Polski to trudna język, cz.2
Szczęściem jeżyk mi się zwierzył:
"Z tym problemem teść się mierzył.
Polska mowa, trudna mowa,
można potknąć się o słowa.
Czy ktoś chciałby jeża ważyć,
czy, o zgrozo, w kotle warzyć?
Nie dam siebie wrzucić w war!
Żądam za to srogich kar".
Twe żądania, cny jeżyku,
aż mnie zbiły z pantałyku.
Któż by chciał cię wrzucić w war?
Męczyć niby Iwan car?
Więc jeżyku nie jeż się,
ja nie myślę warzyć cię.
Takim żądzom mówię – nie!
Rządom żądzy nie dam się.
Ważę słowa, mój jeżyku,
abyś znów nie podniósł krzyku.
Daj się zważyć, nie bój się,
nawet palcem nie tknę cię.
Niepotrzebnie tyś zwarzony,
przez to pleciesz już androny.
– Polski trudna – mawiał teść?
Przecież wiem to. Stara wieść.
Komentarze (10)
Nie mam niczego elokwentnego do powiedzenia i powtarzałbym się tylko z komentarzem pod pierwszą częścią, zostawię więc tylko 5 i lecę dalej.
Uważaj na wiatry, czasem są porywiste ;)
Dzięki za komentarz i ocenę.
Polska nie taka trudna język jeśli się chce uczyć xD
Z tą wypowiedzią całkowicie się zgadzam. Co do ostatniej kropki. Nie jestem polonistą, co nie przeszkadza nikomu pielęgnować nasz język :)
Polski to chyba jedyny język, którego nawet obywatele dobrze nie znają. Niech gżegżółka będzie z tobą! 5
Nie jestem takim pesymistą, Buczyborze. Nie jesteśmy ani gorsi, ani lepsi od innych narodów.
PS. Trafiłeś w dziesiątkę z tą gżegżółką!Podglądnąłeś trzecią część? ;) Będzie już ostatnią, ale sam uważam ją za najtrudniejszą ,a le i najlepszą. Oczywiście, inni mogą mieć diametralnie inne zdanie. Wstawię ją jutro...
Okoń o końskim oku, okupował oczko wodne. Doczekawszy łońskiego roku, koło koła młyńskiego zakolegował się z innym okoniem.
Był to okoń, który wobec innych okoni stawał okoniem. Jednak naszego okonia o końskim spojrzeniu pokochał.
O, fajne, Nuncjuszu. Też mam trochę fraszek i facecji w tym stylu. Również fraszkę osadzoną na "łońskim roku". Mamy podobne poczucie humoru.
Nic nowego nie dodam, zwyczajnie zostawiam 5 i znikam : )
Napisanie "Nic nowego nie dodam" jest też znaczącym komentarzem. Pozdrawiam :)
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania