Pisane przy kawie: "Życzliwość" – felieton

„Dzień dobry, cześć i czołem! Pytacie, skąd się wziąłem? Jestem wesoły Romek, mam na przedmieściu domek, a w domku wodę, światło, gaz [...] Nie bój, nie bój, wyłączą ci! [...]”

No właśnie. Wszyscy znamy i „kochamy” „życzliwość” sąsiadów, prawda?

Zastanawia mnie czy owa „życzliwość” wynika z zazdrości, z głupoty? A może są inne powody? Sąsiadka, która udaje zainteresowanie, ale takie zdrowe, deklaruje chęć pomocy przy wniesieniu nowego telewizora czy zmywarki. Kiedy już wejdziecie z nią do mieszkania, zazwyczaj robi dyskretny albo i mniej dyskretny reaserch i zapamiętuje co macie i ile tego macie, by później móc podzielić się takową informacją z innymi „życzliwymi” sąsiadkami. Kilka dni później widzicie krzywe spojrzenia, głupie uśmieszki szepty za plecami „na pewno jakieś przekręty robią, uczciwego człowieka nie stać na takie luksusy”. I cóż tu poradzić? Przecież sąsiadki wiedzą wszystko najlepiej! Rozmyślając nad tym jakże „interesującym” zjawiskiem, przypominam sobie dwa incydenty, w tym jeden na szczęście bez mojego bezpośredniego udziału. Mieszkając w bloku na warszawskim osiedlu Jelonki, które jak się później okazało, było jedną wielką zbieraniną starszych pań, które interesowało wszystko poza własnym życiem, poznałem młode małżeństwo. Ona – pracownica linii lotniczych, on – programista. Jak nie trudno się domyślić zarabiali przyzwoicie. Niedługo po wprowadzeniu zaczęli urządzać sobie mieszkanie, które połączone było z dwóch mniejszych, tworząc tym samym dwupoziomowe. Starsze panie jakoś ten fakt przełknęły, chociaż łatwo nie było, sądząc po ich minach i kąśliwych „dzień dobry”. Ale nie odbiegajmy od tematu. Kiedy, on, przyjechał pod blok nowym samochodem, wypełnionym po brzegi nowoczesnym sprzętem RTV, sąsiadki, akurat (jak zawsze) siedziały na ławeczce, popijając popołudniową kawę ze szklaneczek z cienkiego szkła w metalowych koszyczkach, koniecznie z łyżeczką w szklance. Zaczęły się szepty, porozumiewawcze spojrzenia. Tydzień później moich nowych sąsiadów odwiedziła kontrola skarbowa (szybko im to poszło), okazało się, że „życzliwe” panie napisały donosik do skarbówki, martwiąc się, jakoby nowi sąsiedzi nie opłacili podatków i na pewno coś kręcą i oszukują nasze kochane państwo.

Po miesiącu młodzi ludzie wyprowadzili się. Zazdrość i zawiść ludzka nie zna granic, prawda?

Druga sytuacja miała miejsce nieco wcześniej, kiedy zostałem posądzony przez dokładnie te same panie, o bycie kochankiem własnej matki. Kiedy ona nie wytrzymała i powiedziała, że jestem jej synem, usłyszała „no ja chyba wiem lepiej, że to pani kochanek!”. I z kim tutaj rozmawiać?

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 5

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (2)

 • Freya 12.12.2016
  Jak to mówią; czasem słońce, czasem deszcz. Jest taka starszawa piosnka "Jak dobrze mieć sąsiada" Alibabki i one, te babki mają insze zapatrywania względem tego, co i owszem.
  Statystyka liczebna donosów jest ponoć imponująca, ale już rzeczowość dyskusyjna.
  Masz impulsywną mamę, pewnie wiele innych potraktowałoby, taką domniemaną przez innych miłość, z matczyną wyrozumiałością i czułością. Byłoby niestosowne pytać czy kochasz swoją matkę, a miłość to pojęcie nieracjonalne. Księża są "oblubieńcami bożymi", ciekawe jak taki cymes interpretować. Pozdro. ;)
 • Angela 12.12.2016
  Takie starsze panie mają też swoje plusy: jeśli na klatce schodowej pokarze się obcy, np włamywacz, są w stanie podać
  dokładny rysopis, nawet z nr buta czy kołnierzyka : ) 5

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania