Pokaż listęUkryj listę

Ciekawostki XLII Dzień Kobiet

Dzień kobiet – rys historyczny

Dzień Kobiet – Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909. Święto kobiet ustanowione zostało przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku.

8 marca 1910 roku podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze ustanowiono dzień 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Pierwowzorem tego święta było obchodzone w starożytnym Rzymie tzw. Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

 

8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych (upamiętniających z kolei podobny marsz z 1857 roku), domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) podjęły trzymiesięczny strajk zimą na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk, tzw. Powstanie dwudziestu tysięcy.

 

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.

 

19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

 

W czwartek 8 marca 1917 (23 lutego 1917 roku wg kalendarza juliańskiego) kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem "chleb i pokój" rozpoczynając rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Po rewolucji październikowej feministka bolszewicka Aleksandra Kołłątaj przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji. Stało się tak, ale do 1965 roku był to normalny dzień pracy.

 

8 maja 1965 roku dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy "w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas wielkiej wojny ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także zaznaczyć duży wkład kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój".

 

W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

W większości krajów obchodzone jest 8 marca, choć są wyjątki – w Tunezji obchodzi się je 13 sierpnia.

Niektórzy złośliwi i nieznający historii twierdzą, że 8 marca to święto kobiet wymyślone przez komunistów. To nie prawda, komuniści tylko wykorzystali ów dzień do swoich celów.

Dla wszystkich Pań moc wszelkich życzeń. Niech wam się spełnią nawet najdziwniejsze marzenia, niech duch tego święta pozwoli wam cieszyć się tym, że jesteście kobietami.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (10)

  • kalaallisut 08.03.2019
    Dziękuję Ozar :)
  • Bardzo ciekawie to poskładałeś! Dobra robota Ozar!
  • Adelajda 08.03.2019
    Porcja ciekawostek w Twoim stylu. Ciekawie to obmyśliłeś.
    Pozdrawiam :)
  • Light 08.03.2019
    Pamiętam jak na studiach w dzień kobiet profesor odwołał mam zajęcia, bo mówił, że to komunistyczne święto a on bardzo za komuną był :P
    Fajne ciekawostki. Pozdrawiam.
  • Nuncjusz 08.03.2019
    XLII
    naucz się tego w końcu
  • Ozar 08.03.2019
    Nun oki przepraszam i poprawiam
  • Ozar 08.03.2019
    Ozar Poprawione
  • Nuncjusz 08.03.2019
    Ozar brawo!
  • Marian 08.03.2019
    Ot i dowiedziałem się, że to kobiety rozpoczęły rewolucję w Rosji.
    Ciekawy tekst.
  • Bożena Joanna 09.03.2019
    Dzięki za życzenia i tło historyczne tego bardzo kontrowersyjnego święta. Serdeczne pozdrowienia!

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania