielu lat

*

Nie tak miało być!

*

jak długo można czekać

pracowników i naród oszukiwać

bez nadziei i przyszłości żyć

*

26.06.2026 r.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 1

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania