Pokaż listęUkryj listę

Ciekawostki historyczne Odcinek IV Tajemnicze obiekty w Polsce

Tajemnicze obiekty w Polsce

Kiedy latem wyruszamy w Polskę, na letni wypoczynek nad morze, w góry czy też gdzieś nad jeziora, albo do lasu, warto poszukać interesujących i ciekawych miejsc. Mamy ich w naszym kraju sporo. To czasami pozostałości po dawnych grodach, zamkach czy innych budowlach które zniszczone przez pożary, wojny czy po prostu opuszczone bardzo często popadły w ruinę. Jednak nawet to, co po nich pozostało, warte jest obejrzenia.

Niektóre z tych miejsc, czy obiektów do dzisiaj nie odkryło wszystkich swoich tajemnic, inne zasypane ziemią i trawą, pokryte drzewami czy krzewami czekają na swojego odkrywcę. To często są miejsca zapomniane, wyludnione i tylko stare legendy opowiadane od pokoleń wskazują nam, gdzie coś może być. Warto czasami posłuchać takich opowieści, bo prawie zawsze kryje się w nich ziarenko prawdy.

Jest u nas sporo ciekawych budowli z różnych epok nawet bardzo starych takich jak znajdujące się na Kujawach megalityczne grobowce zwane powszechnie polskimi piramidami, czy choćby kurhany i kamienne kręgi w Odrach. Mamy także sporo zamków, szczególnie tych najstarszych budowanych jeszcze przez pierwszych polskich władców, wśród których wyróżnia się Kazimierz Wielki, o którym mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Niestety sporo z tych zamków zostało zniszczonych w XVII wieku (głównie w czasie „potopu szwedzkiego”) podczas wojen, które się toczyły na naszym terenie i cześć z nich jest dzisiaj tylko ruinami. Poniżej kilka miejscowości gdzie możemy zobaczyć te zamki, które nie są zniszczone: Lublin, Łęczyca, Niepołomice, Opocznie, Pieskowa Skała czy Sandomierz.

 

Jednymi z najciekawszych miejsc które warto zobaczyć, wybierając się na letni wypoczynek, są stare cmentarzyska, często mające tysiące lat, na których znajdziemy nie tylko groby różnego rodzaju, ale także kurhany, i co najciekawsze i tajemnicze: większe lub mniejsze kręgi kamienne. Ich pochodzenie nie jest do dzisiaj jednoznacznie wytłumaczone i istnieją różne teorie próbujące wytłumaczyć czym tak naprawdę były (od funkcji typowo pogrzebowych, po miejsca zwoływania Rodowo-plemiennych zgromadzeń wiecowych, aż po obserwatoria astronomiczne, czy nawet miejsca, w których podobno istniała potężna magia i gdzie zbierali się dawni czarownicy, a czy czarownice). Do najbardziej znanych cmentarzysk należą te położone w Odrach, Brąchnówku, Grzybnicy, Węsiorach, Kiwitach, w Poleskim Parku Narodowym, na Łysej Górze, Czarnocinie, Miernowie, w Widawie, Białogórze, w Lubiatowie, w Karniowicach itd.

Mimo upływu nawet tysięcy lat od ich stworzenia budowle są w większości w całkiem niezłym stanie, co bardzo dobrze świadczy o ludziach, którzy je budowali. Widać nadzwyczajną troskę konstruktorów o trwałość budowli. Dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać te bardzo stare budowle, które są świadectwem wielkich dokonań cywilizacji z epoki kamiennej, czyli naszych prapraprapra przodków.

Kolejnymi ciekawymi obiektami są "Polskie piramidy", które możemy znaleźć w kilku miejscach na terenie naszego kraju. Jednymi z bardziej znanych są te położone na Kujawach koło Izbicy Kujawskiej. Budowle te będące grobowcami wzniesiono przed tysiącami lat z wielkich głazów. W grobowcach tych według niektórych badaczy pochowano pierwszych władców Kujaw. Nasze piramidy to zazwyczaj wielkie grobowce kamienne wzniesione na planie wydłużonego trójkąta (takie są na Kujawach). Te budowle nie są tak wielkie, jak znane wszystkim piramidy w Egipcie, ale są za to o tysiąc lat starsze. Największe z nich osiągały na naszych ziemiach około 100 m długości i prawie 6 metrów wysokości. We wnętrzu, w kamiennych komorach grzebano zmarłych. Podobne budowle możemy znaleźć w Wietrzychowicach, Sarnowie i Gaju, Łękach Małych koło Grodziska Wielkopolskiego – 11 kurhanów z XVII wieku p.n.e.

Każdy, kto choć trochę interesuje się historią Rzymu, na pewno słyszał o Wale (murze) Hadriana (od imienia panującego wówczas cesarza) wybudowanym przez Rzymian w II wieku naszej ery w północnej Brytanii. Można było go też zobaczyć na filmie Król Artur. Pomyślany był jako zapora przed wojowniczymi plemionami Piktów z Kaledonii. Brytania daleko, ale my tu w Polsce także mamy swoje tajemnicze wały kamienne, które możemy zobaczyć w kilku co najmniej miejscach. Niestety czasami trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo niektóre z nich są ukryte w lasach, albo na polach i do tego nie ma ich na mapach turystycznych (poza wyjątkami – gdzie oprowadzają turystów przewodnicy). Takie wały, czy mury spotkamy m.in. w Górach Izerskich w Ciemniaku, Kopańcu, (gdzie obok tajemniczych murów znajdziemy pogańskie ślady choćby w nazewnictwie – "Przełęcz Czarownic, Pogańska Kaplica (na wysokości ok. 700 m, znajdują się jej ruiny). Góra Mgieł była uważana za czasów pogańskich za świętą. W wielu innych miejscach Gór Izerskich. można znaleźć wzmianki o pogańskich świątyniach, chramach czy świętych gajach. Podobne wały znajdziemy także w Górach Świętokrzyskich (wał na Łyśćcu, wał Łysa Góra), a także w innych miejscach w Polsce. Dziwne jest to, że większość z tych naszych jak by nie patrzeć, najstarszych budowli niszczeje w obecnych czasach, inne są po cichu rozbierane, żeby powiększyć pola itd. A do tego nikt ich nie bada, nie są w większości nawet uznane za zabytki. To bardzo smutne, że nie chcemy, albo nie potrafimy uszanować tego, co stworzyli nasi przodkowie. Chronimy i szanujemy obiekty kultury chrześcijańskiej, ale zapominamy, że na tych ziemiach ludzie zamieszkali wiele wieków przed przyjęciem chrześcijaństwa. A fakt, że wyznawali inną wiarę, wierzyli w innych Bogów, nie powinno być przeszkodą w uznaniu tego, co po sobie zostawili. To także jest nasze dziedzictwo i do tego znacznie starsze niż jakiekolwiek budowle z czasów chrześcijańskich. Zainteresowanych tematem odsyłam do bardzo ciekawych opisów tych niezwykłych budowli dostępnych na internecie. Proszę mi wierzyć, kiedy poszukacie ciekawych i tajemniczych miejsc, to okaże się, że my mamy wiele takich budowli, obiektów, które trzeba zobaczyć i utrwalić robiąc zdjęcia, bo za chwilę ich już nie będzie. Warto poświęcić kilka godzin szukając w internecie, bo może się okazać, że gdzieś bardzo blisko Państwa zamieszkania, albo miejsca, gdzie spędzacie wakacje, jest miejsce wyjątkowe, które warto zobaczyć. To naprawdę może być jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby obejrzeć te nieme pamiątki naszej historii, stworzone przez naszych dalekich przodków.

 

Sprawa oczywista, że to nie zdjęcie pod piramidą Cheopsa, które można wrzucić na fejsa – ZOBACZCIE! BYŁEM TAM! (jaki wielki szpan...), ale czasami warto zobaczyć coś, czego nie widziały przed nami miliony ludzi tak jak egipskie piramidy. Nasze piramidy, kamienne kręgi czy kurhany może nie są wielką atrakcją turystyczną (i dobrze, bo by pewnie już zostały zadeptane), ale to są obiekty budowane przez naszych przodków, którzy zamieszkiwali te ziemie tysiące lat temu i powinniśmy być z nich dumni, z tego, że potrafili tak dawno temu wznosić budowle które przetrwały do dzisiaj.

Jako podsumowanie tej krótkiej notki, dotyczącej polskich tajemniczych budowli proponuje wiersz Stanisława Jachowicza, a także cytat Józefa Piłsudskiego. Oba teksty moim zdaniem idealnie pasują do podejścia Polaków do naszych własnych miejsc historycznych, szczególnie tych najstarszych.

 

 

Kto nie szanuje

i nie ceni swojej przeszłości,

ten nie jest godzien szacunku,

teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

 

Józef Piłsudski

 

Cudze chwalicie,

Swego nie znacie,

Sami nie wiecie, Co posiadacie.

 

Stanisław Jachowicz

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 5

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (11)

  • Zaciekawiony 31.01.2018
    Byłem kiedyś w Węsiorach i w Odrach, kręgi wyglądają bardzo interesująco.
  • Ozar 31.01.2018
    Dzięki za wizytę. Byłem w Odrach i rzeczywiście widok jak z fantasy.
  • Bożena Joanna 31.01.2018
    Dużo podróżowałam po Polsce, ale kamiennych kręgów w naszym kraju jeszcze nie widziałam. Natrafiłam jedynie na piramidę na Warmii, ale to nie polska budowla, Dzięki za sugestię, jakie nieznane obiekty można jeszcze odnaleźć w naszym kraju. Na razie pasjonują mnie drewniane cerkiewki i kościółki w Małopolsce i na Podkarpaciu. Pozdrowienia!
  • Ozar 31.01.2018
    Dzięki za wizytę. Polecam Odry, tam jest zajebisty klimat rodem z powieści fantasy, albo horroru.
  • MarBe 01.02.2018
    Widocznie nie dla wszystkich zabytki prasłowiańskie są interesujące, tak jak ukryte przez nazistów skarby na dolnym śląsku.
  • Ozar 02.02.2018
    Dziękuje za wizytę. Niestety tak jest. To tak, jakby nasza historia zaczęła się od chrztu Polski, a wcześniej nie było nic.
  • Canulas 04.02.2018
    Całkiem w deseń. Lubię dziwne miejsca. Kiedyś nałogowo odwiedziałem, choc bardziej pod kątem pustostanów, niż miejsc o zabarwieniu historycznym.
    Lubię takie klimaty.
    Gitarka tekst
  • Ozar 04.02.2018
    Canulas jak mnie cieszy twoja wizyta ! Takich miejsc jest sporo, trzeba tylko poszukać w necie.
  • Canulas 04.02.2018
    Ozar w tym roku pewnie w Bieszczady pójdę. Jak tam z tym? I nie chodzi mi o turystykę.
    Stare cmentarze bardzo spoczi, se wypiszę od Ciebie.
    Lubię.
    Kiedyś szukaliśmy w Konstancinie Jeziorkna, obok Zoofiówki, ale nie znaleźliśmy.
    Raz żeśmy w jakimś innym lesie znaleźli grób i małe, białe plastikowe krzesełko.
    Cudowny klimat.
  • Canulas 04.02.2018
    I jeszcze: Jeśli wiekszość tego na telefonie, to jesteś nieprawdopodobnie, pierdolniecie wręcz uparty. Przecież to makabra
  • Ozar 04.02.2018
    Sorka, ale nie kumam tego co napisałeś!

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania