Marudzenia Szalonego Królika (17) Herosi

Świat stał się jednorazowy, a ludzie wygodni i puści.

 

Mężczyźni zniewieścieli, kobiety zmężniały, a wokół nich pojawiło się kilkadziesiąt wymyślonych płci. Żyjemy w świecie pomieszania pojęć, z zaciekłością walcząc o własną fryzurę, kolejny tatuaż ledwo mieszczący się na ciele, lub też o do granic możliwości powiększone usta. Idolami stali się puści celebryci, pokazujący, że żadne granice nie istnieją. Ogłupiały lud naśladuje ich, a gdy nie daj boże, ktoś zwróci uwagę na ich postawę, staje się wrogiem, którego należy za wszelką cenę zniszczyć. Zidiocenie jest chyba jedyną wartością cywilizacji zachodniej.

Są jednak ludzie dający nadzieję ludzkości. Gabriel Araujo, Stanisław Kmiecik, Nick Vujicic, czy ktoś zna tych ludzi? To właśnie o nich można powiedzieć, że są Herosami w pełni tego słowa znaczeniu. Oni, ich rodzice i wszyscy ci, którzy w nich uwierzyli. I pozwolili żyć. Przede wszystkim to. Tak, wiem, że w dalszym ciągu nie wiadomo, co o chodzi, a więc czas na wyjaśnienie.

 

Gabriel Araujo brazylijski pływak został mistrzem paraolimpijskim w pływaniu stylem grzbietowym na pięćdziesiąt metrów. Jego czas to 53,96 sekundy. Fajne, ale co w tym dziwnego, można by się spytać? To właśnie, że ten dziewiętnastolatek nie ma rąk, a jego nogi są znacząco zdeformowane, co nie przeszkodziło mu pływać szybciej, niż większość z nas. Spróbujcie, tak z ciekawości przepłynąć grzbietem pięćdziesiąt metrów i zmierzcie sobie czas. Obstawiam, że nawet kraulem popłyniecie wolniej, a przecież to my jesteśmy pełnosprawni. A może jednak nie?

 

Stanisław Kmiecik jest natomiast malarzem, który pozbawiony rąk maluje ustami i nogami. Wydawałoby się bez szans na normalne życie, właśnie takie osiągnął. Pięknie maluje, jeździ samochodem, ożenił się, ma piątkę dzieci i wiedzie życie, o którym może pomarzyć wielu z nas. Bo przecież szukamy szczęścia, które wiele lat temu odrzuciliśmy. Łatwość stała się naszym bogiem i przekleństwem, która ciągnie nas w otchłań niemocy.

 

Kim zaś jest niejaki Nick Vujicic? To australijski ewangelizator i mówca motywacyjny pochodzenia serbskiego z całkowitym wrodzonym brakiem rąk i nóg. Jemu to jednak nie przeszkodziło, by inspirować miliony ludzi na świecie. A przecież w szkole był poniżany za swoją niepełnosprawność, mógł się poddać i złorzeczyć na świat. To jednak go zahartowało i pozwoliło na wyrwanie się z niepełnosprawności, bo chyba tak należy traktować jego sukces. On, mimo wszystko wybrał drogę światła i pokonał własne ograniczenia. Aktualnie ma żonę, czwórkę dzieci i całkowicie normalnie życie.

 

Takich osób jest więcej, walczą, żyją i pokazują, że niemożliwe nie istnieje. A mogłoby ich nie być na świecie, bo przecież takie osoby nie miały przyszłości. W końcu aborcja byłaby najlepszym wyjściem. Prawda, że tak? Tak wielkie wady płodu uniemożliwiały im normalne życie. To przecież oczywiste. Jednak są i można się z tego cieszyć. To właśnie oni pokazują, jak nieograniczone możliwości ma każdy z nas.

 

Jeżeli oni tyle osiągnęli, to co ja mogę? I czym mam prawo żądać, by pozbyć się takich osób, zanim się urodzą? W imię czego? Własnej wygody, bo przecież ja chcę tylko normalnie żyć. A gdy w wypadku to właśnie ja staną się niepełnosprawnym, to kto wtedy mnie zainspiruje? A może wtedy będę błagał o eutanazję, bo po co żyć? Ostatecznie, jeżeli z pełną sprawnością tak mało osiągnąłem, to co mogę zrobić, gdy mi jej zabraknie?

 

"Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi i słabi ludzie tworzą trudne czasy" (Michael Hopf).

 

Do zobaczenia w trudnych czasach, one właśnie nadchodzą.

Średnia ocena: 3.8  Głosów: 8

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (232)

 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  "Takich osób jest więcej, walczą, żyją i pokazują, że niemożliwe nie istnieje. A mogłoby ich nie być na świecie, bo przecież takie osoby nie miały przyszłości. W końcu aborcja byłaby najlepszym wyjściem. Prawda, że tak? Tak wielkie wady płodu uniemożliwiały im normalne życie. To przecież oczywiste. Jednak są i można się z tego cieszyć. To właśnie oni pokazują, jak nieograniczone możliwości ma każdy z nas."

  Wszystkich łączy prawdopodobnie jedno - bogaci albo przynajmniej zamożni rodzice. W patologii na pewno nie wyrastali. A mówca motywacyjny to równie potrzebny zawód, co influencerka.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Zobacz sobie jakiś filmik z Nick Vujicic-em może zmienisz zdanie. ciekawy jestem co nazywasz patologią, bo mogą być różne definicje.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk patologia to antonim kochającej, funkcjonującej rodziny (fakt, niekoniecznie zamożnej). Natomiast zamożna, funkcjonująca i kochająca rodzina to combo, które daje ogromne przyspieszenie pełnosprawnym, a tym niepełnosprawnym jest w stanie zapewnić zadowalający poziom życia. Samotna matka z problemami finansowymi i emocjonalnymi na pewno nie byłaby w stanie zaprowadzić tych ludzi tam, gdzie są. Tak samo rodzina, w której alkohol leje się rzeką. Ani rodzice nawet kochający, ale biedni. Zwróć też uwagę na to, że jedyny relatywnie biedny kraj, z którego pochodzą ci ludzie to Brazylia, ale tam też jest sporo zamożnych ludzi - zgaduję, że ten pływak jest biały. Z faweli na pewno nie pochodził. Zmuszanie do rodzenia osób z ciężkimi niepełnosprawnościami to sadyzm wobec ich i ich rodziców.
 • D.E.M.O.N 2 miesiące temu
  Józef Kemilk dokładnie.
 • Patriota 2 miesiące temu
  BARDZO DOBRY TEKST. 5.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  dzięki
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  Szalenie trudny temat.
  Z jednej strony zakaz aborcji, zmuszanie kobiet do urodzenia bez względu na stopień upośledzenia płodu, nakaz do przyjścia na świat bez względu na cierpienie przez kilka godzin, tygodni życia.
  Z drugiej strony aborcja dostępna.
  A z niej wyjściowa do eliminacji niepoełnosprawnych, rudych, leworęcznych, chorych na raka, bo uznani za innych lub ciëżar dla społeczeństwa.
  Nieusunięty płód wyrósł na przykład dla innych.
  Nieusunięty płód wyrósł na degenerata.
  Kwestua wychowania.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Racja, że trudny temat. Ciekawe co będzie, jeżeli będziemy rodzić tylko pięknych. Tak czy siak, pewne osoby pokazują, że niemożliwe nie istnieje. A to jest ważne, nawet bardzo.
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  Józef Kemilk Co będzie? Coraz wyższa poprzeczka.
  Projektowanie dziecka? Niewykluczone.
  Dążenie do doskonałości po trupach kalek i brzydkich.

  Czym jest upiec ciasto dla kobiety opiekujæcej się 24 godziny na dobę niepełnosprawnym dzieckiem?
  Miłym gestem czy litością? A może ten placek to podziękowanie losowi, że nie mnie to spotkało? Ani kalectwo, ani opieka nad kalekim.
  Kiedyś usłyszałam, że dzięki kalekim możemy okazać swoje człowieczeństwo. Czyli ci chorzy ludzie są niejako narzędźmi dla cywilizacji.
  Bardzo niebezpieczny jest brak różnorodności, ktœra okupiona cierpieniem innych.
  Ktoś tu poruszył temat eutanazji.
  Kwestia, która proceduralnie musi być bardzo, ale to bardzo szczegółowo opracowana.
  I jak może wyrazić chęć zejścia z tego świata ktoś, kto nie jest w stanie tego zrobić, a nie wytrzymuje uwiëzienia w ciele? I analogicznie jak ktoś, kto mimo wszystko chce żyć, może poprosić, żeby nie zabijać go?
  Po sobie wiem, że jest czynnik egoizmu. Chciałam, żeby moja mama żyła, choćby jako "warzywo", ale żeby żyła. A czy ona by tak chciała żyć?
  Czy drgnie ci ręka, gdy będziesz miał odłaczyć aparaturę lub podpisać dokument o uśmierceniu?
  Myślę, że człowiek zbyt ingeruje w to, vo reguluje natura.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu zgadzam się z tobą. Im większy postęp, tym gorzej z nami. Ciekawe jak to się skończy. Idealny człowiek nie różniący się zbyt wiele od innych ideałów.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  "Jeżeli oni tyle osiągnęli, to co ja mogę? I czym mam prawo żądać, by pozbyć się takich osób, zanim się urodzą?" " Żądać"? Ty żądasz i uznałeś, że nie masz prawa? Ciekawe czy ktoś żąda... W przeszłości na pewno Hitler. Na tym forum zaś pewien użytkownik udowadniał, że pieniądze dla niepełnosprawnych powinny iść na wojsko (deklarowany katolik oczywiście). Czyli może pośrednio jakby faktycznie żądał.
  Moim zdaniem państwo powinno się skupić na pomocy dla niepełnosprawnego dziecka (i całej rodziny) I to szeroko rozumianej pomocy od urodzenia do śmierci. Wtedy w dużym stopniu problem aborcji z powodu wad zniknie.
  Jako że to portal literacki, nie mogę wytknąć ledwie przerobionego "kopiuj wklej". Akurat całkiem niedawno czytałam artykuł o Nick Vujiciciu i widzę u Ciebie bardzo podobne zdania (częściowo słowo w słowo) – mogłeś to jakoś bardziej "przerobić".
 • Tjeri 2 miesiące temu
  A! Aborcji na żądanie mówię zdecydowane nie. Natomiast zakaz abrocji przy ciężkich wadach letalnych to inna sprawa. Tu zostawiłabym decyzję matce, rodzicom.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Dla ludzi jako tako logicznie myślących jest chyba zrozumiałe, że w sytuacji zagrożenia będzie nas bronić Wojsko Polskie, a nie armia złożona z niepełnosprawnych. Szczególnie, gdy u granic mamy przeciwnika uzbrojonego po zęby. Trudno pani jest zapewne zrozumieć i pojąć, że jak się nie będzie żywiło i wyposażało armii własnej, to się będzie żywiło armię cudzą, po pięcio, albo i dziesięciokrotnie wyższych kosztach. Wystarczy znać elementarną historię, żeby to wiedzieć, zamiast pustosłowia, że historia i jej powtarzanie mnie już nudzi.

  W związku tym istnieje hierarchia potrzeb i celów w państwie, bo budżet żadnego kraju nie jest z gumy. Oczywiście nie odmawiam, żeby pewien, nawet znaczny procent budżetu przeznaczać na niepełnosprawnych, ale też z umiarem. Od tego wybieramy rząd, żeby się tym zajmował. W państwie jest wielu chętnych na budżetowe pieniądze, nie tylko oni jedni. Przy całym szacunku, ale każda grupa społeczna i zawodowa myśli, że jest wyjątkowa.

  Proszę więc mi tu nic nie imputować, że żądałem pozbycia się niepełnosprawnych, jeśli łaska.
 • pansowa 2 miesiące temu
  Patriota Zapomniałem o ksenofobii i muzułmańskim stosunku do kobiet.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Patriota Celinka, tu wszyscy wiedzą, żeś kryptonaziol, choć otwarcie tego nie przyznajesz. Pogarda dla biedniejszych, słabiej i lepiej wykształconych, mniejszości seksualnych, uchodźców... Na wszystko można znaleźć potwierdzenie w postaci twoich własnych słów, a teraz płaczesz jak dzieciak na placu zabaw wołający mamę, bo ktoś mu zaj3bał wiaderko... Paradne. :)
 • pansowa 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem To właśnie napisałem w koncentracie.
  Gość nie lubi prawdy, stylizując się na cywilizowanego człowieka.
 • pansowa 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Wczoraj jeszcze zapomniał się z Bogumiła przelogować.
  Pewnie walił gdzieś jedynki, albo piątki u siebie :)))
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Vujcić to chyba najgorszy przykład z podanych... Fajnie, że mu się powiodło przy tak ogromnej niepełnosprawności, ale mówca motywacyjny, do tego chrześcijański... Nie wiem czy to o wiele lepiej niż influencerka wydymająca swoje wary do obiektywu.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem
  Nie mam nic przeciwko. I wyobrażam sobie, że dla ludzi będących w dołku, podłamanych problemami, ktoś taki może pozytywnie zadziałać. Jak kto podatny na takie rzeczy, oczywiście. Ma odbiorców, więc jest jednak potrzebny.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Tjeri No wiesz, posiadanie odbiorców nie musi świadczyć o jakości przekazu. Dla mnie po prostu cała ta dziedzina zwana coachingiem czy mówcy motywacyjni to bullshit, znaleźć kogoś, kto wie o czym mówi jest jak szukanie czarnoziemu na pustyni. A jeśli to jest jeszcze przyprawione religią to ani za dopłatą nie biorę. Tak samo wartościowa dziedzina, jak te influencerki na świństagramie. Może raz na parę setek trafi się ktoś ciekawy z wartościowym przekazem, ale generalnie - bullshit.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem
  Ależ nikt nie każe w tym uczestniczyć. Tak samo jak nie dla wszystkich jest podnoszenie ciężarów, czy joga. Dla Ciebie "bullshit", dla kogoś może okazać się pomocne. Nie lubię generalizowania.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Tieri, akurat ludzie żądają aborcji nawet na życzenie. Tutaj chciałem pokazać drugą, zakrzyczaną stronę (obrończy życia) i ich racje. Co do pomocy państwa, to obstawiam, że przynajmniej dwie z tych osób (Polak i Brazylijczyk) takiej nie otrzymały, jednak udało im się osiągnąć rzeczy niezwykłe.
  Cywilizacja zachodu staje się cywilizacją śmierci. W Holandii aborcja na życzenie, eutanazja nawet dzieci. Słabo to wygląda, jeżeli tak ma wyglądać przyszłość świata, to nie będzie to mój świat. Ale będą kolejne doskonałe twory na wzór "aryjczyków".
  Co do Vujicicia to nie wiem o jakim artykule mówisz, ja podałem właściwie suche fakty, a one raczej nie ulegają korekcie.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Józef Kemilk ja mówię o sposobie pisania. Zarówno przy "żądaniach" (zwróć uwagę na konstrukcję), jak i przy Vujiciu. To jednak portal literacki, który za często służy do gburzogennej publicystyki.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Tjeri Influenserki też komuś mogą pomóc, a służą jako synonim debila, co zresztą mnie w ogóle nie przeszkadza. :)
  Józef na samym początku skarży się na rzekomo wynalezione kilkadziesiąt płci - ktoś z pogranicza płci, kto jest pogodzony z tym, jaki jest też może komuś pomóc, kto zmaga się z tym samym, ale żyje na przykład w znacznie mniej tolerancyjnym środowisku, prawda? A tego już nie dostrzegasz.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem
  :)))) A skąd taki wniosek?
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Tjeri jaki? O tych płciach?
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józef Kemilk oczywiście, że otrzymał pomoc, jeśli chodzi o Polaka, istnieją związki sportowe dla niepełnosprawnych, one dostają pieniądze od państwa, inaczej by nie działały. Fundacje też otrzymują dotacje, mogą legalnie zabiegać o sponsorów. Sądzisz, że wyszkolenie zawodnika bez rąk, czy nóg bez tego byłoby w ogóle możliwe. Oczywiście, że państwo łoży na to gigantyczne pieniądze. Nie wszystko trzeba wywalać na renty, za które jakaś matka wariatka urządzi sobie wycieczkę do Afryki.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  pansowa Taka prośba o niewyzywanie innych.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem coś tam mi przypisujesz w sensie jakieś poglądy "A tego już nie dostrzegasz." Ciekawa jestem skąd wniosek i czego w sumie dotyczy :)
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józefie, ci którzy prowadzą tutaj tę akcję pod Twoim wątkiem to są przyjaciele portalowi tej spokojnej, kulturalnej kobiety.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Tjeri poprawiam się - nie wiem, czy dostrzegasz, ale temat nie był poruszony, dlatego nie powinienem wytykać, że nie dostrzegasz, bo tego nie wiem. Teraz dobrze?
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem rozumiem, że do Ciebie się Vujcić nie myje. Cóż jeżeli napiszesz mi, co nieco o sobie, to mogę uzupełnić felieton.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Nie skarżę się, tylko odnotowuję fakt, że można wymyślać problem, jeżeli nie ma się rzeczywistego. Oczywiście jest jeszcze obojnactwo i tutaj można interweniować chirurgicznie.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Patriota Akurat Polak w felietonie był malarzem.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem teraz git. :)
  Temat nie był poruszony, bo ja w zasadzie tylko odpowiadam na Twoje konkretne wypowiedzi.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk nie tylko obojnactwo, również niebinarność - dziś wiadomo, że coś takiego istnieje, chociaż jeśli to rozszerzą do kilkudziesięciu płci, to też na to spojrzę surowym okiem sceptyka :). Z obojnactwem do niedawna radzono sobie tak, że operowano dziecko jeszcze w niemowlęctwie, a później zonk, bo dzieciak w okresie dorastania zaczął się czuć bardziej płcią przeciwną niż ustalona. To są cholernie skomplikowane sprawy i nie sprowadzałbym tego do mody czy czegoś.
  Mam to szczęście, że mam wszystko na swoim miejscu, więc nie wiem, po co Ci moja historia do uzupełniania felietonu, skoro nie spełniam podstawowych kryteriów. :)
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Tjeri ok, tośmy się chyba dogadali.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Po prostu wydawało mi się, że nie doceniasz Vujicica, a więc możliwe, że osiągnąłeś coś więcej. Ja po prostu podziwiam ludzi, którzy przełamują własne ograniczenia. Dla mnie to coś wspaniałego. Co do płci to nie wiem jak można ich być więcej niż trzy (jeżeli trzecią jest obojnactwo). Dla mnie pozostałe to są wymyślone i raczej bym to zaliczył do preferencji seksualnych.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józef Kemilk ok, mój błąd, ale chodzi mi o to, żę wszyscy niepełnosprawni na ostatniej olimpiadzie dla niepełnosprawnych reprezentowali jakieś związki i przebywali tam nie na swój koszt, tylko państwa polskiego, czyli poodatników. To są gigantyczne pieniądze, możnaby za nie podwyższyć renty wszystkich niepełnosprawnych, a nie przeznaczać je na wybranych, którzy mają akurat inklinacje sportowe. Oczywiście kpię teraz logiki naszej pańci.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk cyferek na koncie na pewno nie osiągnąłem takich jak on i większość znanych mówców motywacyjnych. Influencerki też mnie dawno wyprzedziły pod tym kątem i o czym to ma świadczyć - o popycie na ich usługi czy o tym, że dostarczają wartościowy towar odbiorcom? Trzeciej płci nie sprowadzałbym do wrodzonego obojniactwa ani preferencji seksualnych, przecież jeszcze niedawno homo- i biseksualizm uważano za zboczenie, które można leczyć, tylko po wielu latach prób i błędów okazało się, że to "leczenie" nic nie daje, a tylko szkodzi, a odmienna orientacja jest wrodzona i nie jest chorobą. Tak samo będzie z płcią mózgu niedostosowaną do dwóch podstawowych. To nie jest parafilia.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem ano :)
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem to podaj mi cechy pozostałych płci, bo ich nie znam.
  Kiedyś tatuaże nosili właściwie marynarze i więźniowie Teraz tatuaże mają swój renesans i bardzo duża grupa ludzi je ma. nie ma to jak dobry marketing.:)
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk No co do tych tatuaży... Niech sobie każdy robi ze swoim ciałem, co chce, ale mam podobne spostrzeżenia :) teraz widzę coraz więcej ludzi z tatuażami nawet na twarzach, co mnie się kojarzy jednoznacznie z Maorysami (tylko wzory chyba nie te) albo z kryminalistami.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  No proszę. Nikogo nie wskazałam, ale ktoś rozpoznał własne poglądy.
 • pansowa 2 miesiące temu
  Dlatego drze się za adminem?
  Dobrze jest określić pacjenta w pigułce.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  pansowa dodać warto, że za adminem, którego chwilę wcześniej obrzucał błotem :)
 • Patriota 2 miesiące temu
  Nie strugaj głupa. Poza tym napisałem ci polemikę do twojej idiotycznej wypowiedzi. Najlepiej cały budżet przeznacz niepełnosprawnym, zamknij szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, komisariaty policji, wyłącz wojsko i idź spać zadowolona.
 • pansowa 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem To zapewne nie jest hipokryzja i oszołomstwo.
  Lepiej mu włosy wyszły niż udawanie empatycznego człowieka.
 • pansowa 2 miesiące temu
  Patriota Nie pieprz dziadku od rzeczy.
  Nikt tu nie pisał o dawaniu wszystkiego, tylko tacy jak ty najchętniej by skazali słabszych na obóz i stopniowe wymieranie z głodu i chorób.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Patriota nie życzę sobie rozmowy z Twoją osobą. A w razie gdybyś chciał wrócić na drogę oszczerstw –
  pamiętaj – o kodeksie karnym. Mam nadzieję, że znasz procedury. Ja zaś wiem jak się nazywasz, choć to przy zgłoszeniu na policję nie ma znaczenia. I tak by ustalili. To wszystko co chciałam Ci powiedzieć - lepiej zapamiętaj.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Tjeri, myślisz, że się Twoich chamskich kumpli i ich klonów wystraszę? Bawią mnie. Myślę, że w miarę kulturalnie napisałem ci uwagę polemiczną, ponieważ mnie zaczepiłaś ordynarnie. Więc może się odniesiesz.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Patriota powiem Ci jeszcze jedno. Kiedyś napisałeś do mnie maila z adresu o zmyślonym nazwisku. Jak chcesz, wyślę Ci na niego wypełnione zgłoszenie. Czeka na użycie. Sam wiesz, ile dostarczyłeś oszczerstw na jego dobre umocowanie. Poszukaj w necie jak karają za pomówienia drogą publiczną. Nieważne z jakiego klona będziesz pisał. Policja ma sposoby na ustalenie autora nawet przy zmiennym IP.
  Dla własnego dobra - pamiętaj o tym.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Udowodnij te kłamstwa babo?

  Lepiej się nauczyć breila
  niż do ciebi pisać maila😇.
 • Ellie Victoriano 2 miesiące temu
  Braille'a
 • pansowa 2 miesiące temu
  Ellie Victoriano :)))
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Patriota
  Nie ma sprawy. Jeśli to nie był Twój adres, wyślę Ci na jakiekolwiek chcesz. Z czystej uprzejmości. Potraktuj to jako ostrzeżenie i ostateczną próbę wymaganego przez sąd porozumienia polubownego (gdybyś zapomniał: mówię o oszczerstwach w moim kierunku).
 • Patriota 2 miesiące temu
  Tjeri policją to strasz swojego pupila, który miota obelgi. Ja mam czyste sumienie. I radzę, nie porównuj mnie do Hitlera, bo jesteś za cienka w uszach.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Patriota swoje powiedziałam.
  A co do Hitlera - nie było porównania - to raz. Po drugie nie wymieniałam Twojego nicku - to dwa.
  Więcej ostrzeżeń nie będzie - to trzy.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Jeśli to nie był Twój adres, wyślę Ci na jakiekolwiek chcesz. Z czystej uprzejmości.

  A co mi chcesz wysłać?
 • Patriota 2 miesiące temu
  Tjeri ja każdego dnia dostaję na swoje liczne konta tyle spamu, że jeślibym chciał ciebie oskarżyć o każdego tego maila, to by mi życia nie starczyło. Ja nawet tego nie czytam, ale usuwam, radzę ci rób to samo. Może to twój kumpel ci wysłał, ten co ci serenady tutaj pisze.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Patriota
  Jeśli naprawdę nie rozumiesz... proszę:
  Ostrzegam Cię, w związku z rozprzestrzenianiem przez Ciebie oszczerstw o mojej osobie . Wg prawa mam dwie możliwości:
  Pozew z oskarżenia prywatnego. Znam akurat Twoje personalia, ale nie będę ryzykować wezwania w trybie art. 120 k.p.k. – do uzupełnienia braku formalnego, np. adresu, więc wybrałam drugą opcję: złożenie ustnej lub pisemnej skargi o której mowa w art. 488 § 1 k.p.k.. Tu policja musi ustalić Twoje personalia i zabezpieczyć dowody (których jest jak wiesz sporo). Oczywiście lepiej wybrać formę pisemną. I taki właśnie dokument chętnie Ci prześlę. Jest wypełniony. Oczywiście z pokryciem w przykładach.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Tjeri ty lepiej się zgłoś do jakiegoś lekarza, to po pierwsze, a po drugie ostrzeż swojego kumpla, żeby tutaj nie obrażał ludzi. Pozdrawiam.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Patriota
  Cieszę się że wszystko jasne. Tym samym mamy załatwioną sprawę wezwania do zaprzestania naruszania moich dóbr osobistych.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Tjeri wyślij na tego maila, z którego zrobił ci kawał któryś z twoich kumpli, bo ja nie niszczyłbym sobie klawiatury, żeby cię zaszczycić moim pismem. Pewni ludzie tutaj po prostu na to nie zasługują. Bardzo dobrze, jak dowcipnisia przyskrzynią. Zdziwisz się jednak, że to któryś z dobrze ci znanych z portalu kumpli. Może nawet ten który tutaj serenady pisze.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Patriota nadal nie ma jasności? Dobrze, będę cierpliwa.
  Oszczerstwa powielałeś wielokrotnie, pisząc na forum tego portalu oraz pod tekstami swoimi i innych użytkowników. Wszystko jest solidnie udokumentowane i przygotowane do zgłoszenia. Jak napisałam wcześniej - potraktuj to jako ostatnie ostrzeżenie oraz prawny wymóg próby rozwiązania polubownego. Nie będę dłużej śmiecić Józefowi. Jeśli jeteś zainteresowany, umożliwię Ci wgląd w pismo.
  Tyle.
 • Patriota 2 miesiące temu
  No widzisz Józefie, chamstwo i hołota zapewni ci g.burzę pod mądrym tekstem, pod którym możnaby w spokoju i z kulturą podyskutować. Zabawne.
 • pansowa 2 miesiące temu
  Napisz patafianie do idola Maciara, aby oddał miliardy wpompowane w harcerzyków z WOT i przeznaczyć je na armię można.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Celinka, kulturalnie to tu było, dopóki się nie pojawiłeś.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Akurat całkiem niedawno czytałam artykuł o Nick Vujiciciu i widzę u Ciebie bardzo podobne zdania (częściowo słowo w słowo) – mogłeś to jakoś bardziej "przerobić".

  To przecież naturalne, że historię tych niepełnosprawnych autor gdzieś przeczytał, że jej sobie nie wymyślił, jest tu opisana w kilku zdaniach. To ma o tym pisać wspak, czy zmieniać szyk zdania, żeby było niegramatycznie, ale inaczej?

  Czepianie.
 • Patriota 2 miesiące temu
  ADMINISTATORZE, PROSZE O REAKCJĘ NA OBELGI SPAMERA I JEGO KLONÓW.
 • pansowa 2 miesiące temu
  :)))
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Celinka, widać, że w informatykę to ty nie umiesz. Admin sprawdzi IP i trzeba będzie sprawdzić mnóstwo logowań wstecz, żeby znaleźć jednakowe, a i to tylko w przypadku używania połączenia o zmiennym numerze IP, np. internetu mobilnego. U mnie większość logowań jest z zagranicy, nie używam żadnych VPN-ów ani TOR, więc admin sam zobaczy, że Twoje bajki o klonach można jedynie o kant dupy potłuc.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Mam prośbę o niewyzywanie się. Z góry dziękuję.
 • pansowa 2 miesiące temu
  Nikt się nie wyzywa.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  pansowa To może prośba, by nikogo nie nazywać w sposób obraźliwy:)
 • pansowa 2 miesiące temu
  Józef Kemilk Ale nikogo nie nazwałem w sposób obraźliwy.
  Dałem koncentrat cech pacjenta i na każdy epitet jest potwierdzenie jego własnych wpisów.
  Ale spoko. To twój tekst i nie zamierzałem tu spamować, ale jak widze durnoty wypisywane przez gościa to sorry...
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  pansowa ok
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk Bogumił "Patriota" kiedyś przedstawił się nam jako Celina i dlatego używam tego imienia zwracając się do niego. To przecież żadne wyzwisko. :)
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem poleciało kilka inwektyw np "kryptonaziol"to chciałem to zatrzymać.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Józef Kemilk podzielam Twoją prośbę, szkoda jednak, że reagujesz jednostronnie.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Tjeri Wielostronnie, skierowane jako osobny post. Także do Patrioty.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Józef Kemilk
  A, to w porządku.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Tjeri kogo obraziłem? Ten tekst Józefa jest skierowany także do ciebie.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józefie, możesz mi wskazać kogo obraziłem, że kierujesz go także do mnie.
  Naziolu.
  Bawi cię taka obelga?
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Patriota Chodzi mi o język, który często jest dosyć mocny. Jeżeli chcesz to proszę:
  "Nie strugaj głupa. Poza tym napisałem ci polemikę do twojej idiotycznej wypowiedzi.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  A tak na marginesie, nie chodzi o szukanie winnych, tylko o zmianę stylu:)
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józef Kemilk JASNE, BAW SIĘ DALEJ W SYMETRYSTĘ, TO OZNAKA TCHÓRZOSTWA, PO TRZYDZIESTU WPISACH OBRAŻAJĄCYCH MNIE NAPISAŁEM NIE STRUGAJ GŁUPA. FAKTYCZNIE, JAKAŚ BABA OBRAŻA MNIE, PORÓWNUJE W SWOIM WPISIE DO HITLERA, PRZYZYWA NA POMOC SZEMRANEGO KUMPLA Z KLONAMI. DZIĘKI.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Patriota Nie przeczę, że na ciebie poszły zdecydowanie większe obelgi pod tym tekstem, bo poszły. Wiem, że wciąż walczysz i często niestety też bluzgasz (stąd bany). Fajnie byłoby żebyś się nie podpalał niepotrzebnie, tym więcej ugrasz. Jak dyskusja schodzi na zbyt niskie poziomy, to niestety wszyscy wychodzą utaplani. Warto wtedy powstrzymać się przed odwetem, bo w końcu już nie wiadomo kto zaczął wojnę. To by było na tyle.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józef Kemilk baw się dalej w symetrystę, może mi wskażesz przykład bluzgu. No może jak mi ktoś nawstawia z dziesięć spamowych tekstów pod wątkiem, to nieraz coś napiszę ostrzej, ale nigdy na nikogo nie bluzgałem. To ja też mogę napisać że czasami bluzgasz.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Patriota Możesz, nikt ci tego nie broni. Bycie w środku, będąc bardziej na prawo od Ciebie nie jest łatwe.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józef Kemilk więc nie pisz, że apel jest skierowany do wszystch.
 • pansowa 2 miesiące temu
  Patriota A po co Józefowi bycie świadkiem na twoim procesie o propagowanie publiczne ideologii zakazanych?
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Patriota Celina, mógłbyś sobie odpuścić ten caps lock? Mimo znacznie rozbieżnych poglądów uważam Józefa za człowieka kulturalnego, szczególnie w porównaniu z tobą. To ty zrobiłeś tu zamęt i g-burzę.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk "kryptonaziol" czy "naziol"... Wypadło mi z głowy słowo bigot. :)
 • Akwadar 2 miesiące temu
  Znowu dzieje się i na dodatek klawiatura chyba zepsuta:))
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Wartościowy artykuł, szkoda że jest pod nim takie bagno, za które oczywiście autor nie ponosi winy. Pozdrawiam 5
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Dzięki Marku za odwiedziny. Chciałem przeciwdziałać, niestety bezskutecznie.
  Pozdrawiam
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józef Kemilk no gdyby to którąś z tutejszych poetyckich gwiazd obrażono albo zrobiono u niej spam, zareagowałby bardzo szybko. Kiedyś napisałem, że próżno tutaj organizować cokolwiek, czy angażować się w cokolwiek, jakieś śmieszne konkursiki, skoro wśród ich organizatorów sami hejterzy.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Patriota Celinka i jej kwik... ach, muzyka dla moich uszu. :)
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Patriota Ignoruj. Mam też dosyć radykalne poglądy co do wolności słowa. Po prostu uważam, że każdy odpowiada za własne wypowiedzi, ja mogę tylko prosić o kulturę, ale zmusić nie. No i mogę sobie wyrobić zdanie o innych.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józef Kemilk i o adminie możesz sobie wyrobić pogląd. Nie odpowiedziałem tutaj na żaden wpis hejterski, poza Tjeri, która ubzdurała sobie jakieś maile rzekomo do niej pisane i kolejne oszczerstwa bez pokrycia tutaj rzuca. Jeżeli piszę do kogoś z opowijczyków maile, to wcześniej uzgadniam to na portalu, czy sobie życzą. Więc ignorują, a oni nadal.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Err, ignoruję.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Patriota Celinka, ja tam widzę parę innych wypowiedzi, w których obrzucasz kupą współużytkowników wykorzystując jako pretekst ich "hejty". :)
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Patriota spoko, tak na marginesie coraz lepiej piszesz.
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Józef Kemilk pełno obrażania się, i nieme zero odniesień do tekstu. A przecież napisałeś coś co powinno łączyć ludzi.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Marek Adam Grabowski właśnie tak.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Marek Adam Grabowski No właśnie nie do końca łączy, bo stawia tezę, że nie wolno skrobać płodów kadłubków, podczas gdy nie każda matka i nie każda rodzina to uniesie na tyle, żeby ten człowiek osiągnął to, co wyżej wymienieni. Płód nie równa się gotowe dziecko i takie sprawy zostawiajmy sumieniu zamiast wprowadzać reprodukcyjny zamordyzm.
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Tylko, że właśnie powinno nasz łączyć. Powinniśmy wspólnie zastanawiać się jak pomóc osobą ułomnym zintegrować się z społeczeństwem, a nie likwidować te jak to nazwałeś "kadłubki".
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Marek Adam Grabowski masz rację Marku. Ludzie w nienarodzonych nie widzą ludzi
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk zaśniad groniasty to też człowiek?
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Nie to choroba. Zupełnie nie rozumiem pytania.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Pytanie raczej do Pani Spurek, ona zrównuje zwierzęta z ludźmi, więc możliwe, że przyjdzie pora na pasożyty. Chyba, że to jest pytanie w stylu, czy człowiek przykryty kocem i go nie widać, to człowiek czy zaśniad groniasty. Odpowiedź moja jest taka jak Marka
 • Jared 2 miesiące temu
  "Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi i słabi ludzie tworzą trudne czasy"

  Możesz mi pokazać, kiedy te dobre czasy były i w czym były lepsze od dzisiejszych, czy to kolejna żenująca projekcja konserwatysty, w której świat rządzi się jakimiś banalnymi makrocyklami?
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Złe czasy to I i II wojna światowa oraz kilkanaście lat po wojnie. Dobre czasy właściwie zaczęły się u nas w latach 70-tych i zostały przerwane czynnikiem zewnętrznym. Na zachodzie szło dobrze do załóźmy 2008 r. Teraz tam są słabi ludzie, państwa się psują i szykują sobie twarde lądowanie (złe czasy). My mamy poślizg, jednak nie jesteśmy samotną wyspą, więc także się potopimy. Zobacz jak pogarsza się sytuacja we Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Francji.
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  Józef Kemilk Dopiero w latach 70-tych odbudowano Polskę z gruzowisk, zbudowano fabryki, szkoły, szpitale i domy kultury???
 • Patriota 2 miesiące temu
  Takie powiedzonko na wsiach funkcjonowało, nie znasz?
  Co zbudowała sanacja,
  to zniszczyła demokracja.

  Oczywiście chodziło o tę demokrację bolszewicką.
 • Jared 2 miesiące temu
  Józef Kemilk oczywiście kompletne bzdury - jakim trzeba być ignorantem, by formułować jakieś ekstrapolacje na podstawie cytatu z jedną zmienną? Silni ludzie rządzą na Białorusi - rozumiem, że tam teraz dobre czasy? Gwarantuję Ci, że w dowolnym państwie zachodu żyje się dziś statystycznie lepiej niż w 2008 roku. "Państwa się psują" - łeb się psuje konserwatystom od dekadencenia, bo przyszło im żyć w świecie, którego nie rozumieją. Byli przed wami już tacy, co wieszczyli upadek Zachodu. Natomiast to że sobie nie rozumiecie, to nie jest żaden wyznacznik - świat nie toczy się jakimś banalnym kołem zły-dobry. To wasz uproszczony paradygmat poznawczy, żeby móc sobie powiedzieć "kurwa, kiedy to były czasy - dzisiaj to nie ma czasów", a są i są lepsze niż kiedykolwiek. Mniej głodu, wojen, pracy, okrucieństwa - jakiekolwiek statystyki przywołasz, to polegniesz na swojej tezie. Dajcie już spokój z tym bazarowym pierdzeniem o złym świecie
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu Nie, ale wtedy osiągnęliśmy jako taki poziom. Moi rodzice w latach 60-tych mieli buty do szkoły i kościoła. Na co dzień na bosaka. Była niezła bieda, a to tworzy silnych ludzi. Kombinuje się, pracuje itp. A teraz. Właściwie wszystko jest.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Jared I nawet cytatu nie rozumiesz. Silni ludzie rodzą się w trudnych czasach. Znając życie Białorusini pracowitością biją nas na łeb. Zmieni się władza i się zobaczy jak sobie kraj poradzi. Zobacz ilu Polaków wyjechało na zachód i jak dobrze sobie radzą. Zobacz ilu Ukraińców przyjechało do Polski i dobrze sobie radzą. Dlaczego? Bo nie mieli łatwo. Zobacz jak powstał Izrael, po II Wojnie Światowej. To byli silni ludzie.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk A ilu Polaków na zachodzie wylądowało na ulicy i ilu Ukraińców u nas tak samo wylądowało i wyląduje na ulicy? Zbyteczna generalizacja.
 • Jared 2 miesiące temu
  Czy Ty masz na te swoje projekcje chociaż cień dowodu? Polacy we Francji zarabiają więcej od Francuzów? Ukraińcy w Polsce więcej od Polaków?
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem W szczegółach jest wszystko. 0 Tu jednak chodzi o większość. Zobacz jak wygląda reprezentacja Francji w piłce nożnej. Rodowici Francuzi?
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Jared Silny człowiek, to nie ten co więcej zarabia, tylko ten co umie się dostosować do różnych środowisk. Wyobrażasz sobie przeciętnego Francuza pracującego w Polsce. Da radę?
 • Jared 2 miesiące temu
  Tak, da radę - wyjmij głowę z zadu. W czym ma nie dać rady? XD Co to jest, Somalia jakaś?
 • Patriota 2 miesiące temu
  Zobacz jak wygląda reprezentacja Francji w piłce nożnej. Rodowici Francuzi?
  Józefie, za zadawanie takich pytań Ziemkiewicza nie wpuszczono do Zjełczałego Królestwa, gdybyś był obywatelem Francji mógłbyś wylądować w więzieniu, a tutaj miejscowy wariat może Cię wyzwać od nazisty, faszysty i jeszcze nie wiadomo kogo, przy akceptacji swojej pani.
 • Jared 2 miesiące temu
  Patriota Pavard, Giroud, Benzema, Griezmann, Lloris, Hernandez, Rabiot - białoskórzy. Nie wiem, o co wam chodzi - pewnie o odpowiedzi pod tezę, jak to u głupich prawaczków
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Jared Rozumiem, że Ty umiesz takie akrobację. Pełen szacun. Chciałbym to zobaczyć.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Patriota wiem, to na szczęście jeszcze Polska
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  Patriota Ale słuchaj, czy Ola Szwed czy Patrycja Kazadi nie są Polkami?
 • Jared 2 miesiące temu
  Józef Kemilk przede wszystkim to umiem się nie ośmieszać publicystyką na poziomie przedszkola i cytatami z dupy i bez żadnego uzasadnienia.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Jared Na pewno? Wiesz, możesz sobie wiele wyobrażać, czemy nie. Podziwiam cię za to
 • Patriota 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu nie znam, nie wiem o kim mówisz, więc nie odpowiem na to pytanie. To jakieś celebrytki.
  Celebryci wszelkiej maści, farbowani nobliści i różni tacy nagradzani na siłę przez lewactwo też głoszą te kocopoły o różnorodności kulturowej.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Przecież nie dostają nagród za to, że są mądrzy, czy jacyś poczytni. Najlepszy przykład to ta Tokarczuk ze swoimi gniotami.
 • Jared 2 miesiące temu
  Idę, Józek, bo rzekomo "ciężkie czasy" nadciągają - idę zrobić zapasy i czekać na "silnych" ludzi XD Do zobaczenia, bawcie się ładnie z Patriotą, a postem spaćko XD
 • Jared 2 miesiące temu
  Patriota sam byś jej Nobla w pysku przyniósł, jakby o żołnierzach wydętych pisała - na szczęście koniec tej głupiej mody XD
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  Patriota Nagroda Nobla się zdeklasowała odkąd dostał ją Al Gore i Barack Obama.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Jared I zgodne to z proporcjami pewnie. Rozmawiałem z koleżanką mieszkającą w Paryżu i mówiła, że mimo brudu nie chciałaby się z Paryża wyprowadzać. Mimo brudu, niezły postęp. W latach 80-tych nie do pomyślenia
 • Patriota 2 miesiące temu
  Ref, no dokładnie, z roku na rok coraz gorzej.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu Wcześniej też nie było najlepiej, tylko tego się nie widziało
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Jared Benzema pochodzenie algierskie, Giezmann pochodzenie niemiecki portugalskie.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu Obama dostał literacką nagrodę Nobla? Nie wiedziałem. :)
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Józef Kemilk da radę, zakładając, że znajdzie satysfakcjonującą płacę.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk co jest niebiałego czy nieeuropejskiego w pochodzeniu portugalskim?
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem A napisałam, że literacką? Nie. To nie susz kłów.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu czyli negujesz całą nagrodę Nobla, również w dziedzinach ścisłych, tak? Jeszcze gdyby literacka i pokojowa cokolwiek miały ze sobą wspólnego, choćby tych samych laureatów.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Kontekst, pisałem o rodowitych Francuzach, więc pytanie nie na temat.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Tjeri chodzi o przeciętniaka, za przeciętną polską płacę. Będzie ciężko.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk uważasz, że Francuz z portugalskim pochodzeniem jest gorszy od rodowitego? Jak na przykład Polak z pochodzeniem, no nie wiem, litewskim czy białoruskim?
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Józef Kemilk
  Niczego to nie udowadnia. Może oprócz tego, że "Francuz" nie jest głupi. Dlaczego miałby wyjeżdżać i pracować za mniej? Polak wyjeżdża i "daje radę" pracować za więcej :)?

  Znaczy że pytanie (Twoje) brzmi jaki Francuz "da radę" pracować za nasze płace?
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Nie, niby czemu. Z kontekstu wynika, że nawet lepszy. Tak na marginesie fajnie, że w Polsce mamy Ukraińców.
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Przyjąłbyś nagrodę Nobla, obojętnie czy w dziedzinie literatury czy chemii od organizacji, która pokojową nagrodę przyzxnała Obamie?? Ja bym się brzydziła.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk akurat dla Ukraińców jesteśmy moim zdaniem zbyt otwarci, biorąc pod uwagę wspólną historię. Natomiast pochodzenie nie ma większego znaczenia w przypadku osób narodzonych w danym kraju i się z nim identyfikujących. A taki był wydźwięk Twojego "wyróżnienia" tego piłkarza w kontekście jego pochodzenia.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Tjeri Jasne, że nie przyjedzie. My jedziemy i ich nieco ratujemy. Ostatnio pewnie czytasz o problemach Anglików z kierowcami, to powoduje kolejne problemy
  Parafrazując twoją wypowiedź, Anglik nie jest tak głupi, by pracować jako kierowca.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Tjeri są też expaci, wyjeżdżający często do biedniejszych krajów, gdzie za swoją pensję z korporacji mogą żyć na lepszym poziomie niż u siebie.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu a zrzekł się ktoś kiedyś Nobla w tych dziedzinach?
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Pisałem o tym, że rodowici Francuzi nie dają rady. To zaś w dłuższym okresie czasu spowoduje wyparcie rodowitych Francuzów na margines. Taka kolej rzeczy. Możemy się jedynie spodziewać, że Francuzi w ramach protestu chwycą w ręce kredki.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem z takimi akurat mam do czynienia: Francja, Niemcy, Luksemburg. Choć większość przy okazji zmiany (stanowiska/kraju) odchodzi.
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Józef Kemilk my jedziemy ratować głównie siebie.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk uważasz, że w Mali Francuzi wojują kredkami, z dobrym zresztą skutkiem? Że zamiast rakiet mają tęczowe kredki z głowicami dildowymi? Takie ignoranckie teksty o kredkach nie zdziwiłyby mnie u Celinki albo LAłry, ale u Ciebie jednak kłują w oczy.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem A uważasz, że Francja się nie zmienia? To jest zmiana jakiej nie było od pewnie setek lat. Nie mówię, że to źle, odnotowuję fakt, że po umierającym starym porządku nadchodzi nowe. Jak coś kończę, Marek ma rację, powinniśmy się jednoczyć, a nie dzielić. Po to ten tekst, by zrozumieć drugą stronę.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Józef Kemilk powiedzmy sobie szczerze, to co się teraz dzieje, i co w Polsce usiłuje zasadzić nam lewactwo, opłacane najprawdopodobniej przez obce mocarstwa, podobnie jak w XVII i XVIII wieku, przypomina podbój półwyspu Iberyjskiego w średniowieczu. Potrzebna jest rekonkwista, zarówno w świecie kultury, jak i polityki. Jałowa lewacka polityka to zabójstwo naszej cywilizacji.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk zmienia się, Polska też się zmienia itd., ale serio chcesz sprowadzać wszystko do kredek? xD
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem nie sprowadzam wszystkiego do kredek, tylko ukazuję bezbronność nazwijmy to "starej Francji"
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Józef Kemilk to może jednak zamiast wytykać "bezbronność" na cudzym podwórku popatrz na swoje/nasze. To nie my mamy głowice atomowe i najnowocześniejsze bronie na wyposażeniu, to nie Polska samodzielnie interweniuje w Afryce w celu neutralizacji fanatyków.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Przecież to w Polsce król jest nagi. Rozbijające się podczas lotów ćwiczebnych myśliwce, prawie brak marynarki wojennej i długo by wymieniać. Na bezbronnych uchodźców to, co jest wystarczy, a nie ma ich wielu, ale chyba nie powinniśmy się tym zbytnio szczycić.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Patriota Celinko, no a czyim udziałem była Targowica, jakiego to obcego państwa, może nam wyjawisz? :)
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem odchodzimy o tematu, ale tutaj można porównać Polskę z Francję (i nie tylko). https://www.globalfirepower.com/countries-listing.php
 • Patriota 2 miesiące temu
  We Francji niepokoje społeczne trwają już od wielu lat, w dodatku sytuacja demograficzna i mniejszości terroryzujące rdzennych mieszkańców czynią tam życie koszmarnym.
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  Francja doiła swoje kolonie i niech teraz za ten wyzysk płaci.
  Państwa socjalistyczne nie miały kolonii, wszystko tworzyły własnym sumptem.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Niby masz rację i jednocześnie jej nie masz, Ref. Bo co winni są dzisiejsi Francuzi, że przed stu czy dwustu laty ich jacyś tam praprapradziadowie gnębili Algierczyków. Miało to też dobre strony, w takiej Algierii panowało wcześniej niewolnictwo, Francuzi to zlikwidowali.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Galowie / Francuzi byli gnębienie wiele wieków przez Cesarstwo Rzymskie, czy dziś mają się upominać o odszkodowania?
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu a Szwecja, Norwegia, Grecja?
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  tam też mają tego typu problemy. Hiszpania też nie miała za wielu terytoriów w Afryce i na Bliskim Wschodzie, a to tam wyleciał w powietrze pociąg pełen ludzi.
  Fundamentaliści leją na historię, spuścizna kolonializmu może co najwyżej podkręcić nastroje, ale ci idioci są gotowi wysadzić w powietrze tłum ludzi, których uważają za niekompatybilnych, nawet za cenę zabicia swoich - Bruksela 2016, tam wśród ofiar znalazło się wielu muzułmanów.
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem Chodzi o to, żeby zniszczyć społeczeństwa obywatelskie. I żeby ludxie sami zapragneli faszyzmu. Stæd ściæganie "uchodźców".
 • Patriota 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu pod pierwszą częścią Twojej tezy podpisuję się całkowicie, druga trochę nierealna. Oni chcą mieć społeczeńśtwo takiej, jak jest na przykład w Kanadzie, całkowicie bezwolne i zastraszone, nie przyznające się do żadnej tradycji i historii, żeby Berlin vel Bruksela mogły rządził tłumem bezwolnych, zastraszonych głupków. Do tego celu używają zarówno tzw. feminizmu, jak rzekomych uchodźców, czy homosiów podzielonych na kilkadziesiąt płci.
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  Patriota A czemu służy te kilkadziesiąt płci? Zakaz palenia? Nakaz wypriwadzania psów w kagańcach? Atomizacji społeczeństwa. Żeby jeden na drugiego warczał, żeby jeden drugiego się bał.
  Nie boisz się, że dostaniesz w baniak od kogoś, do którego zwróciłeś się "proszę pani", a on czuje się kobietą? A jutro się poczuje ukwiałem.
  Za chwilę zaszczepieni bëdæ rzucać się do gardeł niezaszczepionym.

  To nie jest tak, że w Polsce nie ma zalewu uchodźcami, bo jest dla nich nieatrakcyjna.
  Polska nie ma społeczeństwa obywatelskiego, wiëc kapitał nie musi tu zakewać uchodźcami.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu nie wiem, skąd biorą niektórzy te kilkadziesiąt płci, nie ma czegoś takiego poza jakimiś pojedynczymi bańkami.
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Ludzie jesteście niesamowici! Tekst o sukcesach ludzi niepełnosprawnych, a wy o nagrodzie Nobla, imigracji i finasowaniu wojska! A przy tym mnóstwo argumentów ad persona! Kosmos!
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  👍
 • Nadleśniczy Nuncescu 2 miesiące temu
  E! Idziemy spod tekstu, bo Marek mœwi, że robimy bydło.
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Nadleśniczy Nuncescu a czy w ogóle do tego tekstu się odnosisz?
 • Patriota 2 miesiące temu
  Marku, zerknij sobie na górę, ile razy Ref odnosił się do tekstu, zaraz na samym początku. A że przez szalejące trolle temat się trochę rozmył, to inna sprawa, wyłączna zasługa troli.
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Patriota pierwsze komentarze (w tym twój) były merytoryczne. Dalej jest trollowanie.
 • Patriota 2 miesiące temu
  Marku, my niestety nie mamy wpływu na złośliwe trolle.
 • Garść 2 miesiące temu
  Trudne czasy są już od lat kilku.
  Muszę upominać się o prawa różnych mniejszości, chodzić na protesty, narażać oczy i plery, upominać się o głodne, zziębnięte dzieci z rodzinami, wysłuchiwać totalnych bredni z ust władzy, czyli trawić Kamińskiego, Pawłowicz, Ziobro and company... długo by można. Czy to znaczy, że te trudne czasy uczyniły mnie lepszym człowiekiem? Nie. Staję się Syzyfem, który kolejny raz w tym wieku zmagać się musi z perspektywą życia pod czyjeś światopoglądowe dyktando.
  Okey, konstytucja, KK. Niezmieniane. Finito.
  Jest tyle obszarów, gdzie można się sprawdzić.
  W pracy, nauce, sporcie, kulturze.
  Mało?

  Kemlik, szukasz plusów w rychłej perspektywie wyprowadzenia nas z UE?
  Niepełnosprawna Polska poradzi sobie w świecie, jak bohaterowie Twojego tekstu?
  Naród wybrany pokaże, jak być potęgą w każdej dziedzinie?

  A jaki konkretnie czas miniony uważasz za trudny, najtrudniejszy, który ukształtował wspaniałych Polaków?
  Zabory?
  Międzywojnie?
  II wojna św. ?
  Komuna?
  III RP bez pisu?
  Powrót do przeszłości lub skok w czas, gdzie życie będzie polegało na czym? Zaradności w zdobywaniu butów, jedzenia, posady, nieocenzurowanych treści w internecie?

  Z takimi pytaniami zostawia ten tekst.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Nie o takie trudne czasy chodzi. Zresztą nie wiem jaka różnica jest dla różnych mniejszości jeżeli chodzi o rządy SLD, PO, czy też PiS. Z tego co się orientuję, to PiS nawet nieco ułatwił tym najbiedniejszym (500+ lub też dodatkowa kasa dla niepełnosprawnych). ja zawsze jestem przeciw wszelkim zasiłkom, więc oceniam negatywnie, ale to nie ma nic do rzeczy (wolę obniżenie podatków i zmniejszenie roli państwa) To co może części przeszkadzać, to wykładnia TK w sprawie aborcji, ale to tak naprawdę dotyczy może do dwóch tysięcy osób rocznie. Tak na marginesie przez ponad trzydzieści lat III RP nie widziałem tylu demonstracji co za PiS-u i takiej wulgarności. A marsze równości to w wielu miastach pojawiły się dopiero za PiS-u (a żadne zmiany prawa w tym kierunku nie miały miejsca). Więc można powiedzieć, że wolność kwitnie (oprócz pasa na granicy z Białorusią i powolnym szykanowaniem osobom niezaszczepionym na Covid)

  Co do gadania głupot przez polityków, to PiS raczej nie wyróżnia się czymś wybitnym. Kopacz, Sikorski, czy też Rostowski także reprezentowali b. niski poziom, a wrzeszcząca opozycja topi się w błocie (pani Lempart).

  Co do wyjścia z UE to nie jest to takie proste i wymaga wielu lat przygotowań, tak jak wiele lat przygotowań wymagało wejście do UE. Na chybcika to może wyjść jak w 1989 r. Póki co to wygląda na to, że PiS podobnie jak i inne partie za pieniądze odda wszystko, również suwerenność (na przykład Fundusz odbudowy, gdzie Polska zgodziła się na wspólny dług - ciekawe czy to zgodne z konstytucją, śmiem wątpić, wycofywane uchwały LGBT, co robi się dla pieniędzy - nie oceniam czy to dobrze, czy źle odnotowuję jedynie fakty). Tak na marginesie UE chyli się ku upadkowi - pisałem o tym w jednym z felietonów "Słaba Europa silne Niemcy", więc czy warto być w tym tworze do końca. Może lepiej działać wyprzedzająco i podejmować rozmowy o wolnym handlu z innymi krajami na wypadek rozpadu UE.

  Co do najtrudniejszego czasu dla Polski to dla mnie II Wojna Światowa, a że później nie było zbyt łatwo, to moim zdaniem jesteśmy nieco silniejsi niż nasi rówieśnicy w UE.

  Podsumowując fajnie byłoby popatrzeć w przyszłość, bo nie będzie ona łatwa. Problemem jest nasza klasa polityczna i my, których bardzo łatwo zmanipulować i skłócić, co widać między innymi na tym forum. Różnice zdań są potrzebne, bez nich co nam zostanie?
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Józef Kemilk "(..) PiS nawet nieco ułatwił tym najbiedniejszym (500+ lub też dodatkowa kasa dla niepełnosprawnych). ja zawsze jestem przeciw wszelkim zasiłkom (...)" - jeśli chodzi o pomoc dla niepełnosprawnych to trzeba rozróżnić dwie sprawy. Zasiłki i aktywizacje osób niepełnosprawnych. Powinniśmy stawiać na to drugie. Zasiłki dla nierobów i nieudaczników (a to większość) opieki socjalnej w Polsce to już inna kwestia.
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Józef Kemilk "Co do wyjścia z UE to nie jest to takie proste i wymaga wielu lat przygotowań, tak jak wiele lat przygotowań wymagało wejście do UE". - Należy skończyć z tym gadaniem o tym, że PIS nas wyprowadzi z UE. PIS był wśród partii które nas do UE wprowadziły. A po co UE ma nas wyrzucić skoro w ich interesie jest na nas żerować.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Marek Adam Grabowski Tak jak piszesz Marku
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Marek Adam Grabowski Ja jestem za wyjściem z UE, PiS nie, co napisałem w komentarzu. Nie mówię, że to jest łatwe, zastanawiam się natomiast, czy UE się nie rozpadnie jak ZSRR. Na taką sytuację warto być przygotowanym.
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Józef Kemilk Oczywiście, ale ja odniosłem się do poglądu Garść. Ja też wolałbym Polskę po za UE, ale najpierw trzeba ustalić co w zamian. Brakuje mi takiej debaty, a bez niej POLEXIT byłby nieroztropny. Być może rozpad UE byłby najlepszym rozwianiem.
 • Garść 2 miesiące temu
  Józef Kemilk, nie o takie trudne czasy Tobie chodzi? A o jakie? Myślę, że mój odczyt był w punkt.
  Stwierdzasz, że przyszłość nie będzie łatwa. Poza UE na pewno gospodarczo trudniejsza. Generalizując, powiem że życie nigdy nie jest łatwe, może odcinkowo.
  Wyjść z UE jest formalnie prosto. Jedno głosowanie. Dostosowanie się do nowej sytuacji, patrząc na UK, zajmie ponad rok.
  A później, Konfederato-Herosie, bez wolnego handlu, bez pocovidowego funduszu, więc bardzo znaczącym uszczupleniem środków inwestycyjnych, będziemy się zwijać. Polska to nie UK czy Szwajcaria.
  Co zyskamy? Absolutną bezkarność władzy. Czym to pachnie? Utrąceniem demokracji.
  Ale Wy przecież wiecie lepiej, co dobre dla ciemnego ludu.
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Garść

  Nie ma się co frasować przed czasem, właśnie do władzy doszli Zieloni, a z ich utopijnym programem gospodarka Niemiec step by step będzie się załamywać, a gdy największy płatnik przestanie wpłacać do unijnej kasy, to Unia się szybciutko rozleci i po problemie 😉

  Nie są to żadne apokaliptyczne prognozy, vide - wyłączanie elektrowni jądrowych do 2022 roku /zbrodnia na klimacie/, nieuregulowana wręcz chaotyczna polityka imigracyjna, w końcu ten przyjazny system socjalny nie wytrzyma obciążeń, no i ktoś na ten socjal musi ciężko zapitalać - robotnik /przecież nie polityk/ zaczyna się buntować: na 100% przybyłych w swoim czasie Libijczyków, tylko 20% podjęło pracę, podobne dane liczbowe występują w przypadku Turków, ich zaledwie 30% robi coś w życiu, a to już trzecie pokolenie!

  Nom, zatem nie ma się o co kłócić, samo się stanie 🙂
 • pansowa 2 miesiące temu
  Szpilka Unia jest dziełem Niemców i nie zrezygnują z pomysłu.
  Obok rozlicznych i ogromnych korzyści jakie im daje jest jest ich, aby osiągnąć cele, których nie osiągnęli za pomocą dwóch wojen, ostracyzmu i niewiarygodnych cierpień innych i swoich.
  Po co wysyłać czołgi jeśli w szerokiej perspektywie, będąc najsilniejszym w Unii, wykupić ziemię, przemysł, zyskać rynki zbytu i rzeszę pracowników?
  I to wszystko pokojowo i w majestacie prawa. A koszta nie są większe niż prowadzenie wojny i zniszczenie własnego państwa.
  Ja to wiem, ale dopóki taka polityka przynosi i nam korzyści akceptuję ją. Bo obok niezaprzeczalnych korzyści cieszymy się pokojem i bezcennym brakiem zagrożenia na zachodniej ścianie.
  I co my tym ugramy jest tylko naszą szansą do wykorzystania potencjalnego.
  Można zostać europejczykiem i jednocześnie Polakiem. To tylko kwestia naszych działań (w oświacie, nauce, sztuce, gospodarce itp).
  To, co teraz robią ci wariaci wespół z takimi oszołomami jakich mamy nawet na portalu jest działaniem na szkodę Polski.
  Robić sobie wrogów z przyjaciół (jaka by nie była z nimi historia), antagonizować wszystkich ze wszystkimi, wyciągać łapę po kasę jednocześnie na nią plując jest kompletnie sprzeczne z naszym interesem narodowym.
  Nowoczesny patriotyzm to dostrzeganie szans i maksymalne ich wykorzystanie dla rozwoju, a nie wieczne grzebanie w dupie historii i budowanie przyszłości po raz kolejny na teorii dwóch wrogów.
  Jak to się skończyło - wiemy.
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Pansowa

  Miejmy nadzieję, że Unia przetrwa, bo jakby nie liczyć, to zawsze wychodzi, że wyciągamy z unijnej kasy więcej, niż wkładamy 😉

  Zgadzam się z Twoim dictum - nie ma co grzebać w (_!_) historii, zresztą przeszłością nie da się żyć, zaś honorem jeszcze się nikt nie najdał.
 • pansowa 2 miesiące temu
  Szpilka Historia jest potrzebna bo tym różnimy się od zwierząt.
  Małpy nie mają własnej historii.
  Historia daje dumę z przynależności, tożsamość i ciekawość pochodzenia.
  Ale nie róbmy do kurwy nędzy z niej świętej krowy i tylko na niej budować przyszłość.
  Świat się zmienia czy tego chcemy czy nie.
  Albo będziemy w zgodzie z tym faktem, albo będziemy wiecznie grzebać paluchem w przeszłości i tylko na niej budować przyszłość, bo nigdy nie uwolnimy się od demonów.
  Zawsze i wszędzie jest ktoś komuś coś winien, coś zrobił źle drugiemu i nadepnął innym na odcisk szukając swojego miejsca.
  Mamy się z tego powodu wiecznie nienawidzić i zarzynać?
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Pansowa

  Pewnikiem nasza historia to powód do dumy, czasem mi jednak ciąży, bo krwawa okrutnie, no serducho boli, gdy się wstecz popatrzy. Życie jednak toczy się dalej i trzeba mu sprostać, zostawić schedę następnym pokoleniom, no co im zostawimy, trupy przeszłości?

  Osobiście nie nienawidzę naszych niegdysiejszych wrogów, bo to bez sensu, nienawistnik sam siebie truje własną nienawiścią i z czasem staje się taki sam jak wróg. Poza tym chrześcijaninowi nie godzi się pielęgnować nienawiści, ale wielu nie rozumie sensu wiary i tu jest największy problem.
 • pansowa 2 miesiące temu
  Szpilka I tyle w temacie :)
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Szpilka albo coś mnie ominęło, albo Zieloni mieli wynik około 10-11%, więc jak doszli do władzy? :) Co najwyżej mogą rządzić w koalicji i tak się pewnie stanie, ale to nie oni będą mieli ostatnie słowo.
 • Szpilka 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem

  15% Zieloni, w koalicji z SPD, bo najprawdopodobniej Scholz zostanie kanclerzem, a on też pierduczy o klimawandel jak Zieloni, zmieniłeś już autko na elektryczne?

  Ja mam na razie tylko elektryczną hulajnóżkę 😁
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Szpilka nie zmieniłem, bo nie mam czego. xD Szczerze, to męczą mnie te auta wszędzie, miasta nie są przystosowane na takie ich liczby. A w co drugim-trzecim w godzinach szczytu jedna osoba. xD Ważne, żeby komunikacja publiczna funkcjonowała jak należy.
 • Szpilka 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem

  Nom, w Berlinie np. w szczycie nie da się jeździć, ale się nakrążyłam ongiś, żeby zaparkować nieopodal polskiego sklepu. Problem da się rozwiązać, w Londynie świetnie funkcjonuje metro. Zakaz handlu w niedzielę pozwala odetchnąć od aut, ludzie pomykają rowerkiem lub pieszo na łono natury, a nie autem do sklepu 😉
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Szpilka metro to świetny wynalazek, tylko drogi. W większości miast wystarczy szybki tramwaj, a problem z nadmiarem aut rozwiąże się sam, bo nie każdego będzie stać na elektryka. I o to chodzi w tym całym temacie.
 • Szpilka 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem

  Ano, o to chodzi, żebyśmy na rowerku albo pieszo pomykali, a elYta farbowana czym chce i gdzie chce. Aha, na wywczasy też nie pojedziesz, bo zbyt duża emisja CO2, elektrycznym samolotem jedynie, ale on ma małe zasięgi - dalekie podróże odpadają, no i cena biletu pewnikiem niska nie będzie 😉
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Szpilka albo na stateczku Grety. xD
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  *Na stateczku Grety, gdzie nie ma toalety. xD
 • Garść 2 miesiące temu
  Szpilko, myślisz, że migracja ustanie, kiedy UE przestanie funkcjonować? Nic bardziej mylnego.
  Tego trendu nie da się zatrzymać. Banał - nasz świat globalnej wioski zmieni się radykalnie. Na razie raczkujemy. Być może będzie etap BARDZO Wysokich Murów, ale każda zapora jest do zdobycia. A poza tym prowokuje konflikty zbrojne.
  Nie mamy pojęcia, jak będzie wyglądała cywilizacja pod koniec wieku. Ale jak uczy historia każde imperium było zdobywane przez zdeterminowanych.
  Szanuję Merkel za przyjęcie Syryjczyków, by the way, ponad pięć tysięcy lekarzy syryjskich zasiliło Waszą służbę zdrowia. Polacy są bodajże na 3. miejscu w pobieraniu zasiłków. Bez wojny odbieramy tylnymi drzwiami to, co nam zabrano.
  Temat rozmowy się rozszerzył o ekologię. Widzę, że poglądy masz jak u nas PiS (mniej oficjalnie) i Konfederacja, a w Niemczech AfD, która utraciła 3. miejsce na rzecz Zielonych.
  Z czego ja akurat się cieszę, bo Niemcy, jakby nie patrzeć, mają decydujący wpływ na politykę klimatyczną.
  Powietrze, nie tylko w Wwie, często po prostu śmierdzi. I gdyby chodziło tu wyłącznie o dyskomfort organu powonienia można by odpuścić. Ale są statystyki zachorowań na choroby płuc i zgonów z tego powodu. Zgroza.
  Ale lepiej na złość mamie i dla sławy oszołomów teorii spiskowych brnąć w bagno.
  Miłego popołudnia, pozdrawiam :D
 • Szpilka 2 miesiące temu
  cos_ci_opowiem

  Hahahahha, świetne 😂 Przezywają ją Thunfisch, freunda SE znalazła, zapiekły hasser Izraela 😉
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Garść

  Właśnie to ponoć, nic nie zasiliło, nie wierz w bajki, prędzej obciążyło podatnika 😉 Poglądy mam horyzontalne, nie jestem ani lewacka, ani prawacka, SE obserwuję i konkluduję.

  Słyszałam ten argument, że Polacy też, trzeba by to policzyć - ilu Polaków, ilu pracuje, a ilu pobiera zasiłki, poza tym Polacy się asymilują i z nimi problemów nie ma jak z naszymi braćmi od Allaha - betonowe bloki Merkel na jarmarkach Bożonarodzeniowych /sic!/. Co mnie to obchodzi, że się ktoś radykalizuje i zaczyna do ludzi strzelać? Islam to żadna religia, to niebezpieczny system pseudoreligijny, jako kobieta stanowczo się sprzeciwiam temu czemuś!

  Ja się wcale nie cieszę, że Zieloni będą mieli więcej do powiedzenia, bo ta współprzewodnicząca partii - Baerbock jest niemożebnie głupia, sorry, takie są fakty, wystarczy jej posłuchać, pomijam fakt, że niewiarygodna 😉

  Owszem, też jestem za ograniczaniem emisji gazów, ale nie za utopijną polityką Zielonych - autka na prąd, gdzie utylizacja baterii mocno obciąża środowisko! A co z gospodarką, czy taki pust łeb baerbockowy potrafi to ogarnąć, ile gospodarka energii potrzebuje i czym zastąpić elektrowne atomowe?

  Miłego i też pozdrawiam 😊
 • Garść 2 miesiące temu
  Szpilka, nie denerwuj się :D
  Pośrodku stać nie sposób, coś nam zawsze równowagę przechyla, i bynajmniej nie jest to zdrowy rozsądek.
  Idziemy drogą prób i blędów, a relatywistyczny chichot Uniwersum zawsze będzie towarzyszył człowiekowi.
 • Garść 2 miesiące temu
  Wybieramy wartości, które są busolą i w rejs.
  Czyje przeważą, tam ludzkość dopłynie.
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Garść

  O to, to, bardzo ładnie powiedziane 😊
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Szpilka: " Owszem, też jestem za ograniczaniem emisji gazów, ale nie za utopijną polityką Zielonych - autka na prąd, gdzie utylizacja baterii mocno obciąża środowisko!" - Masz pełną rację mądra i piękna kobieto. Trzeba dbać o środowisko, ale w granicach rozsądku. Przykładowo nie osiągniemy neutralność klimatycznej bez zainwestowania w atom, ale zieloni atomu nie chcą. Myślą, że wystarcza wiatraki.
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Garść

  Tyż prowda, jak to Pyzdra godoł 😉
 • Marek Adam Grabowski 2 miesiące temu
  Ale odeszliśmy od tematu.
 • Garść 2 miesiące temu
  Pamiętaj, Szpilko, że w Dubaju (sic!) w przybliżeniu obliczyli zasób swojego płynnego złota, i przygotowują się do korzystania z alternatywnych źródeł energii.
  :D
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Marek

  Dziękuję z komplement, hmm, wiatraki to żaden miód, dużo ptaków ginie, choć już się śmigła oznacza farbą, którą rozpoznaje ptasie oko. Atom to czysta energia, z odpadami problem, jednak tęgie głowy już nad tym pracują 😉
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Garść

  Bogatemu zawsze lżej, SE poczytam na ten temat, bo mnie zainteresował 😉
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Marek

  Ano, ja się zmywam 😉
 • Garść 2 miesiące temu
  Szpilka, może zimna fuzja albo metoda klasterów... człowiek na coś wpadnie po japońskiej katastrofie, zaczyna się ruch w szukaniu alternatywnych metod pozyskiwania energii.
  Podobno, działka niemal sf, inna cywilizacja czerpie energię wprost z gwiazd.
  Kto wie, jak będzie.

  Ja też, koniec miłego. :D
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Garść Tylko jedna rzecz jest pozytywna w UE. Wolny handel. A reszta, to albo marnotrastwo kasy (dotacje, dziwna polityka ekologiczna) albo propaganda i tworzenie nowego modelu człowieka. To nie jest moja bajka a patrząc na kierunek rozwoju UE, to musi być moja bajka w przyszłości. Zobacz jak zmieniła się Europa. Najpierw EWG (taki model jest przeze mnie pożądany) poprzez Wspólnotę Europejską, do UE, która czym innym była jak wstępowaliśmy, czym innym jest teraz. Budujemy wspólnotę socjalistyczną bez możliwości wyrażania m. in. moich poglądów. Niestety dla takich jak ja, Europa nie widzi miejsca. A jakoś nie chcę być wykluczony.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Szpilka Atom jest brudną energią przy wydobywaniu uranu. My jednak dla naszego bezpieczeństwa energetycznego musimy udawać, że jest czysty. Tak więc zgadzam się z Tobą i jestem za budową elektrowni atomowych, bo po prostu nie ma innego wyjścia. A odpady już ktoś przerabiał na baterie o żywotności 28.000 lat. Na razie eksperymentalnie.
 • cos_ci_opowiem 2 miesiące temu
  Garść w SimCity 3 albo 4 można było po chyba 2020 roku (xD) budować coś takiego, jak elektrownie mikrofalowe, biorące energię z gwiazd. Póki co tylko tam. xD
 • Garść 2 miesiące temu
  Cos_ci_opowiem - zerknij
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sfera_Dysona
 • Garść 2 miesiące temu
  Kemlik,to podstawa, masz rację, ale są tzw. miękkie korzyści z bycia częścią UE. Wiem, że Cię nie interesują, wiec nie wymienię.
  Za to dla mnie, i nie tylko, bardzo istotne.
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Józef Kemilk

  Ano, na razie nie ma innego wyjścia 😉 Znalazłam ciekawy artykuł - Strupczewski: Polska może bezpiecznie wydobywać uran dla atomu (ANALIZA)

  https://biznesalert.pl/atom-wydobycie-uran-polska/
 • Tjeri 2 miesiące temu
  Garść
  Wg skali Kardaszowa czerpanie energii z gwiazdy centralnej to cywilizacja typu II (mówimy o skali rozwoju cywilizacji). Fizyk- celebryta Michio Kaku szacuje, że będziemy zdolni do takiego pozyskiwania energii w 2800 roku. Zakładając, że w ogóle będziemy do tego czasu :)).
 • Szpilka 2 miesiące temu
  Garść

  Ahoj i dobrego dzionka 😊

  Poczytałam o pozyskiwaniu energii z gwiazd, ale świat się zmieni, aż szkoda, że już nie będzie nas 😉
 • Tjeri 2 miesiące temu
  A nie wiem czy pamiętasz, parę lat temu odkryto obiekt (gwiazdę), która miała zachowywać się (jakoś przygasała chyba) jakby była otoczona sferą Dysona. Okazało się, że to pył tak ją przysłaniał okresowo. Ale dreszczyk emocji był :)).
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Szpilka dzięki za link
 • Patriota 2 miesiące temu
  Oczywiste jest, że dewiza, której użył autor, szczególnie pierwsza jej część jest prawdziwa: "Trudne czasy tworzą silnych ludzi". Może to nie brzmi precyzyjnie, charaktery silnych ludzi w trudnych czasach są najbardziej widoczne. A pewnie nieraz się dopiero kształtują w obrębie pewnej zastanej rzeczywistości Pewnie maksyma ta nie odnosi się do większość społeczeństwa, bo wielu ludziom w trudnych czasach puszczają wszelkie hamulce, ale też w trudnych czasach objawiają się prawdziwe perły, o których w innych okolicznościach byśmy się nie dowiedzieli.
  Trudne czasy, w naszej historii, już od czasów ostatnich królów elekcyjnych niemalże cały czas, były trudne, często na własne życzenie Polaków. Bo tych głupich jest znacznie więcej. Magnateria i szlachta wyobrażały, że słaby, nieagresywny kraj, niemalże bez wojska nie będzie budził nienawiści sąsiadów i w związku z tym nie będzie atakowany. Nic bardziej błędnego chyba nie można było wymyślić. Ale to przez cały osiemnasty wiek było mottem polskiej polityki wewnętrznej.
  Trudne czasy oczywiście że zabory, obydwie wojny światowe, okupacja komunistyczna. Pod obcym butem lepiej widzieć, jaką wartością jest niepodległy kraj. To ku uwadze współczesnych dewiatów gotowych za pieniądze sprzedawać suwerenność Unii Europejskiej.
  Ludzi, których piękne postawy i charaktery ujawniły się właśnie w tych trudnych czasach było dziesiątki tysięcy. Wielu zapisanych na kartach historii, wielu zmarłych lub pomordowanych bezimiennie, o których historia milczy.
 • pansowa 2 miesiące temu
  Historyk (raczej histeryk) z bożej łaski powinien znać całość tej sentencji zanim zabierze się za epatowanie swoimi mundrościami.
  Jedynymi i prawdziwymi.
  I oby ta sentencja szybko sie dla Polski sprawdziła.
  "Trudne czasy tworzą wielkich ludzi. Niemniej te czasy są najczęściej dziełem miernot". Maurice Druon.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania