Potencjalna i [na razie] jednorazowa bitwa literacka 2021

Skoiastel
4 miesiące temu
Cześć i czołem, kluski z rosołem!

Przybyłam, by wybadać wasze zainteresowanie bitwą literacką (na razie jednorazową), której przeprowadzenie chodzi mi ostatnio po głowie. Chyba stęskniłam się za Opowi i tą atmosferą, i wytykaniem wam wszelkiego rodzaju baboli. :D W bodajże 2016 organizowałam takowe bitwy z SO (Składem Oceniającym), wcześniej z TO (Trybunałem Ocen), nie wiem, czy złapałabym tych samych chętnych do ocenienia bitwy tym razem (+ kilka nowych osób chodzi mi po głowie), a jak nie – to nie, chętnie podręczę was sama; w każdym razie bez osób chętnych do wzięcia udziału i zgłoszenia swojego tekstu nie będę musiała brać się za planowanie i organizację, dlatego zaczynam od pytania, czy w ogóle byłby popyt.

Dla tych, którzy nie pamiętają, z czym to się je, link do przykładowej oceny tutaj:

https://www.opowi.pl/ocena-bitwy-nr-1-skoiastel-a35853/

Ale też:
https://www.wspolnymi-silami.pl/2018/10/150-ocena-miniatur-hoc-zdzbo.html [– jak moje oceny miniatur wyglądają na WS]

Także wydaje mi się, że poprzez udział w bitwie można by zyskać konkretny feedback na temat swojego stylu i narracji, umiejętności kreacji, można się czegoś nauczyć (albo i nie :D), można się posprzeczać w komentarzach, wymienić poglądami, można zobaczyć, na co zwraca się uwagę w czasie redakcji (teraz mam znacznie więcej expa w tym niż wtedy, więc oceny pewnie wyszłyby mi jeszcze dłuższe, bogatesze w jakieś niuanse, które wyniosłam z pracy w latach, gdy mnie tu nie było); przede wszystkim można choć na chwilę wyjść z bańki pięciu gwiazdek i spróbować się w nowym wyzwaniu. :D W poprzednich edycjach, z tego, co pamiętam, warunkiem był nowy tekst, niepublikowany wcześniej na Opowi, ale pominęłabym to i jeśli znalazłoby się u was coś, co pasowałoby pod temat, to śmiało.

Kolejna bitwa, o której mowa, miałaby dokładnie takie same cele i warunki, jakie miały poprzednie edycje, to jest:

§1 CELE
– Zdrowa rywalizacja na łamach portalu;
– podniesienie literackiego poziomu portalu;
– pobudzenie wyobraźni i twórczej aktywności wśród autorów;
– rozwijanie umiejętności pisarskich i czytelnictwa.

§2 GŁÓWNE ZAŁOŻENIA
– Bitwy miałyby charakter zabawy, wolnej od nagród rzeczowych czy pieniężnych;
– miałyby charakter otwarty – udział wziąć może każdy użytkownik portalu Opowi.pl (również nazwany użytkownikiem „anonimowym”, z pustym kontem);
– wymogiem przeprowadzenia bitwy byłaby liczba min. 5. uczestników;
– temat główny i temat dodatkowy wskazane zostałyby przez skład oceniający na stworzonym do tego wątku na forum, nazwanym: BITWA LITERACKA SO 2021 #1

§4 PRZEBIEG BITWY
– czas na pisanie prac: 4 tygodnie;
– limit znaków: 40 000 zzs
– w terminie pisania zgłoszone opowiadania powinny zostać opublikowane na Opowi, a linki do nich – trafić do posta na forum poświęconego bitwie
– czas na wystawienie ocen: 4 tygodnie
– po tym czasie wszystkie oceny zostają opublikowane na Opowi (1 oceniający – 1 wpis). Gdyby bitwa okazała się niejednorazowa, zwycięzca wskazałby kolejny temat i mógłby dołączyć do składu oceniającego w kolejnej edycji. No, chyba że by nie chciał.

§6 KRYTERIA OCEN

☑ technikalia (interpunkcja, ortografia, błędy: stylistyczne, składniowe, słowotwórcze, fleksyjne; estetyka tekstu: akapity oraz zapis dialogów; komentarz odnośnie do narracji i stylizacji),
☑ fabularia (kreacja sylwetek psychologicznych bohaterów, logika zdarzeń, tempo akcji oraz oryginalność pomysłu itp.),
☑ wrażenia ogólne (zgodność z tematem bitwy, ogólny odbiór tekstu, lekkość narracyjna bądź jej brak, inne dodatkowe plusy lub minusy).

Obniżenie punktacji prac, które:
☒ minimalnie przekroczyły limit znaków podany w wątku dot. bitwy bądź nie dosięgły jego progu;

Dyskwalifikacja prac, które:
☒ dość mocno przekroczyłyby limit znaków podany w wątku dot. bitwy;
☒ byłyby edytowane po publikacji na etapie oceniania;
☒ przejawiałyby i propagowałyby mowę nienawiści.

Oceny miałyby charakter szablonowy, tj. zawierałyby jawną punktację (którą musiałabym sobie jakoś wyklarować, bo nie mam ściągawki z poprzednich bitew pod nosem XD).

Dajcie znać, czy coś takiego was urządza, jestem też otwarta na jakieś nowe pomysły i propozycje ewentualnych tematów.
Zdrówka!
Zaciekawiony
4 miesiące temu
Pamiętam bitwy. To dobry pomysł żeby przypomnieć tu ludziom o takiej formie.
laura123
4 miesiące temu
To mogłoby być niezłe, o ile faktycznie opinia byłaby rzetelna. Wtedy i ja chętnie w takiej bitwie wzięłabym udział. Dobrze jest się dowiedzieć, co trzeba u siebie poprawić i na co zwrócić uwagę. W pisaniu warsztat przecież najważniejszy.
Pan Buczybór
4 miesiące temu
byłbym ewentualnie zainteresowany, choć z pisaniem pod temat albo ogólnie pisaniem czegokolwiek różnie u mnie bywa... No, ale ogólnie sam pomysł na przywrócenie Bitew przez duże "B" jest dobry - myślę, że taka alternatywa bardziej kompleksowa dla literkowych bitew by się przydała. No i jeśli by się to w ogóle odbyło, to chciałbym wiedzieć, co się dokładnie kryje pod pojęciem "mowy nienawiści" wspomnianej wyżej. Bo jeśli to będą jakieś przesadzone ograniczenia (typu dyskwalifikacja prac z np. wątkami rasistowskimi), to może być róźnie...
kigja
4 miesiące temu
Bardzo interesująca propozycja, dla bardzo zaawansowanych literatów. Przepraszam Literatów, czyli dla osób poważnie myślących o pisaniu, a nie traktujących pisanie, jako odskocznię od życia codziennego, czy zabawę.
Chętnie popatrzę z pozycji czytelnika i laudacjuszki.
Angela
4 miesiące temu
Pamiętam, to były dobre czasy. Wstępnie byłabym zainteresowana, tylko czy znajdą się chętni i czy uda się wskrzesić Trybunał?
Skoiastel
4 miesiące temu
@Pan Buczybór – bez przesadyzmu. Nie dyskwalifikowałoby się prac ze względu na wątki, nawet kontrowersyjne, czy bohaterów, którzy reprezentowaliby takie poglądy. Praca musiałaby nimi przesiąkać i dawać odczuć, że nie jest to stylizacja szkodliwego bohatera, a szkodliwy pogląd odautorski; trudno mi w sumie odpowiedzieć dokładnie, mogę jedynie przypomnieć, że dostała się mocno skrajna i okropna (w dobrym tego słowa znaczeniu!) praca Okropnego: https://www.opowi.pl/bitwa-literacka-16-10505-znakow-o-a30010/ o samobójcach, sikaniu na klaty i „pedałach”. ;)

@Angela, nie wiem. Jeśli nie Trybunał czy Skład Oceniający, to mam na oku kilka dziewczyn z WS, które oceniają obecnie lub oceniały ze mną właśnie tam. Jest na całkiem sporo, więc ze 3-4 osoby, myślę, udałoby mi się zebrać. Ponadto gdyby to była edycja „jubileuszowa”, jakaś świąteczna, okazjonalna, to może i starą gwardię (tak, Naz, patrzę na ciebie!) udałoby się sprowadzić.
Ellie Victoriano
4 miesiące temu
Może i bym nawet coś napisała, mimo że przestałam pisać ? Jakiś diabeł mnie kusi...
Skoiastel
4 miesiące temu
@Ellie, Co to jest 40k zzs (i to bez progu dolnego!)… :D
nie mam pomysłu na temat. Myślę, że zadam wpierw (właśnie teraz) do kilku osób i wybadam teren głębiej.
Skoiastel
4 miesiące temu
*zagadam
Ellie Victoriano
4 miesiące temu
Jak niektórzy pisali po 60k... ?
(Ekhem, Arysto, ekhem...)
Nazareth
4 miesiące temu
Co to jest 60k... Między przyjaciółmi ;) ja tam lubię długie formy. Określił bym limit dolny, a górny niech będzie w sferze ułańskiej fantazji.
Skoiastel
4 miesiące temu
Dlaczego „określiłbym” brzmi mi jak „tak, Sko, zorganizuję z tobą bitwę, chodź, pogadamy o temacie”…? :D
(mimo wszystko zalecałabym górny limit, bo jak komuś siądzie temat i podeśle pół powieści na 200k, to raz, że oceny zajmą więcej czasu, a dwa – braknie równowagi)
skandal
4 miesiące temu
jestem za, a nawet za. wchodzę
Nazareth
4 miesiące temu
Może.
zyzola
4 miesiące temu
Zainteresowana.
Arysto
4 miesiące temu
Ellie, ja juz jestem Rozpisany, taki mam :P Staram się krótko, nie idzie, taka moja klątwa.

Jestem zainteresowany, ale nie jako oceniający. Skoia i ekipa z WS ma znacznie większe kompetencje w tym zakresie niż ja plus IMO lepiej, gdyby doszły nowe osoby.

Ja podeślę tekst na rzeź :)
Ellie Victoriano
4 miesiące temu
W sumie tak mi teraz przyszło do głowy... Będzie można korzystać z pomocy bety? Bo to mogłoby być nie fair wobec osób, które poprawiają teksty samodzielne. Cudze oko zawsze wyłapie więcej niż własne.
Skoiastel
4 miesiące temu
@Ellie, a jak napiszę, że nie, to kto to sprawdzi i jak udowodni, że tekst przechodził betę? Wydaje mi się, że ta kwestia nie jest do rozstrzygnięcia.
Ellie Victoriano
4 miesiące temu
W sumie fakt...
Zaciekawiony
4 miesiące temu
Ja bym spróbował jako oceniający bo pisanie tekstów na więcej niż 100 słów mi ostatnio za bardzo nie idzie.

@Ellie
Chyba lepiej by było gdyby tekst był całkiem samodzielny, albo przynajmniej "na tyle dobry a ile jest to w stanie zrobić sam autor" bo ideą takiego dokładniejszego oceniania w bitwach jest właśnie pokazanie autorowi co robi dobrze a co źle. Ale jeśli ktoś korzysta stale z tej samej bety to wtedy będzie to taka ocena jak sobie radzi ten zespół.
Ellie Victoriano
4 miesiące temu
O to to, ale faktycznie nie da się tego sprawdzać. Pozostaje liczyć na uczciwość uczestników.
Trzy Cztery
4 miesiące temu
O, to byłoby dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Chętnie poddam tekst szczegółowej ocenie kogoś, kto zechce na to poświęcić swój czas.
Skoiastel
4 miesiące temu
@Zaciekawiony, znajdź mnie na FB i napisz do mnie na msg, szukaj pod Skoiastel. Zrobimy jakąś konferencję. ;)
Sileth
4 miesiące temu
Oh pamiętam SO i TO, niby tylko 5 lat, a jakby to wieki temu było ?
Myślę, że po sesjach byłabym zainteresowana, ale zobaczymy jeszcze co życie przyniesie i czy temat podejdzie. Chociaż przy innych osobach zgłaszających chęć udziału to taki bardzo marny pisarzyna ze mnie.
Zaciekawiony
4 miesiące temu
@Skoia
Nie mam konta na FB, jakieś inne sposoby?
Fanagann Hartelion
4 miesiące temu
Hej. Rewelacyjny pomysł!

Ale 40k znaków to niezłe ograniczenie...

Proponuję dopracować zasady (przedział znaków, kryteria oceny, itp.).
Proponuję też, ze względu na sezon wakacyjny, wydłużenie terminu przynajmniej o 1-2 tygodnie.

A co do tematu - proponuję albo szybkie głosowanie (wybrać 1-5 tematów i w ciągu 1-2 dni chętni by na nie zagłosowali) albo zbiór tematów do wyboru. Uniknie się sytuacji, że autor chciałby uczestniczyć, ale temat go mało interesuje.

Wiem, że sam bym tak miał. Chętnie wezmę udział, ale... zależy od tematu.

Poza tym, jeśli brakowałoby recenzentów, to zgłaszam kandydaturę (nawet jeśli recenzowanie skreśla mnie z listy autorów).
Arysto
3 miesiące temu
Kurde, is it dead? :P
Akwadar
3 miesiące temu
Ano...
kigja
3 miesiące temu
Nie dead, tylko wakacje.
Dobrze byłoby we wrześniu przypomnieć się z tematem i cokolwiek zacząć...
Akwadar
3 miesiące temu
No... późną jesienią...
Baba Szora
3 miesiące temu
Albo wydłużyć termin oddawania prac...pomysł fajny, popieram :-)

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji