Poprzednie częściDrabble – Ekstaza

Drabble – Piekło kobiet

Teresa weszła do pokoju dziecięcego i zobaczyła swoje ukochane dziecko. Płakało.

– Co się stało? – spytała z troską.

– Mamo, zsikałem się. Tatuś będzie krzyczał? – Jasiu patrzył na mamę swoimi ufnymi, dużymi oczami.

– Nie synku, nie będzie.

– Kocham cię mamuś.

– Też cię kocham.

Teresa przytuliła syna i pocałowała w czoło. Następnie przebrała go i wyszła z pokoju.

– Co znowu robił?! Zsikał się? – Piotr krzyknął na żonę.

– Tak. Wiesz jakie są dzieci z downem...

– Kurwa, on ma już siedem lat!. Mówiłem, żeby usunąć! – wrzasnął. – My się od niego nigdy nie uwolnimy! Wychodzę!

Wyszedł z mieszkania biorąc ze sobą transparent: "Męskie wsparcie strajku kobiet"

 

Od autora:

Jak już pisałem jestem za pozostawieniem prawa bez zmian, tak jak pewnie większość Polaków. Stało się niestety inaczej. Miejmy jednak świadomość, że jeżeli czegoś nie widzimy, to nie znaczy, że tego nie ma. Nienarodzone dziecko, też jest człowiekiem i miejmy to na uwadze. Tak naprawdę spór toczy się o dzieci z Zespołem Downa i rozumiem, że podjęcie decyzji o usunięciu, czy też urodzeniu dziecka z taką wadą jest trudna, bardzo trudna. Tym samym nie czuję się kompetentny, by komukolwiek nakazywać jedno, czy drugie rozwiązanie.

 

Jednak przeraziła mnie reakcja dużej grupy społeczeństwa. Agresja słowna, fizyczna, aż strach mieć inne zdanie od walczących. Szanujmy siebie, nie wyzywajmy i nie atakujmy kogo popadnie, tylko dlatego, że ma inne zdanie. Agresja nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku także nie jest.

Następne częściDrabble – Nie byłem

Średnia ocena: 4.2  Głosów: 17

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (503)

 • laura123 miesiąc temu
  Wartościowy tekst. 5
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Dzięki
 • Antoni Grycuk miesiąc temu
  Dobry tekst!
  Pozdrawiam.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Dzięki
 • Kocwiaczek miesiąc temu
  Cała prawda. Kij ma dwa końce, a monety strony. Tutaj nie ma dobrego rozwiązania. Decydować powinno sumienie.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  To są właśnie najtrudniejsze decyzję w życiu
 • Tjeri miesiąc temu
  Dla mnie dziecko z Downem to żadne "ciężkie uszkodzenie płodu". Choroba jak każda inna. I jeśli ktoś chcę usuwać ciążę z tego powodu, nie powinien być w ogóle rodzicem.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Dla ciebie tak jest. Podobno te dzieci okazują miłość i szczerość jak nikt. Jednak ten bój jest o te dzieci, a decyzje są trudne.
 • Liv12365 miesiąc temu
  I tutaj wszystko powinno zależeć od człowieka, a nie od rządu.
  Dla innych to może być akurat dramat.
  Przez pewien czas miałam styczność z dziećmi z autyzmem... w rodzinie miałam dwa przypadki. To zobowiązanie opieki i stałego bycia przy dzieciaku na całe życie.
  Nie wszyscy są gotowi na takie poświęcenie, nie wszyscy psychicznie dadzą radę ;)
  Dlatego nie należy swojej miary i oceny rzeczywistości nasuwać innym, bo każdy patrzy przez własny pryzmat.
  I niech tak zostanie.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Liv12365 Tak właśnie pisałem
 • Liv12365 miesiąc temu
  Józef Kemilk Tekst w punkt ;)
  A akurat odpowiedź była to Tjeri. :)
 • Tjeri miesiąc temu
  Liv12365
  Mam inne zdanie. Dzieci z Downem czy z autyzmem wymagają opieki, ale mogą egzystować! Dziecko jak z przykładu Chazana po prostu rodzi się by umrzeć w męczarniach.
  Zabić dziecko bo jest autystyczne czy z Downem? Nie do zaakceptowania. Potworne.
 • Liv12365 miesiąc temu
  Tjeri I miej inne zdanie. Nie zabraniam. Mam również swoje na ten temat ;)
  Na tym skończymy dyskusję.
  Pozdrawiam!
 • Szpilka miesiąc temu
  Liv12365

  Zgadzam się, też miałam do czynienia z autystą, tylko matka może znieść takie dziecko, ja nią nie byłam i po pół godzinie przebywania z autystą wszystko się we mnie gotowało.
 • Liv12365 miesiąc temu
  Szpilka Otóż to... ludzie psychicznie są bardzo różni, więc oceniać wszystkich jedną miarą jest po prostu niewłaściwe ;)
 • Tjeri miesiąc temu
  Liv12365
  Ludzie są różni i różnie sobie radzą. Tu masakrą jest tak nikła pomoc państwa. Tu jest tragedia.
  Ale to, że ktoś źle znosi i kiepsko sobie radzi z dzieckiem z downem, czy autystą nie jest dla mnie żadną przesłanką do możliwości zabicia takiego dzieciątka. Ludzie z tymi przypadłościami żyją i mogą normalnie egzystować w społeczeństwie.
  Równie dobrze możemy zabijać dzieci z adhd. Też ciężko przy nich wytrzymać.
 • Szpilka miesiąc temu
  Liv12365

  Autyzm ma różne oblicza, autysta potrafi być agresywny i rzucić się z pięściami na własną matkę. Wspomagałam od czasu do czasu zaprzyjaźnioną sąsiadkę w opiece nad jej synem, lubię dzieci i dzieci często wchodzą mi na głowę jak np. złotowłosa Milenka, która mi wszystko z szafy wywalała i przebierała się w moje halki, ale z autystą sobie nie radziłam. Oto przykład: zaserwowałam jajecznicę, nabrał do buzi, a potem wypluł wkoło, bo on nie lubi jajecznicy. Siedzimy w tramwaju, puścił takiego smrodliwego bąka, aż ludzie od nas odskoczyli, a ja mało ze wstydu się nie spaliłam, ech, to trzeba przeżyć, żeby zrozumieć. Nie wiem, czy on sobie w życiu poradzi, przede wszystkim on miał zaburzone uczucia wyższe, czyli wszystko musiało się kręcić wokół niego i w ogóle nie potrafił się dzielić, nawet z własną matką, często też trzeba było pogotowie wzywać, bo szału dostawał. To tak w skrócie.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Liv12365 A w niby jaki sposób badania prenatalne mogę wykryć autyzm? Ps. Mój siostrzenic ma autyzm.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Tjeri właśnie państwo powinno prowadzić dobry program terapeutyczny. Jeśli rodziców przerasta wychowanie to powinno się pomóc im w oddaniu dziecka do adopcji. Oczywiście można też postawić na pomoc prywatną. Myślę, że fundacje pro life powinny porzucić banery z pokrwawionymi płodami i włączyć się w pomoc dla potrzebujących rodzin.
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  Ty się chyba z choinki urwałeś, kto zaadoptuje takie dziecko? Rodzice adopcyjni przeważnie chcą mieć śliczne, mądre i przede wszystkim ZDROWE dziecko.

  Program terapeutyczny? A o kosztach słyszałeś?
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Mimo wszystko Szpilce i Liv należy się szacunek, za to, iż kulturalnie głoszą swoje poglądy, nie to co np. dziewuchy dziewuchom.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka ja chwaliłem ci za kulturę a ty, że się z choinki urwałem. 😊 Akurat są tacy chętni, nawet coraz więcej ludzi z zagraniczny zgłasza się do Polski po dziecko z Dawnem, po za tym nie mogły by się nimi zająć np. rodzinne domy dziecka. Koszty programu terapeutycznego? Zapewne mniejsze niż serwowane przez różne rządy śmiecie w w stylu menenowe+
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  Urwać się z choinki, to nie być w temacie, co tu niekulturalnego?

  Tak, tak, tylko domy dziecka w szwach pękają, nie ma kto zdrowych zaadoptować.

  Otóż bardzo wysokie są koszty terapii autysty, że wspomnę tylko logopedę, specjalną i kosztowną dietę, kąpiele bąbelkowę, zajęcia terapeutyczne z koniem, spotkania z psychologiem inne, myślisz, że Kasa Chorych na wszystko wykłada pieniążki?
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka Domy dziecka pękają, ale dlatego, że procedury adopcyjne utrudniają zabranie z stamtąd dzieci. Ja bym zlikwidował, te bidlule i zastąpił rodzinnymi domami dziecka, oraz szybko działającymi ośrodkami adopcyjnymi. Ale wiesz czemu żaden rząd tego nie zrobił? Gdyż sowicie nagradzani dyrektorzy tych ośrodków są z nadań partyjnych, a potem zatrudniają swoich znajomych i tak tworzą się kilki.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka wiem, że nie wykłada, gdyż jak już pisałem mam siostrzeńca z autyzmem. Jednak czy pastwo nie mogłoby zwiększyć finasowania kosztem innych mniej ważnych spraw?
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  Nie mogłoby, bo Polacy nie zarabiają na tyle dużo, żeby płacić odpowiednio wysokie składki zdrowotne i ów stan jeszcze się długo nie zmieni.

  Zatem to gadanie o ratowaniu życia za wszelką cenę, jest tylko gadaniem bez pokrycia, druga sprawa, czy życie to na pewno najwyższa wartość? Sprowadza się nas na ten zafajdany padół łez bez pytania, a wielu wcale by nie chciało tu być.
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  Może tak być, jak prawisz, ale w normalnych krajach też bidule pękają w szwach, to jak to wytłumaczysz?
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka nie wiem, co masz na myśli pisać "normalne kraje". Na zachodzie bidule zlikwidowano, o czym w Polsce mało kto wie.
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  Normalne ekonomicznie, niepostkomunistyczne. Marek, nie wiem, sprawdzę, jak to zorganizowano 😉
 • Liv12365 miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Uczepiliście się państwo tego autyzmu i downa jak rzep psiego ogona. Nigdzie nie napisałam, że jak autyzm, to należy usuwać, wypowiadałam się na temat downa, tak poza tym. Zwróciłam tylko uwagę, że rodzice mają różną wytrzymałość psychiczną, więc nawet dzieci z downem mogą być wyzwaniem.
  Down to trisomia 21 chrmosomu, a więc jeśli zrobi się odpowiednie badanie, to powinien być wykrywalny przed narodzinami. Co do autyzmu - nie wiem. ;)
  Oczywiście, że we wszystkim trzeba zachować rozsądek, a odnosząc się ogólnie do tematu, to gdy ciąża stanowi zagrożenie dla matki i/lub dziecka bądź dziecko urodzi się tak mocno zdeformowane, lub umrze w ciągu doby od narodzenia, to wtedy wybór powinien należeć do matki, a nie do państwa ;)
  Niektóre rzeczy lepiej zostawić sumieniu i moralności. I nikt nie powiedział (a wielkie społeczności pro-life, których potem nie ma jak dziecko okazuje się homoseksualne, bądź trzeba takiemu mocno zdeformowanemu pomóc), że te kobiety, które podejmą decyzję usunięcia ciąży, takowej odpowiedzialności moralnej nie odczują. To zawsze jest trudna decyzja, ale właśnie dlatego, że taka jest, to należy ją zostawić kobiecie, bo ona wtedy zadecyduje czy jest gotowa nieść ciężar, czy nie.
  I nikt, powtarzam nikt, nie jest sobie w stanie nawet wyobrazić tego dramatu, jeśli sam go nie przeżyje.
  Jak mówi pewne powiedzenie... "Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma." I wielcy teoretycy muszą wpychać swoje trzy grosze, bo na pewno wiedzą, co kobiecie w głowie siedzi i wybitni znawcy i fachowcy od ludzkiego życia - wiedzą jaka decyzja jest najlepsza...
  A po to chyba mamy wolność, że możemy decyzje podejmować we własnym zakresie. I akurat w przypadku aborcji nie powinno się to zmienić. Co komu do cudzych dzieciaków? Jeśli okaże się zdeformowane, a matka nie będzie mogła/chciała/miała siły na zajęcie się nim, to gdzie Ci wszyscy wielcy obrońcy życia? Dlaczego nie biorą ich na własną odpowiedzialność, nie zapewnią opieki, leczenia, leków, rehabilitacji?
  Ktoś chętny? Nie?
  No więc właśnie. Dobrze się mówi też jak ma się zdrowe dzieciaki. :) Albo się ich nie ma wcale.
 • Tjeri miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski
  Program terapeutyczny wśród tego na co brakuje, to pikuś.
  W tej chwili wygląda to tak:

  Edukacja i antykoncepcja - nie.
  Pigułka dzień po - nie.
  Aborcja - nie.
  Pomoc państwa przy utrzymaniu niepełnosprawnego dziecka - nie. (Bo to co jest, to śmieszna sprawa).

  A z domami dziecka - to co gdzieś niżej napisałeś, że to klika... Myślisz, że to wymarzona praca i świetny biznes? Ech, bez komentarza.
 • Puchacz miesiąc temu
  Tjeri Człowiek nie wie o czym pisze.
  Podaje mi jakieś abstrakcyjne przykłady z USA, jakby nie wiedział gdzie żyje i kto tu naprawdę rządzi.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz odpisywałem na twój komentarz i tyle. Wiesz o co mi chodził.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Tjeri nie nazwałem tego dobrym biznesem, a jedynie pisałem, że są tam dobre pensje i, że jest to powiązane z władzą. I tyle. Natomiast na zachodzie odeszło się od tych instytucji. W Austrii było nawet wspólne oświadczenie kanclerza i prymasa (część ośrodków była własnością kościoła), że były to siedliska seksualnego wykorzystywania dzieci.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Tjeri zgadzam się z tobą, iż brak edukacji seksualnej to problem (a są głosy, żeby zabronić jej zupełnie), ale chyba nie to jest najważniejsze.
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  Właśnie edukacja seksualna przyczyni się do spadku dokonywanych aborcji!

  Tu masz gorący temat i koszt rehabilitacji Michałka (cztery i pół tysiąca miesięcznie), który nie chodzi, nie mówi, nie widzi, ma chore narządy wewnętrzne i padaczkę:

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/prababcia-wychowuje-ciezko-chorego-wnuka/t643e45#slajd-6
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Liv12365 Ale to ty podałeś przykład autyzmu, który nie ma nic wspólnego z tematem. Natomiast zgadzam się z tobą, iż obrońcy życia powinni zacząć organizować konkretną pomoc i o ty tutaj już kilkakrotnie pisałem. W sprawie rozwiązań prawnych mamy już inne stanowiska, ale szanuję twoje, gdyż wyrażasz je w kulturalny sposób.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka dzięki za link dorzucę się.
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Nie wiem, bo mieszasz poplątanie z faktami od czapy.
  Nie interesuje mnie system kościelnej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w Ameryce. Interesuje mnie Polska.
  Taliban, który wprowadza restrykcyjne prawa nic w zamian nie oferując, poza bólem, cierpieniem i dożywociem tragedii..
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka w domu mam książkę Lwa Starowicza, w której opisuje problemy seksualne po aborcji. W tym czasie w sejmie leży tzw. "Stop pedofili", według które pokazanie tej książki osobie niepełnoletniej (np. ciężarnej 17-natce) ma być przestępstwem. I jak tu się nie załamać?
 • Tjeri miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski
  Ale słowo "klika" jednak nie jest na miejscu.
  A z tym, że rodzinne domy dziecka są lepsze, się zgodzę, aczkolwiek i w tym temacie sporo u nas patologii. Wierzę, że to mniejszość, ale tych parę przypadków, o których słyszałam, przeraża.
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  Starowicza czytałam dawno temu, zapewniał w swojej książce, że ekshibicjonista nie jest groźny, a mnie zaatakował i dostał kopa w nabiał.

  Przecież współżycie jest legalne od piętnastego roku życia, to w czym problem?
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz Dobre uczepiłeś się tego, że napisałeś "Kościół", a nie "episkopat Polski". Żeby nie było niejasności źle że Gądecki nie poparł strajku niepełnosprawnych, źle że Gądecki dziękując teraz trybunałowi, nie zaapelował o większą pomoc, źle że... Ale głównym winowajcą jest rząd.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Tjeri OK napisałem za ostro.
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Nie zgadzam się z tobą, ale nie ma co już drążyć tematu.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka no widzisz, w Polsce wolno uprawiać seks po 15-cze, ale (jeśli projekt przejdzie) rozmawiać będzie o tym można dopiero po 18-cze. Czy takie pomysły nie są wariackie?
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz masz rację nie ma, zwłaszcza, że chodzi tutaj tylko o definicję "kościoła".
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Tu też się mylisz.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz widać jestem omylny.
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  Wariackie, poczytaj o seksie tantrycznym, lepsze od wywodów Starowicza:

  https://www.medme.pl/artykuly/sex-tantryczny-na-czym-polega-i-jak-go-uprawiac,69770.html
 • Liv12365 miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Ach, fakt. Teraz patrzę. Pisałam autyzm, a miałam na myśli trisomię 21 genu ;) Mój błąd.
  I... podałam :P Nie zmieniłam płci ;))
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Liv12365 spoko zwykła pomyła.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka dobrze przeczytam.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka Przeczytałem to i dwa inne artykuły tej strony (o wpływie raka na seks i o olejku kokosowym). bardzo ciekawe. W ogóle uważam, że taki portale są bardzo potrzebne.
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  Ja też uważam, że są potrzebne, bo wiedzę warto czerpać z różnych źródeł 😉
 • Targówek miesiąc temu
  Szpilka *Właśnie edukacja seksualna przyczyni się do spadku dokonywanych aborcji!*

  Gdybym miał dziecko trzymałbym je jak najdalej od szkoły z syfem znanym jako edukacja seksualna. Pisałem już o tym bodajże w którymś tekście. Bo wolałbym by mój syn/córka byli normalnymi ludźmi, stawiającymi miłość i empatię ponad obrzydlistwa i antykoncepcję, by byli z dala właśnie od mechanizmu cywilizacji śmierci z którą konserwatyści walczą.
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  A jakie masz problemy z edukacją seksualną? Bo gadać frazesy o miłości i empatii jest łatwo, ale wytłumaczyć dziecku z sensem co i jak już trudniej.
 • Targówek miesiąc temu
  SwanSong A co konkretnie *co i jak*?
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  A na przykład: jak się zabezpieczać? Jak zachodzi się w ciążę? Wyobraź sobie, że dużo nastolatków o tym nie wie. A potem słyszy się o płukankach z coli albo, że za pierwszym razem nie można zajść w ciążę. To właśnie skutek braku porządnej edukacji seksualnej.
 • Targówek miesiąc temu
  SwanSong Jak się zabezpieczać - w ogóle. Tobie pewnie to zwisa, ale antykoncepcja jest rzeczą niemoralną.
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  A co w niej jest niemoralnego? Kto tak zdecydował? Mojej moralności nie obraża, więc dla mnie i miliardów ludzi nie jest niemoralną.
 • Targówek miesiąc temu
  SwanSong Niestety, mylisz się, kolego. Jest moralna może dla ateistów, a wiesz, ilu ich jest w skali całego świata?
 • Szpilka miesiąc temu
  Targówek

  Hahhahahaahhahahaha, a do polskich domów publicznych to kto chadza? A gumek kto używa?
  Tylko nie mów, że sami ateiści odwiedzają te miejsca.
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  Nie, nie mylę się. Sprzedaż samych prezerwatyw to miliony miesięcznie. Poza tym nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Co jest w niej niemoralnego?
 • Szpilka miesiąc temu
  Targówek

  A tak, możesz zrealizować swój pomysł, zapisz się do mormonów, na pewno Twój plan się powiedzie 😁
 • Targówek miesiąc temu
  Szpilka Przeważnie odmóżdżone dresy i ludzie o mentalności kafeterii.
 • Targówek miesiąc temu
  Niby czemu mormonów? Jestem rzymskim katolikiem a nie sekciarzem. Coś ci się pomyliło.
 • Szpilka miesiąc temu
  Targówek

  Ale mormoni są w porządku, bogobojni, porządni, odseparowani od zła tego świata 😉
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  Powtórzę pytanie. Co jest niemoralnego w antykoncepcji?
 • Szpilka miesiąc temu
  Targówek

  No przecież chcesz siebie i swoje potomstwo ustrzec przed złem tego świata! Tylko mormoni mogą Cię uratować 😉
 • Szpilka miesiąc temu
  Targówek

  Nie, katolicy też tam chodzą, a nawet duchowni, żonaci też.
 • Targówek miesiąc temu
  SwanSong Pozwól, że coś ci wyjaśnię. Koncerny takie jak Durex zostały stworzone przez cwaniaków, którzy wiedząc o grupach społecznych mających czystość gdzieś, wypuszczają coś takiego na rynek. Sam seks antykoncepcyjny ma prowadzić do prymitywnego podniecenia, jednakże, rzecz jasna bez poczęcia. A więc idealne dla homo sovieticus.
 • Targówek miesiąc temu
  Szpilka No ale co mnie obchodzą jakieś sekty? Pomyśl czasem zanim coś napiszesz.
 • Targówek miesiąc temu
  Poczytaj sobie trochę o rewolucji seksualnej. Te same koncerny chcą właśnie przepchnąć edukację seksualną do szkół niejako w formie reklamy swych wątpliwie wartościowych produktów.
 • Szpilka miesiąc temu
  Targówek

  To nie jest sekta, to chrześcijanie, całkiem legalne wyznanie.
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  To ja też ci coś wyjaśnię. Koncerny takie jak Durex to normalne firmy, które zarabiają na tym, że ludzie nie chcą mieć seksu z myślą o tym, czy zostaną za każdym razem rodzicami. To się nazywa bezpieczy i satysfakcjonujący seks bez zmartwień dla obu stron. Możesz jeszcze o tym nie wiedzieć wiele, więc wyjaśniam. Podniecenie - prymitywne, jak je określasz - jest normalną sprawą dla normalnych ludzi. Jeśli nie odczuwasz podniecenia to albo jesteś aseksualny i cię te sprawy zupełnie nie obchodzą (chyba że ktoś aseksualny mi wyjaśni, że nawet oni czasem odczuwają podniecenie, nie wiem), albo masz poważny problem z psychiką i zgłoś się do seksuologa. Podniecenie ma pozytywny wpływ na obie strony podczas seksu, co skutkuje dobrym seksem. Natomiast określenie homo sovieticus, które używasz jak baran, nie ma tu żadnego związku. Rosjanie nie słyną ze wstrzemięźliwości. Zapewniam cię ;)
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  O rewolucji seksualnej to pewnie na frondzie czytałeś. A wątpliwie wartościowe produkty? Używam, nie narzekam.
 • Targówek miesiąc temu
  SwanSong Przykro mi, ale nie wciśniesz, że kutas wytrysk wargi sromowe, orgazm i sperma = miłość. Niektórzy już próbowali ale z marnym skutkiem. Dobrze wiedzieć, że ludzie o takiej właśnie mentalności popierają zabijanie dzieci. Rozumiem, że oglądanie porno również jest w porządku?
 • Targówek miesiąc temu
  Zresztą wiem z autopsji czym jest prawdziwa miłość i zauroczenie. W przeciwieństwie do takich zboczeńców z kafeterii.
 • Targówek miesiąc temu
  Aha, ciekawe, czy ci co prowadzą burdele i kluby ze striptizem to też normalne firmy.
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  Znaczy, jesteś wielbicielem miłości platonicznej? Spoko. Ja ci nic nie wciskam, ale widzę u ciebie wielkie kompleksy. Seks to nic złego.
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  Dlaczego to porównujesz? Durex sprzedaje prezerwatywy. Towar jak każdy inny.
 • Szpilka miesiąc temu
  Targówek

  Ej, Tobie niepotrzebne normalne relacje seksualne, wystarczy, jak sobie popiszesz wulgarnie o seksie?

  Targówek, to jest jakaś parafilia!
 • SwanSong miesiąc temu
  Targówek
  No, wiesz, myślę, że wielu ludzi wie. Wiesz, nawet też uprawiają seks! I, o zgrozo, podoba im się!
 • kigja miesiąc temu
  Szpilka

  Targówek siedzi na kafeterii i stamtąd czerpie znajomość ludzkiego charakteru.

  Który chłopak non stop siedzi na kafaterii i pisze o bdsm?
 • Szpilka miesiąc temu
  Kigja

  I wszystko jasne, kobitek się boi w realu, biedny chłopak, ale to się chyba da zaleczyć 😉
 • kigja miesiąc temu
  Szpilka

  Wątpię.
 • Szpilka miesiąc temu
  Kigja

  Ja też 😉
 • Bożena Joanna miesiąc temu
  Zauważyłam, że kiedy sytuacja w kraju jest ciężka, powraca problem przerywania ciąży, który absorbuje społeczeństwo, a usuwa na bok pandemię i ekonomię.
  Jest jeszcze sumienie, które bardziej może doskwierać niż krzyki na ulicy. Warto się opamiętać.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Dobrze zauważyłaś, tym razem zrobiono krok więcej. Dzięki za komentarz
 • Edypalna miesiąc temu
  Słuszna uwaga.
 • Szpilka miesiąc temu
  Józef, to nie chodzi o żadnego Downa, tylko ciężko zdeformowane płody, jak to na foto poniżej:

  https://www.chamsko.pl/56207/Profesor_chazan_ucieszony

  Obłudnik Chazan majątku się na aborcjach dorobił, a potem się nawrócił, ale kasy zarobionej na grzechu ciężkim nie rozdał.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Przede wszystkim downa (statystycznie)
 • Szpilka miesiąc temu
  Józef Kemilk

  Statystycznie, bo więcej chorych na Downa? A co ze zdeformowanymi, też urodzić trzeba?
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Szpilka Prawnie po publikacji wyroku chyba tak., Trzeba by się prawnika spytać. Myślę, że to szybko zmienią (w nocy).
 • Szpilka miesiąc temu
  Józef Kemilk

  Oglądałam przed chwilą reportaże z zadym w Polsce, zmieni się i to bardzo, kościoły opustoszeją i dobrze, sami na to zapracowali.
 • Tjeri miesiąc temu
  Józef Kemilk
  Wstrząsnęła mną opinią, że aborcje dotyczyły głównie zespołu Downa.
  Poczytałam. Wg MZ w 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1110 legalnych aborcji. Z czego 271 dotyczyło rozpoznania trisomii 21 - jako jedynej wady, 164 - ze współistniejącymi wadami somatycznymi.

  Żeby było jasne - uważam, że aborcja na dzieciach z zespołem Downa (bez wad towarzyszących, bo często są to sprawy uniemożliwiające samodzielną egzystencję na poziomie fizjologicznym) powinna być zabroniona. I to bezwzględnie. Osoby z trisomią 21 potrafią samodzielnie egzystować
  pracować, to, bardzo empatyczni, życzliwi i wartościowi ludzie.
  Ale kłamstwem jest opinia, że chodzi "Przede wszystkim downa (statystycznie)".
 • Pan Buczybór miesiąc temu
  No, całkiem neutralne spojrzenie na sprawę... Tekst, abstrahując od obecnych wydarzeń, całkiem niezły
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Dzięki
 • Jacom JacaM miesiąc temu
  To jest wybór i tego wyboru dokonują rodzice i nikt za nich nie powinien tego robić. Konsekwencje i obowiązki z tym związane biorą później na siebie. Świat oczywiście jest pełen paradoksów, bo bez problemu jako zbiorowość, uzbrajamy żołnierzy i policjantów, nie po to żeby ładniej wyglądali. Innymi słowy społeczeństwo wyposaża swoich przedstawicieli w narzędzia do odbierania życia. Chciałby też przypomnieć jak bardzo niedawno władza potraktowała rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. Bycie rodziną z dzieckiem niepełnosprawnym w tym kraju, to heroizm. Jak widać łatwo jest gestem Piłata umyć ręce, zakazaliśmy sprawa załatwiona.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Wybór wiele o nas powie, ale w pewnych przypadkach powinien być wolny wybór.
 • Jacom JacaM miesiąc temu
  Józef Kemilk Nie wiem co taki wybór powie o kimkolwiek, Nigdy na własne sumienie nie wziąłbym oceny takich sytuacji. Ale moje sumienie jest mocno zszargane , nie tak jak tych którzy tak łatwo schylają się po kamień
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jacom JacaM Każdy wybór mówi coś o nas, a decyzja w ważnej sprawie powie więcej. Nasze życie to cykl decyzji i ich konsekwencji
 • Akwadar miesiąc temu
  Tekst prosty, ale poruszony problem działa na wyobraźnię.
  Jam chłop także prosty, w dzieci nie "ubrany", jednak...
  Znam przypadek taki, gdzie w rodzinie jest "dziecko" trzydziestokilkuletnie, wyczekane, upragnione, ale niepełnosprawne... porażenie kończyn, zdeformowana twarz (straszny widok), śliniące się i zwracające pokarm (trzeba odsysać kilkanaście razy dziennie), nie kontrolujące potrzeb fizjologicznych, leżące i jakie jeszcze dolegliwości, to nie mam pojęcia, ale są, i matka sześćdziesięciodwuletnia (ojciec zmarł w zeszłym roku na udar). Facet, bo chyba tak można nazwać, waży z osiemdziesiąt kilogramów, wymagający opieki 24/24 miał żyć kilka tygodni może miesięcy, żyje do dziś i poza wymienionymi przypadłościami ma się nieźle, bo świadomości swego istnienia nie ma odrobiny, ponoć. Za to, ma starzejącą się matkę i odleżyny, z którymi walczy ona od trzech dekad. Kobiecina oprócz wiekowego brata, opiekunki trzy razy w tygodniu nie ma istotnej pomocy (niewielka finansowa i jakieś inne dodatki, lecz ma ogromny strach przed tym, co się stanie z jej jedynakiem, gdy sama opadnie z sił i jakie traktowanie czeka go ze strony innych ludzi po jej śmierci.
  Nie wiadomo, czy gdyby kobieta miała dostęp do badań prenatalnych zdecydowałaby się na aborcję czy nie, ale jej piekło na łez padole, pokazuje, co może czekać kobiety i rodzinę, po urodzeniu takie dziecka.
  Czy takie dziecko ( o ile coś czuje) pragnęłoby żyć w takim stanie?
  Co do autyzmu. Mam osobiście kontakt z chłopakiem z Downem ( z racji koni, hipoterapia), niesamowity dzieciak. Niegłupi, wrażliwy, delikatny, w osiemdziesięciu procentach samodzielny (obsługa konia, lubiany, aktywny w życiu końskiej społeczności, oczywiście jest to zasługa wielkiej pracy mądrych rodziców, ale jestem pewien, że da sobie radę w życiu, gdyby ich zabrakło ( co raczej jest nierealne, żeby ich przeżył).
  Dałem dwa przykłady z życia ( nie będące skrajnościami po względem choroby), ale jest ich tak wiele, że dziwię się ludziom, stanowiącym prawo, że pochylą się nad problemem, tylko klepią to, co im podsuną ignoranci oderwani często od rzeczywistości.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Dobrze piszesz. Nic dodać
 • Puchacz miesiąc temu
  Te jest klasycznym zabiegiem socjotechnicznym odwrócenia uwagi od tego, co się naprawdę dzieje w kraju.
  Gdzie nikt już nie panuje nad pandemią, a kilka miesięcy zostało zmarnowanych, aby przygotować kraj na to zjawisko.
  A że przy okazji parę bab ucierpi...?
  Kto się tym u tych durniów rządzących przejmuje.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Puchacz zgodzę się z tobą
 • Bajkopisarz miesiąc temu
  Właściwie to nie wiem czemu miałbym decydować za innych czy mają rodzić dzieci czy ich nie rodzić. Mogę zadecydować za siebie - no więc ja nie będę rodził. Nie czuję ani obowiązku ani prawa mówić innym, co muszą a co nie. Mogę zasugerować, wyrazić opinię, ale to i tak mało kogo obchodzi, może najwyżej osoby mi bliskie, a nie te, których nie znam i nigdy nie poznam.
  Wolałbym, żeby aborcji było jak najmniej, ale to opinia, a nie stanowienie prawa.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  W takim przypadku najlepiej zrobić wazektomię i po problemie.
 • Bajkopisarz miesiąc temu
  Józef Kemilk - nie, nie, ja zadecydowałem, ze nie będę rodził,a nie że nie będę płodził. Na tyle mogę sobie pozwolić jeśli chodzi o temat aborcji.
 • Jacom JacaM miesiąc temu
  Józef Kemilk ..a może wystarczy oświata seksualna i dostęp do antykoncepcji ?
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Bajkopisarz właśnie to dla facetów. Najwyźsza skuteczność:)
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jacom JacaM Tamte rozwiązanie skuteczne.
 • Jacom JacaM miesiąc temu
  Józef Kemilk musisz to księżom podpowiedzieć, choć lepsza byłaby kastracja 😂
 • kigja miesiąc temu
  Unieszczęśliwienie miliona kobiet tylko po, by odwrócić uwagę od swoich przekrętów, malwersacji i porażek.
  Czy tak nie było za komuny?

  Pis pewnie rzuci jakiś ochłap na pocieszenie, żeby zamknąć ludziom buzie.

  Tekst okrutny w swojej wymowie.
  Pozdrawiam
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Dzięki za komentarz
 • Jarema miesiąc temu
  Józef, sorki, ale jesteś chyba z konfederacją, a to konfederacja złożyła i cały klub podpisał wniosek do TK o zakaz zabijania dzieci z przesłanek eugenicznych? Nie wierzę, żebyś o tym nie wiedział. Czyli popierasz konfederacją, a teraz piszesz co innego.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Wiem, że też składali. Pytanie tylko, czy muszę się ze wszystkim z nimi zgadzać. Jestem wolnościowcem, a to oznacza, że myślę samodzielnie
 • Akwadar miesiąc temu
  Józef Kemilk tu już nie chodzi o przynależności partyjne, tu idzie o zwykłe zrozumienie, a przede wszystkim dojrzenie w człowieku człowieka.
 • Jarema miesiąc temu
  Józefie pewnie na nich głosowałeś. Tylko ich klub poparł ten wniosek w całości łącznie z JKM i Braunem, a z pisu tylko niektórzy poparli, nawet nie wiem czy połowa. Więc nie udawaj teraz, że masz inne zdanie. Nawet nie potrafisz być konsekwentny. Wiedziałeś, co oni na ten temat mówili.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Akwadar tak właśnie jest
 • Akwadar miesiąc temu
  Jarema nawet jeśli wiedział, to co miał zrobić?!
 • Jarema miesiąc temu
  Józefie, i nie zasłaniaj się tym "wolnościowcem", bo to by oznaczało, że za nic nie bierzesz odpowiedzialności, przynajmniej tak to zabrzmiało. Głosowałeś, to odpowiadasz, i nie robisz własnym posłom koło d.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Gdzie patriotyczne dzieło w ogólnopolskiej prasie?
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema Konfederacja jest mi najbliższa, co nie znaczy, że się z nimi zgadzam we wszystkim. Jak coś jestem także przeciwko legalizacji broni. Muszę być tylko i wyłącznie zgodny z samym sobą.
 • Akwadar miesiąc temu
  Jarema czy ty czytasz, co piszesz?
 • Puchacz miesiąc temu
  Akwadar A on myśli?
 • Akwadar miesiąc temu
  Puchacz, pisze, co myśli, a co myśli, to napisze i to jest straszne...
 • Jarema miesiąc temu
  Akwadar teraz udaje przeciwnika, tego o co walczyli wybrani przez niego posłowie i święcie oburzonego. I oczywiście, chociaż jest znawcą, wytrawnym sceny politycznej, bo napisał już sporo tekstów na ten temat, udaje, że on nie ma z tym nic wspólnego. To był jeden z punktów ich (konfederacji) krytyki PiSu, że PiS jest w tej sprawie za miękki. PiS by takiego wniosku nie złożył, tylko olewał swoich wyborców z grupy pro life, tak jak to robił przez ubiegłe pięć lat, o których wie że zagłosują na niego i tak z innych względów. A konfederacja podbijała stawkę.
 • Puchacz miesiąc temu
  Akwadar Przeceniasz go
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema Pamiętasz jak Konfederacja nie wskazała kogo popierać w drugiej turze? Po prostu chodzi o samodzielne myślenie. A co do brania odpowiedzialności za swoje życie, to biorę odpowiedzialność, tak jak każdy, nawet ten co nie chce.
 • Jarema miesiąc temu
  Józef ok.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Oszołomie, gdzie to dzieło? :)))
 • Akwadar miesiąc temu
  Jarema i co, ukatrupić go za to? Nie ma tak, że ze wszystkim się zgadzamy ze wszystkimi. Napisał, że było mu najbliżej, ale najwyraźniej na pewne sprawy ma inne spojrzenie i ja to szanuję.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema Jestem przeciw aborcji, to fakt. Jestem przeciw zmianom w kompromisie aborcyjnym, to też fakt. Zawsze jestem za uświadamianiem czynów i tyle. Proste. A słuchanie we wszystkim polityków, to fanatyzm, a nie rozsądek.
 • Akwadar miesiąc temu
  Puchacz mylisz się.
 • Jarema miesiąc temu
  Józef ale tutaj konfederacja jasno się opowiedziała, w całości. Mówimy o konkretnej sprawie, a nie o jakichś sprawach przeszłych. Poza tym to głupota co zrobiła konfederacja z niewskazaniem kandydata, bo de facto połowa poparła Trzaskalskiego. A skoro są tacy za życiem, i przeciw lgbt jak twierdzą, to dlaczego tak zrobili? Bo kłamią.
 • Akwadar miesiąc temu
  Jarema weź, idź już spać....
 • Puchacz miesiąc temu
  Akwadar Najlepiej na długo.
  To mitoman i kłamca.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema Wiem, że jasno się w tej sprawie wypowiada, tak samo jak w kwestii posiadania broni. Jak by to powiedzieć wybieram najmniesze zło od dwudziestu kilku lat i zawsze są to tzn korwiniści. Chociaż jak się pewnie domyślasz pewne wypowiedzi Korwina delikatnie mówiąc nie podobają mi się, ale pewne są wspaniałe.
 • Akwadar miesiąc temu
  Puchacz to zagubiony w rzeczywistości człowiek.
 • Tjeri miesiąc temu
  Akwadar
  Dla niektórych to szok, że słowa "szefa" (partii) nie są świętością i obowiązującymi poglądami. Trza zaakceptować ;)
 • Tjeri miesiąc temu
  Kurna, to jakbym dla zasady nie zgadzała się z Józefem we wszystkim, tylko dlatego,.że uważam Korwina za bezmózgiego szowinistę.
 • Puchacz miesiąc temu
  Akwadar Gorzej,
  Teraz dopiero w pełni wyszło, że to psycho i socjopata.
  Z mitomanią i kłamstwem w tle.
  Szkoda na niego czasu.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Tjeri posłuchaj Korwina w zakresie ekonomi, jakiś cały wykład. Jest w tym niezły, no a pewne jego wypowiedzi... Sama wiesz.
 • Akwadar miesiąc temu
  Tjeri dokładnie.
 • Tjeri miesiąc temu
  Józef Kemilk - znam jego poglądy.
 • Puchacz miesiąc temu
  Józef Kemilk Jest populistą i zręcznym gawędziarzem.
  Umie dobierać przykłady i zestawiać je z dupy.
  Poza tym jest walnięty.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Puchacz Bo Korwin jest pewnym problemem, jak jest w partii, to co pewien czas coś palnie, jak go nie ma, to Partia znika. Tak było m. In z UPR
 • Puchacz miesiąc temu
  Józef Kemilk Korwin to po prostu polityczny folklor.
  Nie odmawiam mu inteligencji i błyskotliwości tylko okraszone to jest chorymi poglądami i chyba już starczą niepełnosprawnością intelektualną.
  Tylko dzieci mu się jeszcze udaje zrobić.
 • Puchacz miesiąc temu
  Oszołomstwo - mitomania ma problem :)))
 • Jarema miesiąc temu
  Józef, ochrona życia wynika wprost z przepisów prawa, to już stwierdziły wcześniejsze orzeczenia TK wydane pod kierownictwem Zolla i Rzeplińśkiego. Fajnie, pod wpływem lewackich świrów możemy wpisać do konstytucji, że możemy zabijać część dzieci, bo są chore, w ogóle wszystkich z podejrzeniem choroby, nie tylko dzieci. Zamiast leczyć. W ogóle to po co potrzebne będą szpitale. Można będzie je zlikwidować, a lekarzy na bruk. Zostaną tylko ci w klinikach rządowych.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema kompromis był ułomny, ale to było najlepsze rozwiązanie. A teraz... Zmiana opcji politycznej zmiana prawa. Lewica aborcja na życzenie, prawica zakaz i tak w kółko.
 • Jarema miesiąc temu
  Józef słusznie napisałeś, że tutaj toczy się gra o Downa, który nie jest jeszcze końcem świata, a poza tym toczy się też o to, że furtkę "podejrzenie choroby dziecka", coraz częściej kobiety wykorzystują jako pretekst do usunięcia zdrowego dziecka. Są ginekolodzy, które takie podejrzenie, że niby dziecko podejrzane jest o chorobę, wypisują za odpowiednią kasę. Liczba aborcji z roku na rok wzrasta, bo coraz więcej kobiet dowiaduje się o tej furtce powiedzmy prawnej.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema Zawsze na końcu najważniejsza jest wiedza, dlatego też dobrze by było, gdyby aborcję rozpatrywać pod kątem medycznym a nie religijnym.
 • Puchacz miesiąc temu
  Tu jeden świr i kłamca wystarczy.
 • Akwadar miesiąc temu
  Jarema myśl, człowieku, myśl! Coraz częściej... podaj te dane, przedstaw wyniki badań dlaczego ta liczba wzrasta. Jeśli znasz przypadki fałszowania wskazań do aborcji, ujawnij je. Widzialeś usunięte zdrowe dziecko, bo stałeś między nogami tych kobiet zgłoś to, ale nie rzucaj bezpodstawnych oszczerstw.
  Te kobiety, które za kasę będą chciały usunąć, zrobią to pomimo ustawy, wyjadą za granicę i to zrobią.
 • Puchacz miesiąc temu
  Akwadar Zaraz dostaniesz jakieś dane z kruchtowych źródeł.
  Ten mitoman wymyśli wszystko.
 • Szpilka miesiąc temu
  Akwadar

  Nie muszą wyjeżdżać, rynek aborcyjny się zapełni nowymi Chazanami, za pieniążki nie będzie ich obowiązywać klauzula sumienia 😐
 • Akwadar miesiąc temu
  Puchacz domyślam się, ale niech obnaży swą ( jak to moja babcia mawiała) zakapiorowatą indolencję.
 • Puchacz miesiąc temu
  Szpilka To oczywiste jak wprowadzenie prohibicji z jej ubocznymi skutkami.
 • Akwadar miesiąc temu
  Szpilka szkoda tylko tych, które będą popadały w choroby psychiczne, z powodu braku funduszy na aborcję dziecka bez części główki w której powinien rozwijać się mózg.
 • Szpilka miesiąc temu
  Puchacz

  Ano, to już było i wiadomo, jak się skończyło 😉
 • Szpilka miesiąc temu
  Akwadar

  Może jeszcze nie wszystko stracone, kobietki dzielnie walczą, trzymam za nie kciuki 😉
 • Akwadar miesiąc temu
  Szpilka ja też, niech walczą o siebie.
 • Szpilka miesiąc temu
  Józef Kemilk

  Nie ma takiego czegoś, jak aborcja na życzenie, nie zapominaj, że za każdą kobietą stoi facet, sprawca ciąży, on też jest odpowiedzialny za aborcję. Aborcja to dramat niemal dla każdej kobiety (czy dramatu można sobie życzyć?), a zmusza ją do tego sytuacja życiowa albo jej facet.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Szpilka facet może nie wiedzieć o ciąży. Faktem jest, że kobieta jest w trudniejszej moralnie sytuacji.
 • Jarema miesiąc temu
  Józef Kemilk z punktu medycznego człowiekiem stajemy się z chwilą poczęcia, nie ma jakiegoś etapu w życiu płodowym, od którego stajemy się bardziej człowiekiem. Jedniodniowe dziecko w łonie matki może już dziedziczyć majątek rodziców.
 • Akwadar miesiąc temu
  Jarema a, to o ten majątek ci idzie! Było tak od razu! :)
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema Zgadza się, z prawnego punktu widzenia jest tak samo.
 • Puchacz miesiąc temu
  Akwadar :)))
  Oszołom przeskoczył wszystkie etapy.
  I mamy efekt.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Szpilka ale chyba właśni o tym jest ten tekst, o facetach, którzy popierają aborcję bo to jest im wygodne, a potem twierdzą, że tylko bronią praw kobiet.
 • Szpilka miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski

  A tu się zgadzam, przeważnie matki ciężko chorych dzieci pozostają same, tatusiowe sobie takich dzieci nie życzyli i rozpoczęli nowe życie, z nową kobietą i już zdrowym dzieckiem. Osobiście znam dwa takie przypadki.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Tekst zajebisty. Dobrze oddaje sedno problemu. Jest tragikomiczny, gdyż zabawny i smutny jednocześnie. 5
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Dzięki Marku za wizytę i miły komentarz.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Co do samej kwestii prawa. Osobiście jestem za prowadzaną stopniowo, pełną ochroną życia (oczywiście lekarz ma prawo uśmiercić płód, jeśli tego wymaga ratowanie kobiety), ale razi mnie, że zakaz aborcji nie idzie w parze z rzeczywistą pomocą.
 • Puchacz miesiąc temu
  I tego oszołomstwo i czarni nie chcą widzieć.
  To jest straszne, obłudne i dehumanitarne.
  Kazać rodzić i zostawić na pastwę losu.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz różni jak to nazywasz "czarni" różnie się wypowiadają. https://deon.pl/kosciol/grzegorz-kramer-sj-praktyka-pokazuje-ze-nasze-chronienie-zycia-czesto-konczy-sie-na-plakatach-krzykach-i-wraz-z-porodem,1033042
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Stosunek kościoła do sprawy jesy jasny i prosty.
  W ultra-konserwatywnym episkopacie Polski tym bardziej.
  Pojedyncze głosy nic tu nie zmienią.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz akurat dokumenty kościoła jednoznacznie mówią o obowiązkach państwa i społeczeństwa. Zaniedbania części Polskich biskupów nie mogą obarczać całej wspólnoty.
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Mówić to sobie mogą.
  Oni zawsze byli świetni w ideologicznym bełkocie.
  A jak jest - wiemy.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz Bywa różnie. W USA Kościół i fundacje pro live tworzą szpitale, hospicja, poradnie psychologiczne ect. nie przenoś naszej sytuacji na cały glob.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Zapomniałbym kiedyś napisałem nieco podobne opowiadanie https://www.opowi.pl/brzuch-kaski-a48264/
 • Puchacz miesiąc temu
  To niech kruchta polska robi to samo.
  Polskie chore śmiertelnie płody nie rodzą się w Ameryce tylko w Polsce.
  To ty jakieś przykłady z innej bajki tu podajesz.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz jeśli nie zauważyłeś zawsze pisać o Kościele mam na myśli myśli cały kościół. Natomiast oczywiście należy z innych państw brać dobre przykłady i o tym był mój komentarz.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jakoś czerpania dobrych wzorów nie widać, za to widać ortodoksję, ciemnotę i ideę Talibanu.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  I tu niestety masz rację.
 • kigja miesiąc temu
  Kobiety powinny się zmówić i zanieść chore, nowonarodzone dzieci do sejmu.
  Albo trumny z martwymi ciałkami.

  Ile kasy będą pobierali te czarne szczury za pochówek?
  Tylko patrzeć, jak będą się bogacili na cudzym nieszczęściu.

  Sacreblau!
  Psia krew!
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  A może zamiast na księży trzeba pomstować na ułomne prawo. W Polsce dziedziczy nienarodzone dziecko, więc wyrok musiał taki paść. W 1997 r TK Wydał wyrok podobny, więc były 23 lata by coś zmienić. Nie zmieniono nic, a teraz wściekłość i wandalizm. Wniosek, nie jesteśmy zbytnio rozgarnięci, zresztą w ekonomii też.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana konstytucji 2/3 głosów trzeba
 • Jarema miesiąc temu
  Józef Kemilk najbardziej pomstują idioci, którzy dzieci już nie będą mieli, choćby się spocili.
 • kigja miesiąc temu
  Sam jesteś idiotą.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema Młodych jest bardzo dużo. Trzeba szybki kompromis zrobić, bo po co nam wojna domowa.
 • Jarema miesiąc temu
  kigja uderz w stół, a próchno posypie się z sufitu, hi, hi.
 • Jarema miesiąc temu
  Józefie, na czym miałby polegać ten kompromis, na wpisaniu do konstytucji mordowania ludzi, którzy w polskim prawie stają się nimi jeszcze w fazie prenatalnej, co potwierdzają zresztą wszyscy lekarze. Pamiętasz niedawną kampanię pod nazwą Royalbaby, jak przez wiele miesięcy pisano i mówiono o nienarodzonym królewskim dziecku? A nie Royalpłodzie, czy Royalzlepku komórek. Zlepek komórek to mają w móżgu osobnicy, który wykrzykują przekleństwa na ulicach polskich miast.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema A wolimy wojnę domową w kraju? Był kompromis i wpisałbym to samo w konstytucji. A ludzie znajdą sposób na aborcję, będzie podziemie aborcyjne, wyjazdy za granicę itp. Lekarstwo nie może być gorsze od choroby, a zakaz taki byłby. Aborcja jest zła, ale czy myślisz, że każdy da radę opiekować się mocno niepełnosprawnym dzieckiem? Dałbyś radę zostawiony sam sobie bez pomocy rodziny, państwa przy dziecku wymagającym opieki 24 na dobę? Te przypadki pozostawmy sumieniu.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk co myślisz o propozycji Gowina?
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Nie słyszałem.
 • kigja miesiąc temu
  Jarema

  Dedykuję ci piosenkę:

  "Mniej niż Zero"
 • Jarema miesiąc temu
  kigja bardzo ją lubię, dziękuję, moja ulubiona. Odwzajemniam dedykację.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Już wiem. Na to się nie zgodzi druga strona. Marku musisz wziąść pod uwagę, że ostatnie wyczyny Pisu mogą spowodować z dużym prawdopodobieństwem, że w przyszłym parlamencie będzie lewicową większość konstytucyjna, która stwierdzi, iż kompromisem jest aborcja na życzenie
 • Puchacz miesiąc temu
  kigja Pasuje jak ulał do pacjenta :)
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Ty nawet tego zlepka nie masz.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk co to znaczy druga strona? Nie ma takiej sytuacji żeby wszyscy byli zadowoleni. Ci co protestują na ulicy są przeciwko całej reszcie społeczeństwa i z nikim nie chcą rozmawiać, wiec z nimi kompromisu nie będzie. Nowym kompromisem mogło by być wspólne stanowisko Zjednoczonej Prawicy, Konfederaci, PSL i Hołowni przy poparciu przynajmniej połowy społeczeństwa. Myślę, że propozycja Gowina połączona z prawdziwą profilaktyką (a nie piepszonym Za Życiem) byłaby czymś takim.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk nie widzę możliwości konstytucyjnej większości dla lewicy.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski PiS idzie drogą AWS. Mają jeszcze rządzić trzy lata, ludzie ich znienawidzą.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Hołownia to lewica. Wiem, że to byłoby dobre, ale się nie da.
 • Shogun miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Jakiej reszcie społeczeństwa? 80% społeczeństwa jest przeciwko wyrokowi TK, więc o czym my tu mówimy. A rozmowy są niepotrzebne, poza tym nikt z "władzy" z nimi rozmawiać nie chce. Pochowali się na żoliborzach czy innych belwederach i trzęsą się ze strachu. Sprawa jest jasna. Przywrócić zniszczony kompromis, albo paszoł won ze stołków.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun Trzy lata to dużo czasu na spacyfikowanie ludzi i wprowadzenie Talibanu.
  Na to liczą.
  Może kobiety durniom dadzą radę, skoro faceci nie mają wystarczających jaj.
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz O ile się te trzy lata utrzymają, i o ile nie rozpędzą ich na cztery wiatry. To już jest za wiele, czara powoli się przelewa, a jak się przeleje... to skończy się "rządzenie".
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Shogun jaka pracownia zrobiła te badania i w jaki sposób tak szybko? Badania CBOS-u (dotyczące samej aborcji a nie wyroku) przeczą temu.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk co za absurdalne porównania PIS ma poparcie połowy społeczeństwa a AWS maił prawie zerowe. Jeśli PIS starciu wyborców to na korzyść konfederacji czy PSL-u a nie razem!
 • Shogun miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski 62% procent jest za przyzwoleniem na przerywanie ciąży, 17% nie ma wyrobionego zdania, a 21% jest przeciw, więc gdzie tu sprzeczność?
  Jak zsumujesz głosy za i głosy "neutralne", to wychodzi prawie 80%, choć to i tak nie ma znaczenia, bo większość jest za przyzwoleniem na aborcję.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski AWS miał poparcie prawie połowy społeczeństwa. Do AWS należało m. In. PC(PIS). Skończyli podle wprowadzając 4 niemądre reformy i doprowadzili państwo niemal do banktuctwa. Zrobili to na spółkę z UW (PO)
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski AWS miał 34% skończył na niecałych 6%
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Shogun to kontrowersyjny sposób liczenia. I nie podałeś badań.
 • Shogun miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski To CBOS
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk 34% na wstępie, ale potem im od razu spadło. Porównaj wyniki prezydencie Krzaklewskiego i Dudy. AWS nie miał mediów, ale społeczeństwo było wtedy bardziej mniej spolaryzowane co ułatwiało transfery.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk wszyscy moi znajomi popierający PIS, się tylko jeszcze bardziej utwierdzili.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Shogun Chyba się pomyliłeś, gdyż dokładnie sprawdzam CBOS, ale zapewniam się że zweryfikuję sprawę, tylko daj mi trochę czasu.
 • Shogun miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski No nie bardzo. Tutaj nie ma co weryfikować, gdyż przed chwilą sprawdziłem komunikat z badań CBOS-u, z którego jasno wynikają podane przeze mnie liczby.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Marku czeka nas krach gospodarczy, ludzie zbiednieją, a duża grupa ludzi jest już wściekła. Walnęli w rolników, a oni są pamiętliwi, walnęli aborcją w bardzo dużą grupę ludzi. Zobacz co się dzieje na ulicach, na facebooku to jest mocniejsze niż KOD. KOD był odgórny, to jest oddolne.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Shogun ostatnie badanie pochodzi z czerwca poprzedniego roku, i dotyczyło tylko młodzieży. Młodzież jest za legalnością aborcji w przypadku zagrożenia życia i zdrowia, oraz gwałtu i kazirodztwa. Są zaś przeciwni przy złej sytuacji materialnej i osobistej oraz przy niechęci do posiadania dziecka. Są zaś podzieleni w przypadku eugenicznej. Badania przeprowadziła profesor Mirosława Grabowska (żadna rodzina). Owszem wcześniejsze badania przeprowadzanie na starszej populacji miały wyniki mniej antyaborcyjne, ale podobne. Propozycja Gowina nie likwiduje w pełni przesłanki eugenicznej. a jedynie mocno ją ogranicza, wiec mogłaby przekonać chwiejnych.
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Często w szczegółach gubi się ogół.
  Tu jest tego klasyczny przypadek.
  Grzęźniesz w skostniałych dysputach, a życia nie widzisz.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz Tylko to skostniałe dysputy stworzyły cywilizację, a nie emocję.
 • Shogun miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski I co z tego, że młodzieży? Młodzież to też obywatele.
  Poza tym nie ma to znaczenia. Po co komu było niszczyć w miarę stabilny "kompromis", aby go teraz zastępować jakąś nieudolną propozycją?
  To nieudolna próba ratowania "skóry" poprzez i tak ograniczenia, pod płaszczem "naprawy".
  A było nie tykać.
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Nie.
  To emocje stworzyły cywilizacje, a nie skostniałe dysputy.
  Historia każdej cywilizacji o tym mówi.
  Jak nie rozumiesz historycznych przesłanek i procesów to nie mamy o czym mówić.
  Jesteś przypadkiem teoretycznego drążyciela, który kompletnie nie rozumie życia.
  Liczby, kontakty, dane, źródła... śmiechu warte.
  Silisz się na epatowanie danymi, statystykami, kto liczył i gdzie.
  Typ suchego i bez wyobraźni naukowca zamkniętego w czterech ścianach.
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz Dokładnie, emocje. Trudno mi to trochę powiedzieć, ale niestety to prawda, wojny stworzyły cywilizację, bo czym są wojny, jak nie emocjami, a raczej ich upustem?
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk zobaczymy jeszcze jak wielki będzie trach. To po pierwsze. Akurat takie partie jak PO czy Lewica tracą na kryzysach. To po drugie. Cześć osób jest tak ogłupione przez prorządowe media, że nie odejdzie od PIS-u.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Marku PIS wygrał pierwszy raz Internetem, teraz przez Internet przegra. Zobacz co się dzieje. To wygląda wręcz na nieznoszący sprzeciwu rozkaz dla PIS, by zdestabilizować sytuację w Polsce. Kto dał rozkaz? A do tego dodać naszego sąsiada Białoruś. Szykują wojenkę?
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Shogun i puchacz dla wasz atak barbarzyńców to cywilizacja, a Sokrates to antycywilizacja. No cóż wasza opinia.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun Sho, żaden suchy naukowiec epatujący statystykami i empirią nie dawał szans Rewolucji Październikowej.
  Było wręcz niemożliwe, aby utrzymali się przy władzy.
  Czy to nie oni za pomocą terroru, propagandy i działania na emocje mas jednak wygrali?
  Nie przez scholastyczne, skostniałe dysputy, których miłośnikiem jest kol. Grabowski.
 • Shogun miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski O czym teraz mówisz? Spłycasz wszystko po całości i od razu zakładasz jakieś niestworzone tezy.
  Historia, to historia wojen, przeplatana czasami "pokoju". Temu nie zaprzeczysz.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk źle mnie zrozumiałeś, ja nie twierdzę, że PIS wygra przyszłe wybory, ja twierdzę, że koalicja lewicy (rozumiem, że masz na myśli PO-Lewica razem?) nie będzie miało większości konstytucyjnej. Moim zdaniem w przyszłym sejmie będzie wielki chaos a ty bardzo upraszczasz.
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz Życie to nie statystyki, historia to nie statystki, wszystko to, to po prostu emocje. Tyle. Tutaj nawet nie ma co tłumaczyć, bo to po prostu oczywiste.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski ok Marku. Po prostu ostatnie poczynania PIS zrażą ludzi do sił narodowych i konserwatywnych na długo. Po AWS Przyszedł SLD, a po SLD przyszło PIS. Ludzie nie wiedzą co wybierają.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun I tego nie rozumie skostniały ideolog epatujący statystykami i danymi.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz scholastyczne? U mnie to raczej patrystyczne. A tak na poważnie rewolucja październikowa to chyba sprzeciw wobec cywilizacji? Chyba nie chcesz takich wzorców?
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski To nie kwestia wzorców.
  Ty po prostu nie rozumiesz mechanizmów.
  Chcesz danych, wyliczeń, źródeł, opinii i dekretów.
  Historia to emocje.
  Do kobiet, władzy, pieniędzy i nie ma nic wspólnego z twoimi teoriami o cywilizacja dysputowanych.
  Nie masz pojęcia czym jest dynamika historii.
  Jesteś najbardziej zachowawczym intelektualnie typem naukowca.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk ja to widzę inaczej niezadowoleni wyborcy PIS przejdą do Konfederacji. Akurat krach gospodarczy konfederacji powinien sprzyjać.
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz Niestety...
 • Puchacz miesiąc temu
  Rewolucja Październikowa to historyczny etap.
  Normalny, czy to ci się podoba, czy nie, ale wynikający wprost z logiki wydarzeń.
  I nie ma znaczenia, jak ją oceniamy.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski To jest życzeniowe podejście. Konfederacja zebrała różne oddalone od siebie środowiska, oni mogą po prostu się rozpaść. I wchodzi Hołownia, nowa twarz, Trzaskowski ulubieniec kobiet i zagranicy, a resztę ściąga Biedroń i Kosiniak. I pozamiatane
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk Po AWS przyszło SLD, a po SLD PIS. Ale wtedy było jak już pisałem inne społeczeństwo, mniej spolaryzowane. Natomiast w 2015 przepływ z PO do PIS był minimalny, jeśli PIS starci poparcie to w drugą stronę też będzie minimalny.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk żaden rząd nie miał większości konstytucyjnej i żaden nie będzie miał.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Cały czas się nawalaliśmy byli komuchy i solidarnościowy. Wałęsa Kwaśniewskiemu chciał podać co najwyżej nogę. Początek po 89 spieprzyliśmy i nie zbudowaliśmy bezpieczników, i teraz są tego skutki.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz najbardziej zachowawczym intelektualnie typem naukowca? Może i tak, ale to chyba lepsze niż bycie Bogumiłem.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Konstytucję można zmienić referendum. Zresztą i tak to nie jest istotne. Trzeba było sędziów do TK, SN wybierać dożywotnio, znieść system partyjny i zmniejszyć sejm, zlikwidować senat. Gospodarce pozwolić działać jako prywatny sektor.
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Aa, tu się z tobą zgadzam całkowicie.
  Nie przekroczyłeś granicy, która jest już tylko bezpłodnym oszołomstwem.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk Hołownia i Kosiniak to centrum. Kosiniak to właściwie centrum z poparciem części prawicy. Chyba źle oceniasz to środowisko.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski przyjęli niedawno jakąś posłankę lewicy, ponadto to środowisko TVN. Może być faktycznie taką zmyłką. Część się nabierze.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk jedyny rząd, który byłby w stanie zrobić to o czym mówisz to rząd PO (pozbawionego prawej części) i Lewicy razem, a taki nie będzie miał większości konstytucyjnej.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk różnimy się w ocenia konfederacji ja uważam, iż oni będą rosnąc w siłę
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Marku wiele rzeczy wydaje się, że jest niemożliwe, dopuki się nie zdarzy. Może nawet już nie będzie PO.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Nie wykluczam, ale pewnie znów na nich zagłosuję.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk przy obecnie ustawie o referendum jest to nierealne.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz milo mi.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Da się po cowidzie. Frekwencja 50% realna. Tylko teraz nie ma czasu na referendum. Trzeba przywrócić stare w ustawie) domniemanie zgodności z konstytucją) i wpisać to samo w Konstytucję 2/3 luda i trochę więcej czasu.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk wiem, ale upraszczać. Półtora godziny temu w TVN ks. Wierzbicki poparł (w prawdzie nie w jednoznaczny sposób) postulat Gowina.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Wiem, że upraszczam. Moim zdaniem trzeba przywrócić stare, bo sytuacja wymyka się spod kontroli.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk Gdyby PIS nie pozwolił KO na zmianę kandydata już by nie było.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Wałęsa zaś wzmacniał lewą nogę i lewa noga przejęła władzę.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk otóż nie gdyż ja jedna strona ogłosi bojkot to 50% nie będzie
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski Dzięki za dyskusję. Będę kończyć. Oby nic złego z tego pochopnego kroku nie było
 • Puchacz miesiąc temu
  Skończy się demokratyczne rządzenie, a zacznie się zamordyzm.
  Do tego zmierzają niszcząc wszelkie demokratyczne i niezależne instytucje i media.
 • Shogun miesiąc temu
  Dokładnie, ale nie dojdzie do "zamordyzmu", bo wcześniej ich na przysłowiowych taczkach wywiozą.
 • Puchacz miesiąc temu
  Wstyd, bo mogą to zrobić kobiety.
 • Shogun miesiąc temu
  Ano trochę wstyd, ale cóż poradzić. Mam nadzieję, że kobiety zainspirują mężczyzn do działania, jak to już wiele razy w historii robiły i chłopy w końcu cztery litery ruszą.
 • Puchacz miesiąc temu
  O ile wcześniej nas nie spacyfikują jako społeczeństwo.
  Niektórych za pomocą 500+, a niektórych pałą policyjną i gazem oraz represjami sądowymi.
  W końcu nie bez kozery opanowują sądy.
 • Shogun miesiąc temu
  Nie spacyfikują, za późno na to. Poza tym, tylko pogorszyliby sprawę, zwłaszcza tymi pałami i gazem. Ludzi jest więcej i w ludziach jest siła.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun To nie tak Sho.
  Ja jestem historykiem.
  Co zmieniła Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie?
  Oligarchów u władzy?
  Ludzie będą krwawić, a natura władzy często pozostaje ta sama.
  Zmieniają się tylko nazwy i oszukują lud.
  Zatka im się gęby chlebem i igrzyskami.
  My jesteśmy na to strasznie podatni jako naród.
  A dlaczego to już dłuższy wywód.
  W każdym razie koci karzeł jest na swój chory sposób geniuszem socjotechniki.
  Doskonale odczytał i połechtał nasze najgorsze cechy.
  Zawiść, pieniądze i igrzyska.
 • Puchacz miesiąc temu
  O wrodzonej nam kłótliwości i braku poszanowania dla zasad nie wspomnę.
  To można świetnie wykorzystać dla zatomizowania społeczeństwa.
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz rozumiem, sam również posiadam świadomość historyczną i wiem, jak to działa i zgadzam się z Tobą. Bo to, że władza się deprawuje, każda, jaka by nie była, to wiadomo nie od dziś. Jednak najważniejszą kwestią jest "rotacja" tej, że władzy, gdyż "nowa" władza będzie potrzebowała więcej czasu na to, aby się "zdeprawować", a nie tak jak obecna, która od ponad 30 lat jest już zdeprawowana.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jak nowa władza przyjdzie.
  Zobacz ile mieli wpadek, kompromitacji i co?
  Zawsze przekupili i ogłupili większość narodu.
  Nie od dziś wiadomo, że społeczeństwo składa sie wiekszości z prostych ludzi, którymi łatwo manipulować.
  Zachód wytworzył mechanizmy demokratyczne i świadomość społeczną przez 150 lat.
  A my?
  W tym czasie były zabory, okupacja i komuna.
  Skąd mielibyśmy mieć jakąś świadomości demokratyczną?
  Nas się po prostu kupuje jak lud w starożytnym Rzymie.
  Taki Rzym - Podkarpacie chociażby...
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Idealizujesz zachód. USA na progu wojny domowej, Hiszpanii grozi rozpad, Włochy to samo, Francja jedne wielkie zamieszki. Takie czasy, powtarzamy błędy. Faktem jest, że łatko można manipulować ludźmi, tylko że bez względu na kraj.
 • Jarema miesiąc temu
  I jeszcze te baby symbole nazistowskie wykorzystują. Piorunem hitlerjugend.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Jarema Może tak jest, ale to nie jest klu problemu, którego do ubiegłej środy nie było.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Mitomanie.
  Jak tam wiersz o patriotyzmie w prasie ogólnopolskiej?
  Dużo zachwytów było?
 • Jarema miesiąc temu
  Puchacz dlaczego nie potępiasz symbolu nazistowskiego używanego przez te kobiety?
 • Shogun miesiąc temu
  Dlatego często powtarzam, że jako naród nie jesteśmy nauczeni demokracji. Przez brak "czasu". Nie osiągnęliśmy odpowiedniego poziomu. Po komunie zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę i nie wiemy co mamy robić już od 30 lat. Poza tym elementy komuny nadal się w naszej polityce przewijają i nie znikną dopóki nie zniknie "stara władza".
 • Ant miesiąc temu
  Jarema o który symbol chodzi?
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema A jak tam wrażenia w prasie ogólnopolskiej po wiekopomnym dziele patriotycznym mitomanie?
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Shogun Z całym szacunkiem dla demokracji, czego się spodziewać. Głosują wszyscy (oprucz dzieci). Wyobraź sobie, że dwóch lumpów przegłosowało, że dom bogacza jest ich. To jest demokracja.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun Stara władza już w zasadzie odeszła.
  Teraz tylko powiela się jej metody.
  Skutecznie.
 • Jarema miesiąc temu
  Ant piorunek, używany przez nazistów.
 • Puchacz miesiąc temu
  Józef Kemilk Niekoniecznie.
  Stare demokracje są bardziej odporne na polityczne oszołomstwo.
  Tam nie ma szans Ruch Palikota, Polska Partia Przyjaciół Piwa i szaleństwo Korwina.
 • Shogun miesiąc temu
  Józef Kemilk Dlatego mówi się, że demokracja, to "tyrania większości" i nie mówi się tak bez przyczyny.
 • Ant miesiąc temu
  I wysnułeś z tego wniosek, że są powiązane z nazizmem?
 • Jarema miesiąc temu
  Ant mogły jeszcze hakenkreuz dodać i gapę nazistowską.
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz Chodzi mi o władzę pamiętającą komunę. Szczerze, od długiego czasu jestem zdania, że potrzebujemy "świeżej krwi", potrzeba młodych u władzy, po prostu. Innego wyjścia nie ma.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Puchacz Włochy? Hiszpania? Wchodzimy w okres niepokoju, szkoda że Polska też. Mamy wszystko, surowce, rolnictwo, jednolity naród i to wszystko rozwalimy w imię "moja racja jest większa od twojej"
 • Ant miesiąc temu
  Jarema I trupią dziecięcą czaszkę
 • Jarema miesiąc temu
  Ant dlaczego dziecięca, czaszkę z piszczelami od esesmanów. Bo już się zachowują jak bojówki nazistowskie.
 • Ant miesiąc temu
  Jarema Bo przecież to lewacko-nazistowskie morderczynie dzieci
 • Puchacz miesiąc temu
  Józef Kemilk Bo kończy się cywilizacja białego człowieka.
  Na naszych oczach.
  To też nieunikniony proces historyczny.
  Coś się zaczyna, rozkwita i kończy.
  Czy nam się to podoba, czy nie.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Puchacz Tak niestety jest. Szkoda.
 • Puchacz miesiąc temu
  Józef Kemilk Pantha rei.
 • Jarema miesiąc temu
  Ant no faktycznie, jakbym miał mieć takà matkę, jak te co mordy drą na ulicach, to wolałbym nie mieć żadnej.
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz stare cywilizacje upadają, powstają nowe. Tak było, jest i będzie.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun Tego właśnie nie rozumieją oszołomy.
  Oni zawsze byli i próbowali zatrzymywać rydwan historii.
  Ja nie twierdzę, że świat zmierza w dobrym kierunku, ale choćby durnie wyli we wszystkich kościołach świata, nie zatrzymali rewolucji seksualnej, wieku atomu i świata wirtualnego.
 • Jarema miesiąc temu
  Puchacz chrześcijanie zatrzymali imperium rzymskie i zmienili świat, a ty historyk nadal swoje teoryjkii snujesz.
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz Prawda, nie da się zatrzymać biegu historii, bo jeszcze się taki nie pojawił, co czas potrafi zatrzymać, a tym samym i historię.
  W dobrym kierunku zmierzać nie zmierza, ale mimo to będzie szedł do przodu.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Moje teorie mają podstawy.
  Twoje są tylko oszołomstwem chorego mózgu.
 • Jarema miesiąc temu
  Puchacz chrześcijanie w pokojowy sposób obalili imperium sowieckie.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun A idioci niech szaleją.
  Takie prawo idiotów.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Przestań pieprzyć, bo się rzygać chce na twoją niekompetencję i durnotę.
 • Shogun miesiąc temu
  Jarema "chrześcijanie w pokojowy sposób obalili imperium sowieckie." XD jakaś nowa wersja historii?
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun Też się ubawiłem :)
 • Jarema miesiąc temu
  Shogun Solidarność i JP2 z Reganem.
 • Jarema miesiąc temu
  A solidarność była związkiem chrześcijańskim.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema O kuźwa:)))
  W ZSRR? :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Gościu, ty już całkiem odpadasz umysłowo.
 • Shogun miesiąc temu
  Jarema O kurła! XD haha :D
 • SwanSong miesiąc temu
  Jarema
  Gdzie chrześcijanie zatrzymali imperium rzymskie? Chętnie się dowiem
 • Shogun miesiąc temu
  SwanSong Dobre pytanie.
 • Jarema miesiąc temu
  SwanSong poczytaj historię chrześcijaństwa, gdy stało się teligią państwową cesarstwa.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun Na dodatek chrześcijanie rozwalili ZSRR.
  Ciekawe czy pacjent ma wyczucie jak się kompromituje.
 • Shogun miesiąc temu
  Jarema Co to ma do rzeczy? Do "obalenia" imperium rzymskiego?
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Gdy stało się religią cesarstwa Rzym upadł.
  Poczytaj sobie jeśli umiesz czytać ze zrozumieniem.
 • Jarema miesiąc temu
  Puchacz no nie ZSRR od tak się rozpadł. I ty byłeś nauczycielem historii. Wracaj do podstawówki. Ale do ławki.
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz Taaa, ZSRR, Cesarstwo Rzymskie, Pewnie jeszcze Bizancjum i cholera wie co jeszcze XD
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Ty wracaj do psychiatryka
 • SwanSong miesiąc temu
  Jarema
  Stało się religią z powodów politycznych. Gdzie tu zatrzymanie cesarstwa?
 • Puchacz miesiąc temu
  SwanSong Dureń kompletnie nie ogarnia tematu.
  Na jakiś kursach parafialnych pewnie mu coś wcisnęli.
  Wykształcenia to nie ma za grosz.
 • Jarema miesiąc temu
  SwanSong ha ha cesarstwo iipadlo, ale powstało papiestwo, papież przez ponad tysiąclecie mianował w Europie królów. Czego was w tej szkole uczą.
 • SwanSong miesiąc temu
  Jarema
  Ale ja wiem, że cesarstwo padło. Tylko gdzie chrześcijanie je obalili, bo tak napisałeś.
 • Shogun miesiąc temu
  Jarema Upadło, ale nie obaliło go chrześcijaństwo.
 • Jarema miesiąc temu
  SwanSong chrześcijanie je przejęli nawracając najeźdźców z z Azji i Europy.
 • Jarema miesiąc temu
  Shogun napiszę wam na ten temat tekst, bo się słabo orientujecie.
 • SwanSong miesiąc temu
  Jarema
  Teraz to nie wiem, czy trollujesz, czy masz dziury w wykształceniu. Przejęli cesarstwo? :D Nawrócili najeźdźców? Których? Czyngis Khana?
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema A do jakiej szkoły chodziłeś i czy w ogóle chodziłeś?
  Bo chyba to ty jesteś tym przypadkiem upośledzenia w stopniu ciężkim stąd określone poglądy.
  A może mitomanie, masz też doktorat?
  Wcale bym się nie zdziwił, gdybyś to napisał.
  Jesteś prostą konstrukcją intelektualną cepa połączoną z betonem.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Ratunku!
 • SwanSong miesiąc temu
  Jarema
  Chłopie, ja nie wierzę, ale nie mam nic przeciwko chrześcijaństwu. Natomiast przypisywanie mu mocy sprawczej każdej dobre zmiany to gruba przesada. Religia jak religia. Ma dobrych ludzi i oszołomów.
 • Jarema miesiąc temu
  SwanSong wyjaśnię to w tekście historycznym.
 • Puchacz miesiąc temu
  SwanSong Dajmy sobie spokój.
  Nie od dziś wiadomo z jakim topornym intelektualnie osobnikiem mamy do czynienia.
  To bicie piany, ale nie ukrywam, że skrajny debilizm działa na mnie jak czerwona płachta.
 • SwanSong miesiąc temu
  Puchacz
  Niestety, to jak papierosy. Szkodzi, ale strasznie kusi zapalić kolejnego :D
 • SwanSong miesiąc temu
  Jarema
  Chłopie, podaj mi przykład nawróconych najeźdźców. Bizancjum padło i nie przypominam sobie nawrócenia najeźdźców. Mongołowie? Zaraz powiesz, że siły desantowe Eskimosów przekabaciliśmy na chrześcijaństwo.
 • Puchacz miesiąc temu
  SwanSong I ciśnienie 220 na 180.
  Jak może świat wydalić z siebie takich nieuków i durniów?
 • SwanSong miesiąc temu
  Puchacz
  Chodzi o równowagę. Rodzą się wybitni naukowcy, uczeni, to musi to też działać w drugą stronę. Niestety, internet daje możliwość publikowania treści takim troglodytom.
 • Puchacz miesiąc temu
  SwanSong Rozumiem, ale ciśnienie pozostaje.
  Mimo 23 lat pracy w szkole i postrzegania różnych przypadków intelektualnych ten jest straszny.
  Ludzie z określonymi możliwościami nigdy nie sadzili się na takie pierdolety.
  A tu mam nieprawdopodobny przerost formy nad treścią.
  Uważam, że patologiczny.
  Współczuję rodzinie, która musi bytować z takim przypadkiem.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  SwanSong 😊
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  dla jasności chodził mi o komentarz o papierosie.
 • Jarema miesiąc temu
  Takiego samego jak te babska używali naziści na manifestacjach. Ach te baby.
 • Puchacz miesiąc temu
  Dużo groźniejsi są durnie.
  Ci są dopiero szkodliwi.
  Baby tylko chronią prywatność własnych macic.
 • Jarema miesiąc temu
  Ale dzieci już nie własne, bo mają prawo do życia.
 • Shogun miesiąc temu
  Jarema A czyje? Może państwa?
 • Jarema miesiąc temu
  Shogun wszyscy jesteśmy w pewnym sensie państwowi. Człowiek jest gatunkiem stsdnym
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Adoptuj upośledzone w stopniu ciężkim i chapeu bas.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Zdecydowanie odstajesz od normy stadnej.
  Na rzecz chorej ortodoksji i głupoty.
 • Shogun miesiąc temu
  Jarema XD Tu nie totalitaryzm, człowiek może decydować o sobie, jeszcze... A państwa to ma nic nie obchodzić. Państwo ma chronić, a nie włazić ludziom w życie z butami. Minimalna ingerencja, ograniczona tylko do momentu, gdy komuś zaczyna dziać się krzywda
  Tylko wtedy.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun On nie jest w stanie ogarnąć tego problemu.
  To tępy i zły człowiek.
 • Jarema miesiąc temu
  Shogun tyle korwinowska teoria, a praktyka pokazuje że państwo ingeruje od narodzin do śmierci.
 • Shogun miesiąc temu
  Jarema mam gdzieś jakieś twoje teorie. Państwo ma ingerować w "służbie obywatelom i tylko w taki sposób.
  Ludzie nie są dla państwa, to państwo jest dla ludzi.
 • Puchacz miesiąc temu
  Jarema Jak są u władzy tobie podobni.
  Wtedy faktycznie ingerują w macicę.
 • laura123 miesiąc temu
  Jak się czyta te komentarze, to można odnieść wrażenie, że kobieta sklada się wyłącznie z macicy, dlatego tak szaleńczo trzeba o nią walczyć... facetom.
 • Ant miesiąc temu
  😁
 • Puchacz miesiąc temu
  Do tego właśnie ją sprowadzono.
 • laura123 miesiąc temu
  Kto ją sprowadzil? Ta dzicz, która wyszła na ulice? Powinni pozwolić im się skrobac, nawet co miesiąc, ale bez znieczulenia. Żeby poczuły, że mają macice.
 • SwanSong miesiąc temu
  Ta "dzicz" ma więcej rozumu niż ty :)
 • laura123 miesiąc temu
  Tak... w macicy.
 • SwanSong miesiąc temu
  laura123
  Taki z ciebie Jarema w spódnicy?
 • Ant miesiąc temu
  No właśnie na tym polega cała sprawa, że nie chcą im pozwolić
 • Puchacz miesiąc temu
  Niektórych faktycznie powinni wyskrobać.
  Kraj byłby dużo normalniejszy.
 • laura123 miesiąc temu
  Ant potafilbys zabić dziecko?
 • laura123 miesiąc temu
  Puchacz o sobie myslisz?
 • Puchacz miesiąc temu
  Ty zapewne nie masz.
 • Ant miesiąc temu
  laura123 Raczej nie i nie chciałbym podejmować nigdy takiej decyzji
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 Wiadomo o kim myślę.
  Jak napisałem, ty nie masz macicy, to cię problem nie dotyczy.
 • Ant miesiąc temu
  laura123 To w ogóle nie chodzi o to czy ja bym chciał i czy popieram aborcję. Chodzi o danie dorosłemu człowiekowi prawo wyboru. Aborcja zawsze jest dramatem rodziny.
 • laura123 miesiąc temu
  Ant nikt normalny by nie potrafił, więc jak nazwać tych, ktorzy walczą o prawo do zabijania?
 • laura123 miesiąc temu
  Puchacz fakt, nie mam takiej, która przed każdym się rozkłada, a potem szuka kliniki aborcyjnej.
 • laura123 miesiąc temu
  Ant ale czemu walczycie o to, żeby kobieta miała prawo do zabicia dziecka?
 • Ant miesiąc temu
  Zadajesz (pewnie celowo) zbyt ogóle pytanie. A świat nie jest taki prosty i czarno-biały. Zlepek komórek ciężko nazwać człowiekiem.
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 To epatowanie słowami.
  Można dopuścić umieranie setek tysięcy dzieci z głodu, bo to muzułmanie.
  Można dopuścić dawanie dziesięciolatkom karabinów bo to chrześcijanie.
  Tysiące dzieciaków umiera z głodu w Somalii, a ty pierniczysz o zachowaniu życia dla skazanych na śmierć w męczarniach?
  Obłuda i fałsz się wylewa z ciebie.
  Jesteś zwyczajnie głupia, a twój rozum oscyluje w okolicach tych biednych dzieci z ciężkim upośledzeniem.
 • Ant miesiąc temu
  laura123 Rodzenie zdeformowanego płodu, który nie dożyje kilku dni nie jest ratowaniem życia
 • laura123 miesiąc temu
  Ant ale z tych zlepek rodzi się czlowiek. W czym jest gorszy od tego, ktory ms3powiedzmy 3 lata? To tego trzylatka też można zabić, bo ktoś tak wybierze?
 • laura123 miesiąc temu
  Puchacz won chamie!
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 Won idiotko.
 • Ant miesiąc temu
  Chciałabyś urodzić dziecko zdeformowane bez mózgu, które w męczarniach będzie umierało wiele godzin lub dni?
 • Ant miesiąc temu
  Puchacz Wyzywanie się stanowczo nie sprzyja dyskusji
 • laura123 miesiąc temu
  Ant nie potrafilabym usunąć ciąży. To wiem na pewno.
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 Czy długo jeszcze trzeba mówić, że usunięcie takiego zdeformowanego dziecka, co nie przeżyje kilku dni, a nawet dnia, i będzie tylko cierpieć, to nie morderstwo, a łaska.
  Tak trudno to zrozumieć?
 • Ant miesiąc temu
  laura123 To jest twój święty wybór. Tak samo jak usunięcie ciąży przez kobietę, która chce to zrobić
 • laura123 miesiąc temu
  Shogun a usuwane dzieci nie czują bólu?
 • Puchacz miesiąc temu
  Ant Nie ja zacząłem.
 • Ant miesiąc temu
  laura123 Nie czują, bo nie mają wykształconego mózgu. On się kształtuje chyba po 12 tygodniu ciąży
 • laura123 miesiąc temu
  Ant kto chce niech bierze sobie na sumienie, niemniej to morderstwo i to najgorsze, bo z przyzwoleniem.
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 No to nieeee, lepiej niech czyje ból przez kilkanaście godzin, przez kilka dni i ostatecznie umrze w męczarniach. Tak lepiej, nie?
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 Mylisz się
 • Ant miesiąc temu
  laura123 Aborcja zawsze jest bardzo trudnym wyborem. Nikt z uśmiechem na twarzy tego nie robi
 • laura123 miesiąc temu
  Shogun a co za różnica? Mniej boli, kiedy po raczce i nozce wyrywane?
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 choć już się nie będę czekał. To Twoje zdanie i Twój wybór, ale nie pozbawiaj go innych.
 • Puchacz miesiąc temu
  Ant I o ten wybór tu idzie.
  Nie chcesz, nie usuwasz.
  Ale nikogo do niczego nie zmuszasz.
  Tylko prostackie rozumy stawiają sprawę zero-jedynkowo..
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 "co za różnica?" - no chyba żartujesz.
 • laura123 miesiąc temu
  Shogun ja nikogo nie pozbawiam. Wyrażam wlasne zdanie, do ktorego mam prawo.
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 w takim razie nie nazywaj ludzi mordercami, gdyż nimi nie są.
 • laura123 miesiąc temu
  Shogun dlaczego?
 • laura123 miesiąc temu
  Shogun są. Kazdy kto zabija drugiego czlowieka, to morderca.
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun Jeden oszołom poszedł, pojawił się drugi.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz czy na pewno drugi?
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy cierpieniem kilkanaście godzin, kilka dni, a przez czas aborcji, to coś jest nie tak.
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 nie są
 • laura123 miesiąc temu
  Shogun uważasz, ze lżej sie umiera przy aborcji?
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski
  Nie strasz mnie, że jest ich więcej.
 • laura123 miesiąc temu
  Witaj, Marku. Ty też lubisz kobiety, ktore się skrobią?
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Puchacz właśnie na odwrót, a straszę ciebie, że jest tylko jeden.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  laura123 nie nie lubię.
 • laura123 miesiąc temu
  Tak myslalam, ale dobrze się upewnić.
 • Liv12365 miesiąc temu
  laura123 CHyba zacznę ten link wysyłać wszystkim ludziom rzekomo "prolife" ;) albo tak zapobiegawczo przy każdym komentarzu, aby się na pewno zastanowili dwa razy, zanim zaczną temat.

  https://oko.press/bezocze-mozg-poza-czaszka-zarosniecie-przelyku-brzydkie-dzieci-wadami-wrodzonym/

  Plus, pozwoli pani, że zacytuję. ;) Moja wypowiedź sprzed kilku godzin:

  "Oczywiście, że we wszystkim trzeba zachować rozsądek, a odnosząc się ogólnie do tematu, to gdy ciąża stanowi zagrożenie dla matki i/lub dziecka bądź dziecko urodzi się tak mocno zdeformowane, lub umrze w ciągu doby od narodzenia, to wtedy wybór powinien należeć do matki, a nie do państwa ;)
  Niektóre rzeczy lepiej zostawić sumieniu i moralności. I nikt nie powiedział (a wielkie społeczności pro-life, których potem nie ma jak dziecko okazuje się homoseksualne, bądź trzeba takiemu mocno zdeformowanemu pomóc), że te kobiety, które podejmą decyzję usunięcia ciąży, takowej odpowiedzialności moralnej nie odczują. To zawsze jest trudna decyzja, ale właśnie dlatego, że taka jest, to należy ją zostawić kobiecie, bo ona wtedy zadecyduje czy jest gotowa nieść ciężar, czy nie.
  I nikt, powtarzam nikt, nie jest sobie w stanie nawet wyobrazić tego dramatu, jeśli sam go nie przeżyje.
  Jak mówi pewne powiedzenie... "Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma." I wielcy teoretycy muszą wpychać swoje trzy grosze, bo na pewno wiedzą, co kobiecie w głowie siedzi i wybitni znawcy i fachowcy od ludzkiego życia - wiedzą jaka decyzja jest najlepsza...
  A po to chyba mamy wolność, że możemy decyzje podejmować we własnym zakresie. I akurat w przypadku aborcji nie powinno się to zmienić. Co komu do cudzych dzieciaków? Jeśli okaże się zdeformowane, a matka nie będzie mogła/chciała/miała siły na zajęcie się nim, to gdzie Ci wszyscy wielcy obrońcy życia? Dlaczego nie biorą ich na własną odpowiedzialność, nie zapewnią opieki, leczenia, leków, rehabilitacji?
  Ktoś chętny? Nie?
  No więc właśnie. Dobrze się mówi też jak ma się zdrowe dzieciaki. :) Albo się ich nie ma wcale."
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 tak, jest to proces krótszy, minimalizujący jak najbardziej to możliwe cierpienie dziecka.
  Dziecko nie cierpi katuszy, tak jakby to miało miejsce gdyby miało "żyć".
 • Puchacz miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski
  A teraz zostałeś zmuszony do określenia się.
  Prymitywna socjotechnika prymitywnej jednostki.
  Życzę powodzenia.
 • laura123 miesiąc temu
  Shogun a skad wiesz, ktory ból jest lzejszy? Rzucisz na wagę?
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun Poszedł jeden, przyszła druga.
  Współczuję Sho.
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 wiem który jest bardziej krótkotrwały.
  Poza tym, na przykład, lubisz jak ząb boli cię dłużej, czy krócej?
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz Doceniam.
 • laura123 miesiąc temu
  Shogun porównujesz bol zęba do aborcji?
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun To się męcz z oszołomstwem.
  Sam się wystawiłeś na piki :)
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 nie odpowiada się pytaniem na pytanie, a ja zadałem proste pytanie. Proste pytanie, prosta odpowiedź: Dłużej czy Krócej?
 • Shogun miesiąc temu
  Puchacz ja tylko prosty błąd w rozumowaniu wskazałem. Tyle.
 • laura123 miesiąc temu
  Shogun chyba coś Ci się kielbasi, jeżeli usunięcie ciąży porównujesz do usunięcia zęba...
 • Puchacz miesiąc temu
  Shogun Wiem.
  Ale prosty błąd logiczny nie oznacza, że zrozumie go prostacki umysł.
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 Dalej nie otrzymałem odpowiedzi i nadal czekam.
  Poza tym podałem prosty przykład, aby wskazać Ci Twój błąd w rozumowaniu. Tyle.
 • Shogun miesiąc temu
  laura123 a i może zamiast czepiać się słówek, to odpowiedziała byś na komentarz Liv? Bo aż ciekaw jestem tej odpowiedzi.
 • Liv12365 miesiąc temu
  Shogun Sho ;) dyskusja bez sensu. Czasami lepiej odpuścić, bo i tak nie przekonasz. Na pewno to wyjście z klasą, ale nie przegrana.
  Nic nie poradzisz na to, że niektórzy mają ścianę mentalną i nie przyjmują argumentów. :c
 • Shogun miesiąc temu
  Liv12365 co racja to racja. Z wiatrakami nie ma co walczyć, że ścianą również. Lepiej odpuścić.
  Niech żyją w iluzji, że mają racje :(
 • laura123 miesiąc temu
  Liv12365 przeczytalam Twoj komentarz. Piszesz, że tylko kobieta powinna decydować o morderstwie bądź życiu. A co z facetami? Tylko do zrobienia dziecka się nadają?

  Napisałam na poczatku, ze ja nie potrafilabym usunąć, dla mnie to morderstwo z premedytacją. Dlatego nie wyjdę na ulice.
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 To adoptuj dziecko ze śmiertelnymi wadami.
  Wtedy nas zamkniesz i wyrazimy szacun.
  Ja pierwszy.
 • laura123 miesiąc temu
  Nie zależy mi na twoim szacunku. Dla mnie jesteś nikim.
 • Liv12365 miesiąc temu
  laura123 I nikt Ci nie każe wychodzić. Siedź w domu i nie rozsiewaj zarazków. ;) Ale nie zabraniaj tego innym i nie narzucaj im swojego zdania.
  Zresztą problem aborcji, to decyzja moralna, a morderstwo z premedytacją takowej problematyki etycznej i moralnej nie posiada.
  Zresztą to nie facet rodzi. Tu już wchodzimy w kwestię związku i jak jest w nim poukładane. A to już zupełnie inny temat.
 • Liv12365 miesiąc temu
  laura123 Tym samym zakończę dyskusję ze swojej strony i uprzejmie informuję, że każde następne wyrażenie zdania przez panią, będzie zdaniem udzielonym pustce. ;) Każda z nas wyraziła swoje zdanie, na tym możemy skończyć, bo przypuszczam, że się nie przekonamy.
  Pozdrawiam, dobranoc.
 • laura123 miesiąc temu
  Liv12365 skoro moralna, to jaką trzeba mieć moralność, zeby zabić kogoś kto nie
  ma szans, zeby się bronic?

  Ja nikomu niczego nie zabraniam. Jednak widzialam tę walkę na ulicy i nazywam ją dziczą.
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 Podobnie mam, ale bądź konsekwentna.
  Uratuj życie i wtedy będziemy gadać.
  Jesteś po porostu obłudna i głupia.
  Piejesz o ratowaniu życia, a umywasz ręce.
  Jesteś gadatliwym tchórzem, z gatunku faryzeuszów.
  Zamknij już koparę, bo się haftować chce takimi obłudnikami mocnymi w gębie.
 • Ant miesiąc temu
  Liv12365 Zdjęcia z tego artykułu przerażają
  https://oko.press/bezocze-mozg-poza-czaszka-zarosniecie-przelyku-brzydkie-dzieci-wadami-wrodzonym/
  Warto dodać, że żeby zobaczyć te zdjęcia trzeba specjalnie kliknąć w te czerwone ramki. Nie są widoczne od razu. Ja za pierwszym razem je przeoczyłem.
 • kigja miesiąc temu
  Tyle krzyczą o Życiu, które należy chronić, ale ilu z nich zaadaptowało kalekie dziecko?

  To są tylko nic nie warci teoretycy, na jtórych szkoda czasu.
 • Puchacz miesiąc temu
  kigja No właśnie intensywnie pytam tych obłudników i nic.
  Pieprzą górnolotne frazesy, a indywidualnie umywają rączki.
 • laura123 miesiąc temu
  Nie zamierzam pisać, ile robię dla chorych dzieci, bo to tylko moja sprawa.

  Wy jedynie dobrzy w gębie.
 • kigja miesiąc temu
  Puchacz

  Może wogle nie mają dzieci. Może nigdy nie chcieli ich mieć.

  Takim najłatwiej tylko teoria wychodzi, bo nie znają trudu wychowania.
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 No to napisz, a my się pokłonimy.
  Już tu jeden oszołom się odgrażał o ogólnopolskiej prasie.
  Mitomania to cecha wspólna tej choroby?
  Nie zrobiłaś dla dzieci chorych nic.
  Ja nie piszę, że coś zrobiłem, więc nie pieprz o mocnych w gębie.
  to ty piszesz co zrobiłaś.
  Prosimy o konkretne namiary.
 • kigja miesiąc temu
  Puchacz

  Dała 5 PLN na tacę, jak proboszcz zbierał na chorego Piotrusia.
 • laura123 miesiąc temu
  Puchacz a do czego potrzebny mi twoj pokłon?
 • Puchacz miesiąc temu
  kigja Nie, bo nie chadzam do czarnych.
  Ale mamy kolejną mitomankę na podorędziu.
 • kigja miesiąc temu
  Puchacz

  Ale ja nie pisałam o Tobie, tylko o l23
 • laura123 miesiąc temu
  Tak, bo wolontariat, to kosmos. Tylko dla wybranych. 😁
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 Ano do tego aby uwierzytelnić twoje słowa.
  Zaczynasz kręcić jak oszołom w sprawie prasy ogólnopolskiej.
  Udowodnij swoje słowa i po sprawie.
 • laura123 miesiąc temu
  Puchacz chyba się nie myłeś, jeśli liczysz, że ja tobie muszę cokolwiek udowadniać... co za ciemnota.😁
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 Czyli norma durniów.
  Jesteś zwyczajnym kłamcą i nadajesz się dla oszołoma.
  Szkoda na ciebie czasu.
 • laura123 miesiąc temu
  Tak, bo przed byle kim nie zamierzam się tłumaczyć... na dodatek z jakiej racji? To moje życie a tobie nic do niego.
  Ot, pępek świata wyrósł na opowi... smiechu warte.
  Tłumaczyć się przed nim... 😁
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 Nie mam już dla kanciarzy i oszołomów czasu.
 • laura123 miesiąc temu
  Puchacz tak trzymaj... wolontariat, to wiesz jedynie dla wybranych, niedostępny dla zwykłych śmiertelników. Z tego trzeba się tłumaczyć...😁
 • Puchacz miesiąc temu
  laura123 Jak nie ma z czego...:)
  Aleś ty pusta.
 • Liv12365 miesiąc temu
  laura123 Okej. Napomknę kilka słów o etyce, o której niedawno miałam przyjemność słuchać w ramach wykładu o etyce prawniczej.
  Istnieje coś takiego jak pojęcie "Relatywizmu etycznego". W największym skrócie, aby nie zanudzać definicjami, wyjaśnię, że polega on na tym, iż na gruncie moralnym dopuszczalne jest formułowanie własnych, indywidualnych postaw. Czyli dla jednego człowieka jest coś moralne, a dla drugiego, ta sama rzecz już niekoniecznie. Na gruncie moralności obie strony mają do tego prawo. I wtedy racja czy też wyrażone zdanie jest subiektywne i zależy od jednostki.
  W świetle tej definicji przejdźmy do pojęcia aborcji. Kompromis aborcyjny, który został ustanowiony w Polsce, a który obecnie jest załamany, zakładał usunięcie ciąży w trzech przypadkach:
  - gwałtu
  - zagrożenia życia płodu i/lub matki
  - letalnych chorób płodu
  Letalne, czyli choroby rozwojowe płodu. Tutaj już zaczyna się tematyka biologiczna. Osoby temat, ale nie na dziś.
  Relatywizm moralny przy aborcji polega właśnie na tym, że dla jednych może być to moralne, a dla innych nie. I skoro jest to opinia subiektywna, a nie obiektywna, każda ze stron ma bowiem uzasadnione stanowiska, to nie możemy tu mówić o rzeczy czysto źle moralnej.
  Jeśli dziecko urodzi się:
  - z poważnymi wadami letalnymi
  - martwe
  - matka wie, że to dziecko nie pożyje dłużej niż być może kilka tygodni, w przypadku najcięższych schorzeń letalnych
  To jest to już jej wybór i dylemat moralny, który nie będzie jednoznacznie zły, nie ma bowiem na tę sytuację jednoznacznej odpowiedzi. Nie, nie ma. Chociaż dla wielu orzeczników "prolife" sprawa zamyka się w jednym argumencie. Ale tak nie jest. Nie jest tak w praktyce, nie jest tak dla kobiet, które realnie muszą się mierzyć z tym problemem, w przeciwieństwie do teoretyków "prolife".
  Natomiast, jeśli zmierzymy definicją relatywizmu etycznego morderstwo z premedytacją, to prawo jak i jednakowo etyka nie dopuszcza tu żadnych odstępstw. Morderstwo z premedytacją jest jednoznacznie prawnie jak i moralnie złe.
  Nie można więc go porównywać do sytuacji, gdzie kobieta stoi przed dylematem moralnym... waga tych określeń - aborcji i morderstwa z premedytacją jest nierówna.
  I podobny problem można rozpatrzyć w przypadku, chociażby, zabijania ludzi dla przetrwania i kanibalizmu, co miało miejsce w Andach - samolot rozbił się w wysokich górach ze sportowcami na pokładzie. Stanęli oni przed tym samym dylematem - zabić towarzyszy lub zjeść już martwych, aby przetrwać lub nie jeść i zginąć.
  Usunąć płód, który zagraża życiu matki lub będzie po prostu żyło w cierpieniu, z mózgiem na zewnątrz lub sercem na zewnątrz, syrenim ogonem, czy też zostawić i niech umrze samo, a być może razem z nim i matka.
  Przypomnę, że w naturze samica zabija swoje młode - te słabsze, aby silniejsze mogły przeżyć. To co zje, da jej możliwość wytworzenia np. większej ilości mleka. Niezaprzeczalnie jesteśmy zwierzętami, ale z tą różnicą, że posiadamy możliwość myślenia abstrakcyjnego i rozwiązywania dylematów moralnych. I może jesteśmy te kilka szczebli wyżej niż zwierzęta, ale instynkty przetrwania dotyczą nas w takim samym stopniu. I nie ma nic złego w tym, że matka, mając na szali życie swoje lub dziecka, wybierze swoje. To instynkt. Czasami się go tłumi, dopuszcza możliwe argumenty, ale nie można oceniać czegoś, co jest od milionów lat udziałem naszych genów.
  Gdyby sprawa była tak prosta, jak chcą tego rzecznicy "prolife", to decyzje nie byłyby decyzjami. Bez wyboru i dylematu nie ma decyzji.
  A życie to całe pasmo ogromnych dylematów i podejmowania takich, a nie innych działań. Coś musimy wybrać. I jeśli należy do to zakresu spraw z relatywizmu etycznego... to niech to będzie wyborem każdego z osobą, a nie pewnej grupy, która uważa, że ma prawo za kogoś decydować.
  I jak napisał Ant w jednym komentarzu, przytoczę dość nieprecyzyjnie - dziwne, że ludzie walczą o zakaz aborcji, skoro nie było wcześniej nakazu.
  Dajmy ludziom wybór, a to ich moralność i sumienie ich rozstrzygnie. Nie potrzeba do tego pseudobrońców życia. Każdy jest człowiekiem na tyle, że posiada własny kompas moralności.
 • laura123 miesiąc temu
  Ant, spojrz na Puchacza. Niedorozwój calkowity, na dodatek jak dziki, nawet dyskutować bez obrazy nie potrafi. I zobacz chodzi i żyje, nikt mu tego nie odbiera.
 • Puchacz miesiąc temu
  Kto mnie obraził chamem, świrze?
 • Puchacz miesiąc temu
  Odpieprz sie od puchacza.
  Nie interesujeą mnie dylematy twojej macicy.
  Interesują mnie dylematy kobiet, a do nich raczej się nie zaliczasz.
 • laura123 miesiąc temu
  Jak czytam komentarze puchacza, to jestem za aborcją.
 • Jarema miesiąc temu
  ;)))
 • Puchacz miesiąc temu
  Za późno.
  Ja jestem za wczesną eutanazją dla idiotek
 • laura123 miesiąc temu
  Spocisz się przez to napięcie... 😁
 • Puchacz miesiąc temu
  Spox.
  Twoja macica mnie ochroni.
 • A. Hope.S miesiąc temu
  Kobiety nie mają głosu, są jedyne stworzone do rodzenia dzieci, gotowania, sprzątania, chodzenia do pracy wychowania dzieci i być traktowane jako worek treningowy oraz śmieć.
  Takie podsumowanie tematu.
 • Tjeri miesiąc temu
  Ja pierdykam...
  Co tu się dzieje. Pamiętam kilka dyskusji z Jaremą - wtedy jeszcze Bogumiłem o niepełnosprawnych. Jakie to mają kokosy i że państwo łoży na nich niepotrzebnie. I to jest meritum. Rodzić dzieci niezdolne do egzystencji i radźcie sobie same, bo i tak jesteście darmozjadami.
  https://www.opowi.pl/dla-wszystkich-starczy-miejsca-a54538/
  "
  Bogumił rok temu
  Frupel dobrze wiesz pustaku, że nie o takie mniejszości chodzi. Inwalidzi i wszelkiej maści chorzy korzystają z rozmaitych rent, zasiłków, zapomóg, pięćset plusów, bezpłatnych rehabilitacji, sanatoriów, że zwykły człowiek niewolnik pracujący na to wszystko tylko może pomarzyć w kilkudziesięciogodzinnej kolejce na sorze. Jeśli jest jakaś dyskryminacja, to zwyklych pracujących ludzi."
 • Tjeri miesiąc temu
  Zostawiam do przemyślenia.
  Dobranoc dyskutującym.
 • A. Hope.S miesiąc temu
  Tjeri hehe! kopalnia złota... Pamiętaj 3B ma zawsze rację.
 • Puchacz miesiąc temu
  Tjeri A głupota kwitnie.
  Trzy B.
 • Tjeri miesiąc temu
  Puchacz Tu nie o głupotę, ale hipokryzję chodzi.
  Napisałam pod tamtym utworem, rok temu kto wyznawał taką ideologię.
  Miłej bezsensownej dyskusji!
 • Puchacz miesiąc temu
  Tjeri Skończyłem.
  To banda hipokrytów i baranów.
 • Zaciekawiony miesiąc temu
  Bo Bogumił broni każdej decyzji jego ulubionego rządu. Jak telewizja państwowa robi huzia na niepełnosprawnych, to on też; jak jest nagonka na Biedronia to dla niego to jest najważniejszy temat, o którym trzeba pisać wierszyki; jak optyka przesuwa się na Trzaska, to Biedroń jest nieważny, teraz trzeba pisać o Trzasku.
 • Akwadar miesiąc temu
  Zaciekawiony ooo! Prawda święta!
 • Tjeri miesiąc temu
  Zaciekawiony trudno się nie zgodzić.
 • Puchacz miesiąc temu
  Zmieniły się nicki, a dziadostwo to samo.
 • kigja miesiąc temu
  Świenty Bogumił psioczący na innych ludzi.
  Agresywny.
  Zacietrzewiony.
  Chamski.
  Brutalny.

  Niegodny zaufania.
  Niegodny poparcia.
  Niegodny naśladowania.
 • Puchacz miesiąc temu
  To mało powiedziane.
  I wsparcie kolejnego B
 • A. Hope.S miesiąc temu
  Pu - wskakuj na forum. ja cię bitte :)
 • Puchacz miesiąc temu
  A. Hope.S oki
 • A. Hope.S miesiąc temu
  Puchacz Mam hope...
 • laura123 miesiąc temu
  Tak. Tylko wy, chodzace ideały. Dobroć aż się wylewa... strumieniami. 😁
 • A. Hope.S miesiąc temu
  Betti, szczerze? uważasz mnie za żal, okej, mi to rybka, ale spójrz na własne odbicie w lustrze i się zapytaj " mam żal do innych, czy do siebie" Jesteś nasączona nienawiścią, którą przekazujesz dalej. Czy zadałaś sobie pytanie, czym ta nienawiść jest spowodowana?
  Ja wiem gdzie leży twój problem, lecz ty go nigdy nie przyjmiesz do świadomości z prostej przyczyny. Jakiej - sama dobrze o niej wiesz i nie mów, że nie.
  Pozdrawiam i wiele dobrego dla ciebie.
 • laura123 miesiąc temu
  A. Hope.S jeszcze o mnie nie zapomniala... 😁dziewczyno, weź się ogarnij, bo ty tyle wiesz i rozumiesz, co dziecko z podstawówki. Albo mniej.
 • A. Hope.S miesiąc temu
  laura123 lepiej mniej niż więcej ;)
 • Puchacz miesiąc temu
  Zaraz się podłączą, choć jakoś nie mieli takiej inicjatywy dobrzy chrześcijanie, którzy tak pomagają :))
  Ale chuj, tyle niech się choć dołączą do inicjatywy lewaków :)
 • kigja miesiąc temu
  Oto dowód na hipokryzję:

  laura123 14 min. temu
  Tak, bo przed byle kim nie zamierzam się tłumaczyć... na dodatek z jakiej racji? To moje życie a tobie nic do niego.
  Ot, pępek świata wyrósł na opowi... smiechu warte.
  Tłumaczyć się przed nim... 😁

  Protestujące kobiety używają takich samych argumentów.
 • A. Hope.S miesiąc temu
  kigja - trio ma rację ;) AMEN.;) :*
 • kigja miesiąc temu
  https://tvn24.pl/polska/zrezygnowala-z-pracy-opiekowala-sie-niepelnosprawnym-synem-malgorzata-buszko-po-34-latach-mam-rente-ktora-wynosi-900-zl-to-jest-zenada-4732404
 • Tjeri miesiąc temu
  Józef Kemilk
  Wstrząsnęła mną opinią, że aborcje dotyczyły głównie zespołu Downa.
  Poczytałam. Wg MZ w 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1110 legalnych aborcji. Z czego 271 dotyczyło rozpoznania trisomii 21 - jako jedynej wady, 164 - ze współistniejącymi wadami somatycznymi.

  Żeby było jasne - uważam, że aborcja na dzieciach z zespołem Downa (bez wad towarzyszących, bo często są to sprawy uniemożliwiające samodzielną egzystencję na poziomie fizjologicznym) powinna być zabroniona. I to bezwzględnie. Osoby z trisomią 21 potrafią samodzielnie egzystować
  pracować, to, bardzo empatyczni, życzliwi i wartościowi ludzie.
  Ale kłamstwem jest opinia, że chodzi "Przede wszystkim downa (statystycznie)".
 • SwanSong miesiąc temu
  A ja uważam, że powinna być dozwolona. Są różne stopnie Downa, nie każda osoba z tym potrafi sama funkcjonować, za to każda ma niepełnosprawność intelektualną co najmniej w stopniu lekkim.
 • Tjeri miesiąc temu
  SwanSong Ty wyraziłeś swoje a ja swoje.
  I ok.
 • Tjeri miesiąc temu
  *zdanie
 • SwanSong miesiąc temu
  Tjeri Dokładnie. I ok. Po cywilizowanemu.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Może gdzieś w dyskusji użyłem takiego uogólnienia. Zgodnie z danymi to jest około 35% wszystkich aborcji (bez dodatkowych szczegółów) Faktem jest, że strona "za życiem" walczy o te dzieci w pierwszej kolejności. Dobrze, że wychwytujesz takie błędy.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Co do dzieci z Zespołem Downa to podobno okazują miłość jak nikt i cię rozumiem. Niestety świat jest jaki jest i kompromisy są konieczne, a widząc ten szał na ulicach, dewastacje i wypowiedzi w internecie, nie ma innego wyjścia. Ja jestem zawsze za pokazywaniem życia jakie jest i pewnie wbrew wiąkszości uważam, że organizacje pro life robią dobrą robotę. Pokazują jak jest, a człowiek podejmie decyzję zgodnie z sumieniem. Sprawa jest trudna i to kobieta jest w tej trudniejszej sytuacji. Facet może umyć ręce niczym Piłat, a kobieta... Wiadomo.
 • Tjeri miesiąc temu
  Józef Kemilk
  Wg mnie nikt tu nie robi dobrej roboty.
  Aborcja na życzenie - straszna rzecz, delikatnie mówiąc.
  Rodzenie dzieci z potwornymi wadami, by umierały (nieraz stosunkowo długo przy dzisiejszej medycynie), to okrucieństwo - też delikatnie mówiąc.
  A "państwo" (czytaj: rządzący) jak zwykle od dupy strony. Skoro ingerujemy i kobiety zmuszone będą do rodzenia we wszystkich przypadkach, państwo powinno wziąć za takie dzieci odpowiedzialność - od ciąży po śmierć.
  Tymczasem jest jak jest. Rezygnacja z pracy, brak środków na leki, rehabilitację, specjalne żywienie, często odejście ojców, bo słabsi psychicznie w takich sytuacjach. Warto cofnąć się do sytuacji sprzed roku, w której PIS upokorzył niepełnosprawnych podczas protestów. Na tym forum również, ci co głośno dziś krzyczą "pro life", z pogardą się wtedy o niepełnosprawnych wypowiadali.

  Do tego zerowa edukacja seksualna, "zła" antykoncepcja, "nie" - dla "pigułki dzień po". To się nie może dobrze skończyć.
 • Józef Kemilk miesiąc temu
  Tjeri Bo nie ma empatii po żadnej że stron. Prędzej się pozabijają niż dogadają. Każdy forsuje swoje nie widząc konsekwencji swoich działań.
 • Tjeri miesiąc temu
  Józef Kemilk
  Dokładnie tak.
 • Zaciekawiony miesiąc temu
  Ze statystyk jakie ostatnio widziałem, w 2/3 przypadków stwierdzenia prenatalnie zespołu Downa, takie dziecko jest rodzone. Najczęściej do aborcji dochodzi, gdy jest to "czysty" zespół z wadami fizjologicznymi, bo wtedy czas życia wynosi kilka lat, pozostałe przypadki to zespół Downa bez wad oraz mozaicyzm - część komórek w organizmie ma trisomię, a część nie i zależnie od tego jaki jest rozkład komórek po organach, taka osoba może być czasem samodzielna, a czasem może wyglądać zewnętrznie na pozbawioną wad ale umysłowo być opóźniona.

  Rodzice powinni mieć jednak mimo wszystko wybór w takiej sytuacji. Oraz wiedzieć, że w razie czego mogą liczyć na pomoc z takim dzieckiem bez wykłócania z urzędnikami. Bo świadomość, że mogą z tym zostać sami, nie sprzyja pewnym decyzjom.
 • Tjeri miesiąc temu
  Zaciekawiony
  Właśnie od tej pewności pomocy powinno się wyjść. Dlatego też - na dzień dzisiejszy w tym stanie prawnym (w kwestii pomocy państwa), uważam, że kompromis aborcyjny powinien zostać jaki był.
 • Tjeri miesiąc temu
  Najpierw edukacja, pomoc i dobre warunki.
  Potem zakazy.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Tjeri mniej więcej to proponuje pomysł Gowina. sytuacja jest trudna, ale, myślę, że pomysł Gowina wzbogacony o realną profilaktykę (ciekawe propozycja zgłosił PSL) to najlepsze rozwiązanie.
 • Tjeri miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski
  Nie jestem w temacie, poczytam. Ale skąd na to wziąć kasę, skoro wszystko rozdane...
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Józef Kemilk Z jednak strony masz oszalałe feministki z wieszaki, z drugiej nawiedzoną Kaję Godek z zdjęciami płodów. Myślisz, że uspokoisz jednych i drugich? Już to przerabialiśmy cztery lata temu. A propozycja Gowina to nadal kompromis.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Tjeri rozumiem problem i obawy; może jednak da się anulować wcześniejsze wyrzucanie pieniędzy w błoto. Trzeba zlikwidować IPN, CBA, Fundacje narodową, niepotrzebne ministerstwa i urzędy, te programy socjalne, które są niestateczne ...
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  SwanSong w sumie ciekawa sytuacja, tylu się tutaj wypowiedziało a prawie każdy ma inne zdanie.
 • Tjeri miesiąc temu
  Marek Adam Grabowski
  Najgorzej jak ktoś ślepo przejmuje cudze poglądy, nie myśląc. Tacy są po obu stronach.
 • Marek Adam Grabowski miesiąc temu
  Tjeri Dokładnie i to jest problem.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania