Protest robotniczy (28.06.1956 r.) - Nie tak miało być!
* * Nie tak miało być!
gdy rozmowy w Warszawie
stały się bezowocne
krew w robotnikach zawrzała
a nadzieja w sercach zgasła
fala buntu i goryczy
z fabrycznych hal
na miasto się rozlała
*
Czy tak powinno być?
*
zalewa poznańskie ulice
i słychać stukot
drewnianych butów
i krzyki
chleba jesteśmy głodni
żądamy chleba i wolności
*
Czy tak powinno być?
*
z robotnikami idą młodzi
bez przyszłości oszukani
z pracownikami rozpacz idzie
i wielki ból z zawód
*
Czy tak powinno być?
*
tak ich na piedestał wynosili
że są klasą panującą
że na biurowych pracują
aż przyszło rozczarowanie
*
Czy tak powinno być?
*
premie pozabierali
i cicho siedzieć kazali
gdy któryś się odezwał
jak długo mogli to zwodzili
obiecywali i nic nie załatwili
do wiatru wystawili
*
Czy tak powinno być?
*
więc ruszyli pracownicy
walczyć o swoją dolę
o przyszłość dzieci
rodzin i narodu
*
przerwali farsę i kłamstwo
odsłonili twarz
centralnych władz
i z tej rozpaczy
za broń chwycili
ryzykując życie i przyszłość
*
Nie tak miało być!
*
jak długo mieli czekać
i złudzeniami żyć
że władza ich zrozumie
wprowadzi w życie
dobrobyt i ład
obiecywany od wielu lat
*
Nie tak miało być!
*
jak długo można czekać
pracowników i naród oszukiwać
bez nadziei i przyszłości żyć
*
26.06.2026 r.
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania