Poprzednie części: O nowym życiu w Białołęce
O nowym mianie marszałka
Znamy z historii (tak było)
miano, co dużo znaczyło –
marszałek wielki koronny,
a w wojsku marszałek polny.
Po odzyskaniu wolności
mieliśmy Marszałków Polski,
a w Sejmie oraz w Senacie
„marszałek” jest na etacie.
Dzisiaj w godnościach znów zmiany –
„Marszałkiem Nocnym” nazwany
ktoś, co knowaniem „zasłużył”.
Polubił władzę. Chciał dłużej.
A któż to taki – pytacie.
Czuj duch! Wie, kto jest w temacie –
w górze znów rzyć chciał usadzić…
dla stołka gotów był zdradzić.
Komentarze (22)
Dupsko zabolało, słychać wycie, znakomicie jak to napisał rudy klasyk na ixie po podróży do Kijowa wagonem bagażowym.
To raczej rudy trzyma się kurczowo stołka i nie pozwala się odspawać. Ale mu pomożemy oderwać cztery litery, na trzy cztery.
O jesteście, a właściwie jesteś, powiedz dlaczego masz tyle wcieleń, masz ambicję być człowiekiem kwantowym?
Wiersze polityczne jak dla mnie to oksymoron. Też w obecnych czasach raczej źle się kojarzą, utwór nieważne czy literacko dobry czy też zły - traci już poprzez samo zestawienie z polityką/władzą.
Nie traci, nie są oksymoronem. Przeciwnie. Satyriady, rymowane czy nie - od "wiek wieków": korzystają z wątków zabarwionych problemami społecznymi czy politycznie. Specjalizowali się w tym znamienici poeci, nasi również. Wymieniłbym Jana Kochanowskiego, biskupa Krasickiego... mógłbym tak ciągnąć
Tak że - mam inne zdanie.
PS. Jedyne, kiedy wiersz polityczny traci - jeśli jest hagiografią, inaczej propagandą "ku czci". Ale to wtedy już nie jest poezja.
Zdzisław B. Ciekawe, może masz rację. Osobiście dla mnie ciężkostrawne jest coś co budzi niezdrowe emocje jakie zazwyczaj towarzyszą polityce. Ale faktycznie, postrzegając ten typ wierszy w szerszym literackim kontekście to robi się bardziej interesujące.
To powinien być zasrany interes, kto z kim się spotyka po godzinach urzędowania, ale nie dla komuszego złoga, pornografomana, któremu wmówiono, to o oczym i jak pisze. Spoko, to wcześniej, lub później ale pierdolnie i bez TVN- u. Ludzie z oporami. ale pozbierają się z wmówionej im głupoty.
Ona jak widać boli najbardziej.
Czemu ty tylko tutaj wyzywasz ludzi od komuchów. Kto pisze cyrylicą i ją tłumaczy
to ogon podwijasz pod zadek.
W gębie jesteś wielki. Nawet tam mi się nie odwinąłeś.
Jeśli przyszłoby co do czego, to pierwszy byś dał drapaka zza Odrę.
brunatna świnio.
NO!
Pilnuj lepiej granicy, przez Zgorzelec ma przejść 150 milionów żółtych, czarnych i zielonych, wzywaj archanioła Michała z mieczem ognistym.
Starszy Woźny podchujaszczy, sprawdzam kto jest, kto. kto broni gówna
Grain ,
Zgorzelec i Gerlic to jedno miasto. Parę godzin temu słuchałem wywiadu
Chyba prezydenta miasta Zgorzelca i on powiedział, że najbardziej ludzie
obawiają się tych w kamizelkach.
Jeśli Niemcy zamknęli by granicę w tym mieście, to Zgorzelec by głośno
pierdział. (to ode mnie).
NO!
Starszy Woźny tak, burmistrz /ostatnia kadencja/ nawet mieszka w Görlitz /czym się chwali/ i aż dziw, że jeszcze mówi po polsku. Kto wie, może od końca kadencji będzie już tylko szwargotał.
Starszy Woźny, pierdzi to twój osąd za TVN-em.
Grain Taaa, ty masz rację bo ty jesteś ty i masz rację, pytam zaprosiłeś Brauna na herbatkę, mały pedałku.
Mam nadzieję że nie przejmujesz się głupimi komentarzami. 🙂
Głupimi? W ogóle.
Zdzisław B. Kim jest polski patriota w roku 2025?
Zdzisław B. Apeluję do Państwa o opamiętanie! https://www.facebook.com/radeksikorski/videos/1281812690003705/
Wojciech Grzegorz Domagała Słyszałem wypowiedź.
Zdzisław B. Aby zobaczyć to jaki jest polski naród to wystarczy...
<!>
Aby zobaczyć to jaki jest polski naród to wystarczy
pojechać do Wodzisławia Śląskiego,
gdzie w Urzędzie Miasta nie wiedzą co to materiały turystyczno-promocyjne,
a od Pani w informacji turystycznej nic się nie dowiedziałem na żaden temat.
Oczywiście żadnej mapy swojego miasta nie mieli.
Ani do sprezentowania gratisowego, ani do sprzedaży, ani do skserowania.
(proszę nie wspominać o smartfonie bo nie ma wszędzie zasięgu np. w lesie)
Powinienem jeszcze raz pojechać do Wodzisławia Śląskiego i sprawdzić,
bo nawet ta informacja turystyczna jest bodajże źle oznaczona strzałkami w terenie?
Nawet kserografu nie miała paniusia,
aby cokolwiek skserować w tej informacji turystycznej.
Żenada w tej informacji turystycznej.
Aż dziw, że kolei dojeżdża do tej dziury Wodzisławia Śląskiego.
W wielu miejscach w kraju wydziały promocji i turystyki działają okropnie.
Są takie miejscowości atrakcyjne turystycznie, gdzie ludzie pojadą chętnie bez względu na to, czy wydział promocji turystyki działa dobrze, źle, czy fatalnie.
<>
Natomiast jak się wejdzie w tym kraju do przeciętnego muzeum to takie rozleniwienie,
że przychodzi po kilka osób jak zorganizują jakieś spotkanie z udziałem publiczności.
Prelekcja, promocja książki, czy wernisaż...
W tych gablotach ogłoszeniowych czy na profilach facebook'owych chaos mają.
A jak ogłoszą konkurs fotograficzny to nogami,
albo anulują,
straszna amatorszczyzna lenistwo.
Frekwencja bolesna.
Straszna amatorszczyzna niechlujna niedbała te konkursy robione przez muzealników.
Kilkanaście razy byłem laureatem.
Strasznie po amatorsku odwalają wszystko na czele z tym Stowarzyszeniem Muzealników na Wawelu,
gdzie byłem też laureatem konkursu fotograficznego okropnie zorganizowanego...
Dyplomów niet. Spotkania niet. Strona www padała...
Straszne to jest jak w niektórych instytucjach państwowych te konkursy niechlujnie niedbale organizują po najmniejszej linii oporu chyba dla jaj to robią z nudów...
Urzędnicy przeciętni kiosku z warzywami nie byliby w stanie prowadzić z takim podejściem niedbałym do swojej pracy.
Z taką ignorancją indolencją.
Gdyby nie mieli finansowania z budżetu samorządowego,
czy państwowego to by 90% tych muzeów zbankrutowało czego im z całego serca życzę.
Czego im z całego serca życzę.
Nie może być tak,
czy się stoi czy się w muzeum leży ta sama pensja się należy.
I przodem do klienta!
Podstaw funkcjonowania w społeczeństwie i słów grzecznościowych ich nauczyć trzeba.
<>
Na końcu dodam moją ulubioną konkluzję,
że jeśli polskie firmy,
przedsiębiorstwa,
sklepy i zakłady usługowe zachowują się tak samo z takim poziomem niedbalstwa niechlujstwa,
lenistwa i braku kultury wszechobecnej to powinny bankrutować i to jest zgodne z sensem i logiką!
Mnie to nie dziwi,
że bankrutują w tym kraju polscy osobnicy.
Głupota i chamstwo (brak kultury).
Aż dziw, że taki kraj jak polski istnieje.
Sprzedawca po pierwsze nie zna swojego towaru,
po drugie jest niegrzeczny.
Z nowymi technologiami na bakier.
Bankrutujcie!
Space for everyone 👽
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania