Poprzednie częściOberża 1  

Oberża 2

Niebo powoli ciemniało, gdy Gor nakazał odejść w las, twierdząc, że ktoś nadchodzi. Cienie dotychczas ciemnoszare, zaczęły zamieniać się w czarne plamy. Noc powoli obejmowała w swoje posiadanie las.

Na skraju polany pojawił się potężny mężczyzna z trzema kobietami z których jedna niosła ssące dziecko. Grupa podeszła do niemal wygasłego ogniska z resztkami ptaka. Wielkolud wskazał skraj polany najstarszej. Ta zanurzyła się w las i wkrótce wróciła ciągnąc gałęzie. Niebawem cała czwórka siedziała przy ponownie roznieconym ogniu. Cienie wokół zgęstniały, zieleń drzew i krzewów przeszła w czerń, a twarze siedzących mieniły się kolorami w rytm rozbłysków ognia.

Gdzieś daleko wilk zaczął śpiewać serenadę do księżyca, a zadowolony puchacz zahukał na skraju polany. Cichy o zmierzchu, niczym pusta świątynia, las, powoli zaczął rozbrzmiewać szelestami i przedśmiertnymi jękami ofiar. Łowcy ruszyli na łowy.

Mężczyzna podniósł się od ognia i powoli zaczął obchodzić polanę. Widać znalazł czego szukał, bo wrócił do kobiet i gestem nakazał iść za sobą. Umościli się pomiędzy trzema niemal zrośniętymi, pniami starej jarzębiny. Dwie młode z dzieckiem wewnątrz osłony, a przed nimi czuwający mężczyzna i stara kobieta.

Wiatr, jak zawsze nad ranem, ocknął się i poruszył korony drzew. Rytmicznie, powoli bezkresny las wydawał się oddychać. Nocni łowcy zakończyli polowania. Ocalałe ofiary zapadły w krótki sen przed świtem.

Do czujnie drzemiącego olbrzyma bezszelestnie, z dwu stron zbliżali się Niedźwiedź z Gorem. Do starej kobiety, w taki sam sposób, podchodziły Dira i Toana. Dwójka z piątki przybyłych straciła życie tak szybko, że matka z niemowlakiem i druga, młoda kobieta, nie zdążyły krzyknąć. Z odciętej jednym ciosem głowy patrzyły na nie martwe oczy ich dotychczasowego pana. Obok leżała stara kobieta, na wznak, dziwnie, bo zamiast twarzy widać było jedynie tył głowy. Teraz w odchodzącym z szarości w coraz żywsze kolory świcie, ocalałe siedziały obok siebie, próbując bezowocnie zniknąć, wsiąknąć i roztopić się w otaczającej ich gęstwinie. Dziecko, wyczuwając emocje matki wessało się kurczowo sutek i cała żywa trójka, tworzyła grupę godną rzeźby Przerażenie.

Napastnicy nie zamierzali jednak dalej mordować.

– Czy rozumiecie co mówię? – zapytał przywódca stając nad zamarłymi w bezruchu.

Młoda matka skinęła głową, próbując wydobyć ze ściśniętego gardła jakiś dźwięk. Jej towarzyszka wpatrywała się intensywnie w czerep i coś, szeptem przechodzącym w półgłos, powtarzała, schylając się coraz bliżej odciętej głowy. Nagle, wybuchając śmiechem, porwała z ziemi łeb za skrwawione kudły i chichocząc cisnęła go daleko na środek polany, a potem padła jakby ducha straciła. To otworzyło usta trzymającej niemowlę.

– Nie! Nie zabijaj mego dziecka! – wydusiła z siebie, przyciskając niemowlę, które oderwane od piersi, odpowiedziało krzykiem.

– Nie mam na razie takiego zamiaru. Teraz powiedz skąd i dokąd idziecie, no, mieliście iść – poprawił.

– Rugo – powiedziała tuląc uciszające się powoli niemowlę i wskazując na bezgłowy tułów – chciał iść nad wielką rzekę, a szliśmy od Wiszni co przy puszczy stoi o trzy dni stąd. Tam ziemia licha, a i Rugo powaśnił się ze starszyzną – przerwała gorączkową wypowiedź i zamilkła, jakby wspominając scysję.

Gor wykorzystując milczenie pociągnął dalej indagację.

– A ty i twoja towarzyszka pochodzicie z owej Wiszni?

– Mnie Rugo przywiódł z Drewni, zaś Stigę kupił na targu ze dwa księżyce temu.

 

Po miesiącu Stiga i Juna przywykły do przypisanej im roli. Obozowisko powoli nabierało wyglądu stałej siedziby, a w nieodległym moczarze zniknęły bez śladu ciała i pozostałości po mniejszych grupkach wędrowców, którym przyszło spędzić noc na polanie. Miejsce wybrane przez Gora było idealne. Tu krzyżowały się szlaki północ-południe i wschód-zachód. Wśród wędrujących od dawna wieść o przyjaznej polanie przekazywana była z ust do ust. Oczywiście nikt z nocujących nie był bezbronny lub na tyle głupi by nie wystawiać warty, ale warzone przez Dirę trucizny i sprawność reszty pozwalały likwidować upatrzone grupki niemal bez śladu. Na północnym skraju lasu wykopali duży dół i wyłożyli go kamieniami. To był ich loszek w którym składali zdobycz. Niedaleko od piwnicy zaczęli ryć w ziemi znacznie większy dół, który miał dać im schronienie w zimie.

Lato szykowało się powoli do odejścia. Niebo z czystego błękitu przeszło w wyblakłe wspomnienie kryształowo głębokiego koloru. Przed świtem, noce wilgotnym chłodem, zapowiadały nadchodząca jesień.

Młode z tegorocznego miotu nabierały sił, a maluch Juny zaczął rozpoznawać najbliższe otoczenie. Upodobał sobie Dirę i Niedźwiedzia. Gdy tylko znaleźli się jego pobliżu, pospiesznie raczkował do nich i próbował ciągnąć za rude włosy kobiety lub czarne długie kudły siłacza. Polubili go wszyscy, bo poza pierwszym spotkaniem nie zdarzało się by płakał lub krzyczał.

Następne częściOberża 3  Oberża 4  Oberża 5  

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 7

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Justyska dwa lata temu
  "Umościli się pomiędzy trzema niemal zrośniętymi, pniami starej jarzębiny. Przy pniach dwie młode z dzieckiem, a przed nimi czuwający mężczyzna i stara kobieta." - pnie się powtarzają
  "Niebo z czystego błękitu przeszło w wyblakłe wspomnienie kryształowo głębokiego koloru." - a tu cudnie

  Bardzo to tajemnicze. Potrafisz stworzyć specyficzny, wciągający klimat. Podobało mi się bardzo.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • Karawan dwa lata temu
  Dziękuję. Zaraz coś spróbuję z tym zrobić. Lete po piłę ;) Cieszę się, że przypadło do gustu, bo ja tylko bajki dla dużych dzieci więc i bez dialogów i ... jak to bajki. ;)
 • Maurycy Lesniewski dwa lata temu
  Jestem i ja.
  Bez większych ceregieli zostawiam gwiazdki i czekam na więcej!
  Pozdrawiam!
 • Karawan dwa lata temu
  Dziękuję Maurycy. Trochę potrwa, bo się smaży ale będzie, bo obraz w szarej brei na mym karku już jest. Dzięki ;)
 • pasja dwa lata temu
  Dobry wieczór
  Bardzo smutna część, choć pięknie opisana. Trzeba zawsze czuwać, usunęli i już się nie obudzili. Końcówka brzmi bardzo optymistycznie co do dziecka... bo zamiary były inne.
  Pozdrawiam wieczorów

  ciemno szare... ciemnoszare
 • Karawan dwa lata temu
  Dziękuję Pasjo. Liczę już dni do wyjazdu...A opowieść powoli układa się w głowie obrazami, a potem ( i to najtrudniejsze) spada na nieposłuszne klawisze, które ciągle za wolno i za mało precyzyjnie zapisują myśli... No, cóż, "...sam tego chciałeś..." Pozdrawiam z ukłonem.
 • pasja dwa lata temu
  Karawan szykuj się, szykuj. Piknie w górach i pod górami. Byłam na Sokolicy i w Homolach. Wypiłam miodu pienińskiego dwójniaka i ograłam wszystkich w remika. Wróciłam na trochę i w środę jadę znowu.
  Pozdrawiam cieplutko
 • Mokry dwa lata temu
  Klimatyczne, jednak zauważyłem częste powtórzenia "i". Mimo wszystko piąteczka, ale moim zdaniem powtórzenia do zredagodwania =) Pozdrawiam
 • Mokry dwa lata temu
  Zredagowania *
 • Canulas dwa lata temu
  Przechodziłem se nieopodal, a tu czerep ciśnięty, na polanę leci.
  To myślę, dam pińć i idę dali...
 • Karawan dwa lata temu
  Ale żeby tak pospiesznie? Znaczy tak źle, że nie szło wolniej przejechać? Dzięki za pińć ;)
 • Canulas dwa lata temu
  Karawan , szło, szło, ino ja tu walczę we prywatnych zmaganiach i mam okruchy czasu chwilowo
 • Karawan dwa lata temu
  Canulas Jeśli mogę pomóc to chętnie. :)
 • Kim dwa lata temu
  Jestem i tu!
  - "Noc powoli obejmowała w swoje posiadanie las." - podoba mi się to zdanie. Duży plusik za nie.
  - "Cichy o zmierzchu, niczym pusta świątynia, las, powoli zaczął rozbrzmiewać szelestami i przedśmiertnymi jękami ofiar." - Coś chyba za dużo tych przecinków. Myślę, że po słowie "las" przecinek jest zbędny.
  - "(...)tworzyła grupę godną rzeźby Przerażenie." - zaciekawiłeś mnie tym i pobudziłeś moją wyobraźnię. Ciekawam, czy rzeźba pt. Przerażenie naprawdę istnieje i masz coś konkretnego na myśli, czy po prostu one mogłyby nazywać się "Przerażeniem", gdyby były rzeźbą?
  - "w nieodległym moczarze zniknęły bez śladu ślady po mniejszych grupkach wędrowców" - śladu ślady? tak jakoś nie ten tego

  No i koniec. Rozwija się opowieść. Podoba mnie się. Pięć zostawiam :)
 • Karawan dwa lata temu
  Jest Pieta Michała Anioła, jest grupa Laokoona, mogłaby by być na wzór znanego obrazu grupa o nazwie "Przerażenie". Dziękuję za cielęta. Faktycznie śladów ci u mnie dostatek ;) Dzięki.
 • Fanriel dwa lata temu
  "Cienie wokół zgęstniały, zieleń drzew i krzewów przeszła w czerń, a twarze siedzących mieniły się kolorami w rytm rozbłysków ognia.
  Gdzieś daleko wilk zaczął śpiewać serenadę do księżyca, a zadowolony puchacz zahukał na skraju polany. Cichy o zmierzchu, niczym pusta świątynia, las, powoli zaczął rozbrzmiewać szelestami i przedśmiertnymi jękami ofiar. Łowcy ruszyli na łowy." - przy tym fragmencie się zatrzymałam. Bardzo mi się podoba. (Po "las" zbędny przecinek)
  Zostawiam 5 i pozdrowienia. :)
 • Karawan dwa lata temu
  Dalej już tak miło nie będzie ;) . Dziękuję ;)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania