Poprzednie częściSTATYSTYCZNIE CIEKAWE - Biustonosz

STATYSTYCZNIE CIEKAWE - Bajecznie!

Wszyscy chyba jeszcze pamiętamy czasy, gdy z utęsknieniem czekaliśmy na naszą ulubioną bajkę, a na ten krótki moment bohaterowie opowieści stawali się nam bliżsi niż rodzina. W dzisiejszym odcinku STATYSTYCZNIE CIEKAWE dowiemy się komu i dlaczego bohaterowie naszych ulubionych animacji zawdzięczają swoje imiona.

 

Zacznijmy od dosyć kontrowersyjnej postaci, jaką jest Kubuś Puchatek (w oryginale Winnie the Pooh) na wstępie należy zauważyć, że Polacy zmienili imię bohatera Alana Milne’ego. Dlaczego? Ponieważ w Polsce miś zawsze był kojarzony z chłopcem – dlatego mamy Misia Uszatka, Misia Koralgola oraz po prostu Misia z programu ,,Miś i Margolcia”. Ale komu zawdzięczają oryginalne imiona bohaterowie kultowej powieści dla dzieci? Pierwszy raz książka o przygodach Kubusia Puchatka ukazała się w Londynie w 1926 roku, natomiast w 1920 Alanowi Milne’owi urodził się syn Christopher, czyli po polski Krzyś. Mały Christopher szczególnie upodobał sobie w zoo pewną niedźwiedzice o imieniu Winnie. Książkowa Winnie zawdzięcza, więc imię prawdziwej niedźwiedzicy. A dlaczego Puchatek? Krzyś miał swojego łabędzia, a ten miał dużo puchu. Stąd też i tajemnica misia, który po angielsku nazywa sięWinnie-the-Pooh albo Pooh Bear.

 

Za czasów dziecięcych nikomu z nas nie przeszkadzało, że w bajce Disney’a Myszka Mickey przyjaźnił się (w języku angielskim mysz [mouse] jest rodzaju nijakiego, a nie jak w Polsce żeńskiego, więc nie podlega dyskusji fakt, że Mickey jest chłopcem) z psem Goofym i traktuje go na równi sobie – oboje są odzwierciedleniem ludzi, chodzą na dwóch nogach, noszą ubrania, mówią. Natomiast pies Pluto jest zwykłym psem, mieszkającym w budzie.

Ale powracając do imion. Pies Pluto pojawił się kilka miesięcy po odkryciu (jak kiedyś uważano) dziewiątej planety układu słonecznego, zwanej Plutonem (w roku 2006 stworzono nową definicję planet i od tej pory Pluton przestał zaliczać się do planet, a uznano go za planetę karłowatą). Pies Pluto zawdzięcza, więc swoje imię fascynacji W. Disneya nowym odkryciem astronomicznym.

 

A jak to było z Myszką Mickey? Pewnego dnia na biurko Disneya wskoczyła mała mysz, rysownik polubił ją na tyle, iż uznał, że mogłaby stać się bohaterem jednej z jego bajek. Początkowo Mickey miał nazywać się Mortimer, jednak żona Disneya uznała, że to imię jest zbyt poważne i za namową żony Walt nazwał go Mickey (zdrobnienie od Michael – polski Michał).

Król lew to jedna z bardziej kultowych bajek Disneya, w tym wypadku część bohaterów zaczerpnęła swoje imiona z języka suahili – języka używanego w Afryce Wschodniej i Środkowej, czyli w miejscu akcji Króla lwa. Imię głównego bohatera Simba oznacza po prostu lew, Rafiki – przyjaciel, Shenzi (przywódczyni gangu hien) – nieokrzesany(a).

Główną postacią Dragon Ball, autorstwa Akiry Toriyama jest Son Gokuu. Bohater popularnego w Polsce (i nie tylko) anime zawdzięcza swoje imię oraz image znanemu z mitologii chińskiej Sun Wukongowi, powszechnie zwanego Małpim królem. Wszystkim fanom serii polecam zapoznanie się z postacią Sun Wukonga.

 

Na koniec zostawiłem postać, której imię zupełnie nie pasuje do właściciela. Mowa tutaj o Olafie z Krainy lodu. Olaf jest jedną z zabawniejszych postaci Frozen, wiecznie uśmiechnięty, trochę wyrwany z otaczającego go świata, uroczo nieświadomy. Właśnie uroczy byłoby idealnie pasującym określeniem do tego bohatera. Tym bardziej dziwi fakt, że otrzymał on imię po żądnych krwi wikingach zamieszkujących dawne tereny skandynawskie. Cała bajka była inspirowana starą, skandynawską opowieścią.

 

To by było na tyle w dzisiejszym STATYSTYCZNIE CIEKAWE. Mam nadzieję, że tekst się podobał. Zapraszam do śledzenia serii i zajrzenia do poprzednich odcinków. Piszcie w komentarzach, których bajkowych bohaterów wy polubiliście najbardziej!

Do następnego!

Średnia ocena: 4.8  Głosów: 6

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (9)

  • Vasto Lorde 15.07.2015
    Pluto,Myszka Miki, Son Goku i Olaf. Najbardziej mnie zaciekawiły te postacie. Świetnie opisane, sporo się dowiedziałem, aż jestem mile zaskoczony i właśnie mam ochotę przypomnieć sobie dzieciństwo oglądając Króla Lwa ^^ 5!
  • Marzycielka29 15.07.2015
    I znów cielawie:) Kurcze człowiek się uczy całe życie :D 5 A ulubione postacie to: Prosiaczek, Scooby Doo, Kopciuszek :)
  • Autor Anonimowy 15.07.2015
    Kubuś Puchatek, zdecydowanie Kubuś! Dobrze dowiedzieć się czegoś nowego ;)
    5
  • Anonim 15.07.2015
    Jacek i Agatka, Gąska Balbinka, Gucio i Cezar, Pancerowany, Gapiszon i wiele innych - to bajki mojego dzieciństwa :)
  • Ekler 15.07.2015
    O ile dobrze kojarzę Jacek i Agatka to piłeczki ping-pong'owe na palcach :D
    Tato kiedyś mi to puszczał, żebym zobaczył jak wyglądały kiedyś bajki :)
  • MrJ 15.07.2015
    Jedyny problem to Son Goku napisany przez dwa u, forma dawno już nie używana, jeśli dobrze pamiętam była oficjalna tylko przed wydaniem mangi. Dodatkowo miało to jeszcze inne znaczenie, które sugerowało później imiona jego synów, ale trzeba tam było rozbijać imię na głoski czy coś. Ogółem tekst ciekawy, ale oceniać nie będę bo ocenić merytorykę artykuły to nir to samo co opowiadania.
  • Jess 15.07.2015
    Mi się podobało, naprawdę ciekawe:D A ulubieni bajkowi bohaterzy? Hm... Chyba ci ze Scooby doo xD
  • Anonim 15.07.2015
    heh ehe a Pancerowany to skarpeta na dłoni ;p
  • Anonim 15.07.2015
    A ja nie oglądałem Króla Lwa, Uszatka pi razy drzwi, Myszki Mickey nie lubiłem :0 Ale za Dragon Balla duży plus :D Uwielbiam ^_^ Pisał ktoś może fan fic z DB?

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania