Czego pilnuje stróżka krwi? [Artykuł]

Kolejny błąd, który często widuję w różnych tekstach, wynika zapewne stąd, że rzadko używany, właściwie literacki wyraz, jest kojarzony ze znacznie pospolitszym o podobnym brzmieniu. Zjadliwość tego błędu polega na tym, że żadna automatyczna korekta czy słownik edytora tekstu nam go nie zaznaczy ani nie poprawi, bowiem błędnie zapisując właściwe słowo tworzymy inne istniejące, ale już o odmiennym znaczeniu.

* * *

Gdy mamy do opisania dużą ilość wody, która spływa po pochyłości, to jak nazwiemy ten spływ? "Strumień". Mniejsza ilość wody wypływająca stale z kranu lub z dyszy fontanny to "struga". A taka jeszcze mniejsza, już tylko ściekająca jedną kreską? Bez wątpienia "strużka". Przy tak podanym ciągu wyrazów wydaje się to oczywiste - u otwarte na nic się nie wymienia, zaś "g" ze strugi zmienia się w zdrobnieniu na "ż". Jednak osoby o mniejszym wyczuciu językowym mogą mieć tutaj problem.

Słowo mogłoby się od biedy kojarzyć ze "strugiem", ewentualnie "strużynami", ale jeśli ktoś nie miał okazji ręcznie obrabiać drewna to najbardziej prawdopodobne zostaje skojarzenie ze "stróżem". Stąd zapewne bierze się tak często widywana "stróżka". Ponieważ zaś oba wyrazy są właściwie rzadko używane, bardziej jako element literacki, pisarz nawet widząc błędnie zapisane słowo może nie skojarzyć, że coś jest nie tak. No bo w końcu jest "stróżka krwi" o jakiej już parę razy czytał, w czytaniu na głos brzmi toto identycznie, słownik błędu nie podkreśla, nie ma co się bliżej przyglądać.

 

Jak wspominałem, nawet jeśli piszemy tekst w edytorze, który podkreśla błędy, to ten konkretny nie zostanie zaznaczony. Błędny zapis strużki, to jest cienkiego strumienia cieczy, zamienia ją w także istniejącą w słownikach stróżkę. Czyli kobietę na stanowisku stróża lub jego żonę. To trochę tak, jakby napisać o jabłkach ze starego sądu i niech się już czytelnik zastanawia o co chodziło autorowi. Ilekroć widzę tę pomyłkę, tworzę sobie w myślach jej personifikację i zastanawiam się, czym mogłaby się zajmować owa "stróżka krwi" bądź "stróżka wody".

I tak Stróżka Krwi byłaby byłaby specjalną służącą w rodach królewskich, dbającą aby wysoko urodzone białogłowy nie plamiły sukien i foteli swą krwią miesięczną. Z kolei Stróżka Wody byłaby specjalną rusałką zatrudnianą przez Wodnika, aby dbała o czystość zamieszkiwanych przezeń wód powierzchniowych (sikający do rzek strzeżcie się! - Stróżka Wody wciągnie was w topiel, ciągnąc za...). Może kiedyś napiszę o tym opowiadanie. Jest jeszcze kilka często występujących stróżek, ale rozważenie ich funkcji pozostawiam wam.

 

Pręgierz niesławy

Przykłady błędnego użycia słowa stróżka:

 

* "Laserowe stróżki przenikały jego czaszkę"

http://www.opowi.pl/eksperyment-a36381/

 

* "W dziurach z pomiędzy włókien zaglądają migotliwe stróżki ślepo patrzącego światła" - ee... co?

http://www.opowi.pl/rzutnik-a35353/

 

* "Stróżki potu jak szpilki przeszywały moje napięte niczym struna ciało."

http://www.opowi.pl/dzienniki-23-listopad-a20199/

 

* "Po policzku spływała stróżka ciemnoczerwonej krwi. Jej długie, kasztanowe włosy opadały na drobne ramiona." - to ta stróżka miała kasztanowe włosy

http://www.opowi.pl/dziewczyna-ktora-bawila-sie-lodem-10-a13785/

 

* "Po jej policzkach popłynęły stróżki łez"

http://www.opowi.pl/7-sprzedana-przez-przesladowce-opetanego-a7032/

 

* "Ciepła stróżka moczu popłynęła po nodze i przesiąkła przez spodnie. Potem nastąpiło obfite wypróżnienie" - i przybyć musiała gówniana stróżka ze szczotką do kibla

http://www.opowi.pl/one-tez-umra-dzieki-nam-czesc-2-a34909/

 

* "cienka stróżka metaanfetaminy pomknęła w powietrze"

http://www.opowi.pl/berlinska-ucieczka-czyli-hitler-i-a36709/

-----

Do poczytania:

* http://sjp.pwn.pl/sjp/strozka;2524675.html

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 12

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (12)

  • Nazareth 30.10.2017
    No i fajnie, takie pisanie o pisaniu jest bardzo przydatne.
  • Elorence 30.10.2017
    Tak naprawdę edytor tekstu nie wyłapuje wielu błędów - niestety :(
    Zazwyczaj nie używam słów, których nie jestem pewna, żeby potem nie wyszło coś takiego jak stróżka :)
  • Adam T 31.10.2017
    Cha, cha, i mnie się oberwało ;)) Ten ostani link - mói ci ten tekst. Spieszę poprawić.
    Zaciekawiony, widzę żd wreszcie odnalazłeś swoją misje. Popieram. Merytoryki konkretnej jest na tym portalu jak na lekarstwo.
    Pozdrawiam ;))
  • Adam T 31.10.2017
    ...widzę ŻE
  • Faktycznie takich artykułów trzeba by wiecej. Ja bym za cholerę tego typu błędu nie wyłapał, i pewnie nie tylko tego. Fajnie jak ktoś chce sie dzielić wiedzą, a nie tylko przypieprzyć jakimś zjadliwym komentarzem (nie mówie, ze Twoje są zjadliwe).
    Pozdrawiam
  • Pasja 31.10.2017
    Taka malutka strużka tyle może namieszać w tekście. Fajne rozwinięcie tematu i naprowadzenie ,,stróżki" na dobry tor. Pozdrawiam
  • Szudracz 31.10.2017
    Dostałam podwójną uwagę. Jeden tekst już nieaktualny, w drugim poprawiłam. Również popieram. :) Dzięki i pozdrawiam
  • Roze_i_bratki 31.10.2017
    Stróżka krwi nie będzie nigdy poprawiona? O_o
    Wieżę w Boga będzie, morze pójdziemy do kina też czasem będzie, ale nie stróżka krwi? A to ci nowość.

    A tak całkiem na poważnie, mam od groma problemów z takimi słowami, więc to tym bardziej przydatny artykuł. :/ Szkoda, że poza długą praktyką niewiele da się na to poradzić... Może spróbuję Twojej metody wyobrażania sobie, co by oznaczało to zdanie, gdybym przeczytał je dosłownie? No nic, pięć oczywiście leci.
  • Okropny 31.10.2017
    Ogólnie tym, co mają tego typu problemy, polecam pilne studiowanie gramatyki opisowej.
  • Pan Buczybór 01.11.2017
    heh. bardzo fajny artykuł (again). W dodatku napisany lekko i treściwie. I w sumie dobrze, że zwracasz uwagę na szczegóły, których inni nie dostrzegają. Pozdro.
  • Zaciekawiony 03.11.2017
    Znalazłem nową stróżkę. W powieści o ucieczce Hitlera pojawia się taka, która pilnuje nieortograficznych narkotyków:
    "cienka stróżka metaanfetaminy pomknęła w powietrze"
  • Skryty 29.03.2018
    I tak Stróżka Krwi byłaby byłaby -> podwoiło Ci się :)

    tą pomyłkę -> O, Panie! Przed rzeczownikami zakończonymi na "ę" piszemy "tę", np. "Tę książkę". :)

    Ale ogólnie bardzo przydatnę! Lecę czytać dalej!

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania