Pokaż listęUkryj listę

Uwaga, utwór może zawierać treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich!

Ciekawostki historyczne VI Świński Ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie...

Ciekawostki historyczne VI Świński Ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie...

List do Kozaków

W dobie internetu nie jest niczym dziwnym stek przekleństw, wyzwisk, czy jakichkolwiek złośliwych tekstów. Mamy tego sporo. Jednak o dziwo coś bardzo podobnego powstało w XVII wieku na Ukrainie. Tekstem, w którym mamy całe morze przekleństw, obelg, epitetów i wszelkiej maści złośliwości popisali się Zaporowscy Kozacy.

 

Sułtan Mehmed IV napisał pismo do zaporoskich Kozaków, w którym nakazał im, żeby się dobrowolnie poddali jemu i zaprzestali dalszych napaści na podległe mu terytoria.

Kozacy odpisali. Jednak styl i słownictwo przypomina do bólu dzisiejsze teksty w internecie, gdzie poza dziczą, są także ci, którzy za pisanie chamskich tekstów biorą pieniądze.

Niestety nie wiadomo do końca czy ów tekst jest autentyczny. Oryginał podobno zaginął, a to, co czytamy, to kopia pochodząca z XVIII wieku.

Prawda, czy nie, przeczytać warto, bo trzeba oddać Kozakom, że potrafili nazbierać w krótkim tekście tyle obraźliwych słów, że można by nimi obrazić wszystkich ówczesnych władców razem.

Oto treść pisma Mehmeda IV:

 

„Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję Wam, zaporoskim Kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej Waszymi napaściami przejmować"

Sułtan turecki Mehmed IV”

 

Odpowiedź Kozaków:

 

„Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego! Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z Ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz Ty, sukin Ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z Tobą ziemią i wodą, kurwa Twoja mać. Kucharzu Ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego, co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński Ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa Twoja mać. O tak Ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz Ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki, jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!

 

Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami”

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (12)

 • Bożena Joanna 09.02.2018
  Poruszyłeś rzadki temat. Historia raczej ocenia fakty, a nie język, którym posługują się wrogowie. Poznałam etymologię przekleństw kozackich, które weszły do języka polskiego. Większość z nich odnoszą się do porównań ze zwierzętami, dzisiaj oprotestowaliby to "Zieloni". Wszak nie można źle odnosić się do zwierząt. Tureccy dostojnicy posługują się językiem dyplomacji bez rażących słów, ale są pełni samouwielbienia i kompleksu wyższości. Fajnie, że podjąłeś tę tematykę. Super! Pozdrowienia!
 • Ozar 09.02.2018
  Dziękuje za wizytę. Widzę, że znasz ten temat lepiej ode mnie. Może byś coś napisała o tych przekleństwach które weszły do naszego języka. Chętnie bym przeczytał. A tak na marginesie to jestem ciekawy jak zareagował Sułtan na te słowa i czy w ogóle znalazł sie samobójca który mu taki list przyniósł. Przecież dla niego, prawie Boga takie słowa to wręcz galaktyczna obraza.
 • Nazareth 09.02.2018
  List znałem ale z dziką przyjemnością sobie odświeżyłem. Jest to istotnie kunszt literacki, do którego próżno dążyć nam maluczkim :D
 • Ozar 09.02.2018
  Dzięki za wizytę. Mieli odwagę i tupet tak kosmicznie obrazić samego Sułtana.
 • Nuncjusz 09.02.2018
  Tak, krążyło to swojego czasu po facebooku. Tez to czytałem
 • Ozar 09.02.2018
  Dzięki za wizytę. Ja czasami szukam takich perełek, a ta jest wręcz perłą, nawet jeśli jest zmyślona.
 • MarBe 09.02.2018
  Wulgaryzmy znają i kochają prawie wszyscy, lecz obrazić ćwoka pięknymi słowami to jest prawdziwa sztuka.
 • Ozar 10.02.2018
  Dziękuje za wizytę. Rzeczywiście ten tekst jest pełen wulgaryzmów, ale napisanych z jajami i sensem. Ciekawy jestem reakcji Sułtana, ale chyba mu tego nie pokazano z obawy o życie hahahahaha.
 • Agnieszka Gu 11.02.2018
  Witam,
  Kilka słów z listu napisane w odpowiedzi to sułtana brzmi dziwnie współcześnie, więc do oryginały raczej temu daleko, choć oczywiście trudno zaprzeczyć, iż taki fakt miał rzeczywiście miejsce. Jako anegdota - zmyślne i może rozbawic :)
  Pozdrawiam :)
 • Ozar 12.02.2018
  Dzięki za wizytę. Rzeczywiście nie ma dowodów czy to prawdziwy tekst, ale talentu piszącemu odmówić nie można.
 • Kim 14.02.2018
  Przeczytano. Czuję się że wpadła kolejna cegiełka wiedzy. Dzięki! Zostawią pięć i lecę dalej :)
 • Ozar 14.02.2018
  Dziękuje bardzo, cieszy mnie że zaglądasz.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania