LBnD 41 Drzewo

Zwykłe drzewo. Konary, gałęzie i ukryte pod ziemią korzenie. Wokół tysiące podobnych. Jednak to jest inne. Moje. Przywykłam do szorstkiej kory i rozłożystej korony. Do dziupli dzięcioła i skaczących po konarach wiewiórek. Jest ze mną od zawsze. Widzę, gdy jesienią stroi się w czerwienie, a zimą zapada w sen. Cykl, który powtarza się od lat. Stabilizuje mnie.

 

Gdzieś w oddali słychać ryk pił i trzaski łamanych drzew. Martwe kłody z jękiem padają u stóp roześmianych pilarzy. Ich rechot niesie się na skrzydłach wypłoszonych ptaków. Duktem przemykają wystraszone zwierzęta.

 

Łudzę się - nas to nie dotyczy. Przecież mieliśmy tu trwać na zawsze!

Średnia ocena: 4.9  Głosów: 11

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (33)

 • 110101011 3 miesiące temu
  Nikczemni pilarze, potomkowie psychopatycznego mordercy Jigsawa ze słynnej "Piły": czytając to opowiadanie widziałem ich w pełnej okazałości, ubranych w pilarskie uniformy, w pomarańczowych kaskach, z nonszalancko zsuniętymi na szyję żółtymi słuchawkami i petami w zębach, w kącikach ust lub za uszami. Bohaterowie drugiego planu, po chamsku pchający się na drzewa, pretendujący do roli władców życia zieleni miejskiej, bezczelni profani przyrody, nienawistni w swych pretensjach, legitymizowanych administracyjnym przyzwoleniem - decyzją wydaną przez bezduszną machinę urzędniczą! Potworny obraz!
  Dobrze napisane, widziałem ten koszmar jak bym sam w nim uczestniczył, ba! - BYŁEM TYM DRZEWEM, które tak bezlitośnie poddawano eksterminacji! Dziękuję, Pani Cichosza za wzruszenia i lęki
  z ukłonami
  Poncjusz
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Ależ rozbudowane przemyślenia! 😊 Wbrew pozorom tekst nie jest tylko o ścinaniu drzewa. Coś tam pod spodem chciałam przemycić. Czy mi się udało? Chyba średnio 😂
  Odklaniam się, o!
 • 110101011 3 miesiące temu
  Cicho_sza jam prostolinijny i czytam wprost to, co napisane - rzadko udaje mi się dotrzeć do drugiego dna i znaczeń miedzy wierszami - jam profan poezji i metafor lecz czerpię ogromną przyjemność z lektury wszelkich gatunków pisanych. Odkąd uciekłem ponuremu żniwiarzowi spod kosy, raduje mnie dosłownie wszystko: nawet rzeczy, które inni uznają za przykre lub dziwne. Doświadczanie własnego życia to jedno, a zaglądanie "za zasłonkę" drugiego człowieka poprzez czytanie jego przemyśleń, wierszy, opowiadań - to dopiero rarytas!
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  110101011 o widzisz! Bo to też trochę o uciekaniu spod kosy 😉 Wszyscy jesteśmy jak te drzewa w lesie. Niby każdy do siebie podobny, a wszyscy różni. Mamy swoje wiewiórki i dzięcioły i przeświadczenie, że tak już będzie zawsze. Aż tu nagle jakiś pilarz się pojawia i trach - po drzewie!
 • 110101011 3 miesiące temu
  Cicho_sza po nitce do kłębka! hehe
 • Narrator 3 miesiące temu
  To nie pilarze tylko ci, którzy im płacą.🌳 Doprawdy naiwność autorki jest zdumiewająca 🌳 (pewnie wszystkie meble ma z plastiku). 🙃
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Narratorze, mam nadzieję, że jednak zobaczyłeś coś więcej aniżeli ścinanie drzewa i naiwność autorki 😂
 • Noico 3 miesiące temu
  Nie wiem czy w trakcie tej roboty, ciężkiej, wymagającej wysiłku, nawet niebezpiecznej, w trakcie piłowania ktoś jeszcze ma ochotę na śmiech i żarciki. Może w trakcie przerwy. Ale to chwila na wytchnienie i odpoczynek, więc też nie bardzo mi się to wiążę. Jeśli już coś z oddali dobiega przy tej robocie, to szybciej jakieś niecenzuralne słowa.
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Bardzo męskie podejście do tematu 😉 Może sprośne dowcipy sobie opowiadali 😂 W tej przerwie rzecz jasna
 • Noico 3 miesiące temu
  Nawet wiewiórki mogą od tego osiwieć. Ale generalnie to ciekawy problem, obrońcy zwierząt tak się trzęsą nad pojedynczym pieskiem, czy kotkiem, a przy masowej wycince lasów faktycznie nikt nie troszczy się o los zamieszkałych tam zwierząt, dzików, saren, zajęcy, wiewiórek, żbików, kun i innych. A one niestety nie mogą protestować.
 • rozwiazanie 3 miesiące temu
  Mam dwa olbrzymie drzewa na swojej drodze do domu, które zmieniają wystrój zgodnie z sezonem. Każdy nieprzyjazny odgłos martwi mnie czy one przetrwają i ptasia rodzina w spokoju będzie mogła zjeść kolację.😊 Cichoszka fajny tekst. Pozdrawiam.
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Dzięki! Trochę o drzewie, a trochę o tym, że sami jak takie drzewa jesteśmy. Żyjemy w spokoju, przeświadczeniu o stabilności, a nagle pojawia się złowieszczy ryk piły i wszystko idzie w wióry 🤷
 • pansowa 3 miesiące temu
  Cicho_sza kiedyś opisałem ten motyw ściętego drzewa w części "Pan da pięć biletów do nieba".
  Widocznie jest inspirujący i przemawiający do czytelnika.
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  pansowa nie znam tego Twojego tekstu, ale bez wątpienia ten motyw jest mi bardzo bliski 😉
 • Dekaos Dondi 3 miesiące temu
  Cichoszka😉↔Niby o drzewie plastycznie, ale też by można do relacji międzyludzkich przyrównać. Miła nam osoba, jest. A my przyzwyczajeni do "skaczących po konarach wiewiórek". My dla drzewa, a drzewo dla nas. Aż kiedyś ryk przeciwności nadchodzi i wycina nam z umysłu, chwile szczęścia, zastępując zgoła czymś innym. No ale może wycinka to akurat drzewo, jeszcze ominie:)↔Gdyby pomyśleć dalej, to do domu można by przyrównać też, co nagle coś go zburzyło. Wieloznaczny tekst, w sensie zrozumienia oraz interpretacji. Też napisałem chyba 3 o drzewach😉↔Pozdrawiam:)↔%
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Lubię przyrównywać ludzi do drzew. W różnych kontekstach. I cieszę się, że odnalazłeś własną ścieżkę rozumowania pośród tego leśnego tekstu 😉
 • 00.00 3 miesiące temu
  Nie wiem, oczekuję od drabbli zaskoczenia takiego jakby mnie ktoś "przestraszył"
  Zostawię u Ciebie tą refleksję, aby wybić daleko, daleko w górę zakończenie, zrobić taki zwrot jakby był z drugiej połowy kuli ziemskiej.
  Niczego nie może się w tym momencie czytelnik spodziewać, aż...
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Ja stawiam na metaforę i ukryty między słowami przekaz. Chyba nie potrafiłabym skonstruować takiego tekstu z zaskoczeniem powodującym salto u czytelnika 😂
 • Tjeri 3 miesiące temu
  Ano tak to jest. Ignoruje się wióry dookoła, a gdy przychodzą także po nasze "drzewo" jest za późno. Tak to jest z przyzwoleniem na zło. Bierność nie popłaca, jeśli nie reagujemy na krzywdę innych, możemy skazać też siebie.
  Dobry tekst – metafora.
  Co do potrzeby zaskoczenia w drabbelkach, nie zgadzam się. Tak wpradzie mówiła stara szkoła, ale schemat szybko się wyczerpał. Trudniej napisać dobre drabble z mocnym finałem niebazujacym na zaskoczeniu.
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Tjeri, powiem zupełnie szczerze, że do momentu przeczytania Twojego komentarza, tkwiłam w całkowitej i błogiej nieświadomości o istnieniu szkoły pisania drabble. W swojej naiwności sądziłam, że należy zmieścić swój zamysł w 100 słowach i to takich, by nie podawać wszystkiego kawa na ławę 😂😂

  Zawsze zaskakuje mnie mnogość interpretacji, czasem nawet takich, o których sama bym nie pomyślała. I to jest w drabblach fajne.

  Ten konkretny może być czytany dosłownie i to też jest ok. Jednak głębsza i ważniejsza myśl czai się między słowami, rodzi się w umyśle czytelnika 😉
 • Tjeri 3 miesiące temu
  Cicho_sza
  Ano może zabrzmiała ta "szkoła" zbyt szumnie ;).
 • kikimora 3 miesiące temu
  Ciekawy, refleksyjny tekst. Nie wiemy co jest poza drzewem, poza życiem.
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  To prawda, nie wiemy. Jedyne czego możemy być pewni to fakt, że niczego pewni być nie możemy.
  Dzięki za czytanie 😊
 • zsrrknight 3 miesiące temu
  Kojarzy mi się z polskim trendem zamieniania miejskich przestrzeni w betonowe pustki. A ogólnie naprawdę spoko drabble.
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Bardzo podoba mi się to skojarzenie. Choć trend wycinania drzew w pień w miastach nieco się odwraca, to jednak wciąż przegrywają z chodnikami i parkingami.
 • LBnDrabble 3 miesiące temu
  Rzpoczynamy głosowanie. Osiem drabble i tylko 800 słówek do zaczytania.
  Witamy i zapraszamy na Forum:
  https://www.opowi.pl/forum/literkowa-bitwa-na-drabble-glosowanie-w1241/
  Głosujemy do 14 kwietnia /czwartek/ godz. 23.59
  Dziękujemy wszystkim za i liczymy na Autorów i na obowiązkowe czytanie i pozostawienie komentarzy.
  Literkowa
 • Margerita 3 miesiące temu
  Niestety da niektórych ludzi co nie szanują przyrody
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Tak to czasem bywa, że są tacy, co życia nie szanują.
 • Urszula Pieńkowska 3 miesiące temu
  W życiu pewna jest tylko zmienność...

  Świetne drabble.

  Gratuluję :)
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Dzięki Ula, to prawda. Jedno jest pewne, że nic pewne nie jest. Serdeczności 😊
 • Urszula Pieńkowska 3 miesiące temu
  Cicho_sza :)
 • Piotrek P. 1988 3 miesiące temu
  Przejmująca historia. Chwyta za serce, uderza w głowę i daje do myślenia. Na tym specyficznym świecie, nic nie trwa wiecznie.
  5, pozdrawiam ☺️
 • Cicho_sza 3 miesiące temu
  Dzięki, to prawda nic nie trwa wiecznie. Pozdrawiam

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania