Pokaż listęUkryj listę

Niewłaściwy kolor nieba - rozdział 9

Oczywiście, nie wytrzymali nawet godziny i zaczęli coś kombinować z Płaszczką. Nikka spuściła głowę, by ukryć uśmiech.

- Mówiłam, nie dotykać, nie otwierać. Teraz wybuchnie. Duży wybuch, duże zniszczenia.

Kamilla przełożyła to wojskowym.

- Mogę wyłączyć, ale wy już nie dotykać statku nigdy, przysięga - dodała Nikka. Po chwili kolonel Antony wygłosił do niej coś, co po przełożeniu brzmiało mniej więcej tak:

- Idziemy i wyłączysz wycie. Wyłączysz alarm, my zbadamy statek. Inaczej nie ma jedzenia, nie ma leków, nie zobaczysz przyjaciółek.

W odpowiedzi Nikka rozsiadła się lepiej na krześle i skrzyżowała ręce na piersi w uniwersalnym lekceważącym geście.

- Nie - powiedziała tylko. Tego nie trzeba było tłumaczyć. Kolonel zdenerwował się, zaczął prawie że krzyczeć. Nerwowość udzieliła się też żołnierzom z karabinami. Tłumaczka wyglądała na przestraszoną.

- Ja wyłączę, sama. Wy nie dotykać więcej statku, przysięga. Następnym razem wybuch szybko - powtórzyła Nikka. Oprócz tego, że statek był jej kartą przetargową i niezłą drogą ucieczki, chodziło jeszcze o jedno. Najwidoczniej nie znano tu niektórych technologii powszechnych już na Amarze. Przekazanie silników z zimną fuzją tym ludziom, tym Amerikanom, zostałoby potraktowane jak zdrada. A w Akurii zdradę karano tylko w jeden, niezwykle ostateczny sposób.

Nie sądziła jednak, że pozwolą jej pójść do statku. Myśleli, że blefuje. Trudno. Już i tak długo uciekała przed śmiercią. Teraz przynajmniej koniec będzie szybki. Reaktory zimnej fuzji były bezpieczne w użytkowaniu, a tellarium używane jako paliwo prawie nie wytwarzało szkodliwego promieniowania. Ale przy odpowiednich ustawieniach potrafiły też wybuchać jak te nieudane eksperymenty z gorącą fuzją, i taką właśnie autodestrukcję ustawiła w systemie. Jeśli dobrze pamięta ze szkoły, wybuch reaktora tej mocy powinien zniszczyć wszystko w promieniu trzech czwartych mili, czyli te budynki obok lądowiska i jeszcze kawałek miasta obok. Resztę wykończą pożary i promieniowanie.

- Ile jeszcze czasu? Zanim wybuch? - z zamyślenia wyrwała ją Kamilla. Nie tłumaczyła niczyich słów, podeszła do niej z własnej inicjatywy.

- Nie wiem, niedużo. Nie wiem kiedy alarm się włączył. Ustawiłam godzinę. Wasze godziny chyba dłuższe od naszych. - Nikka wskazała na zegar wiszący na ścianie biura. Wyglądał identycznie jak zegary w jej świecie, cyfry oznaczające godziny też były podobne, choć inaczej ułożone, ale wskazówki poruszały się jakby wolniej. Niewiele, ale miała wrażenie, że tutejsze sekundy są trochę rozciągnięte w czasie.

- My tu bezpieczni?

- Och, nie. - Nikka uśmiechnęła się do niej, i było w tym uśmiechu coś szalonego. - Wszyscy zginiemy. Tu i w mieście. My szybko, tamci będą cierpieć, chorować. To wybuch jądrowy, znasz? Atom, rozszczepienie, promieniowanie.

Twarz Kamilli zmieniła się nagle. Wcześniej była niespokojna, teraz wyglądała na kompletnie przerażoną. Podbiegła do kolonela i zaczęła mu coś gorączkowo tłumaczyć. Nikka obserwowała ich obojętnie. Naprawdę nie wiedziała kiedy statek wybuchnie. Jeśli zaczęli przy nim grzebać tuż po ich odejściu, to może eksplodować w każdej chwili.

Rozmowa przyniosła jakiś skutek, bo kolonel Antony umilkł i zaczął na nią intensywnie patrzeć. Prawie tego nie zauważyła, zajęta własnymi myślami. Z odrętwienia wyrwał ją dopiero głos Kamilli:

- Chodź, idziemy wyłączyć statek.

- My? Ja i ty?

- Ja, ty i oni. - Wskazała na wojskowych.

- Nie, ja i ty. Oni daleko od statku. Nie pozwolę patrzeć. Słuchaj, wiem, że nie chcesz umierać - złapała tłumaczkę za ramię - ale mnie jest wszystko jedno. Albo robimy to po mojemu, albo wybuch.

- Mam dzieci, proszę… - W oczach Kamilli zalśniły łzy.

- A ja mam obowiązki. Chcesz żyć, przekonaj go. - Nikka się nie ugięła. Owszem, miło byłoby jeszcze pożyć, w końcu miała dopiero dwadzieścia lat. Kiedyś miała plany na przyszłość: skończyć szkołę, znaleźć najlepszą pracę, jaką będą chcieli dać komuś z tak marnym pochodzeniem, kupić dom dla matki w lepszej dzielnicy… Wyjść za mąż, jeśli znalazłaby odpowiedniego mężczyznę. I co z nich wyszło? Przez wybuch wojny nawet nie skończyła szkoły. I teraz jeszcze ten świat, niby podobny, ale jednak obcy. Obiecała dziewczynom, że znajdzie drogę do domu, ale ta perspektywa w tej chwili wydawała się bardzo odległa. Teraz pozostało jej tylko pomodlić się o zdrowie i pomyślność dla matki, o ile ta jeszcze żyła.

- Jest zgoda, możesz iść sama. - Słowa Kamilli ledwo do niej dotarły. - Odprowadzą nas, ale do statku idziesz sama.

- Dobrze, w takim razie idę. Chodź ze mną, proszę. Wszystko jedno, czy będziesz tu, czy tam.

Tłumaczka zawahała się, ale w końcu potaknęła. Wyszły z biura w asyście czarno umundurowanych żołnierzy. Antony Margareti i ten drugi oficer również im towarzyszyli, ale trzymali się z tyłu. Już na korytarzu Nikka usłyszała basowy pomruk. Statek korzystał z syreny przeciwmgłowej i co kilka sekund wyrzucał z siebie ostrzeżenie. Przerwa pomiędzy nimi wynosiła jakieś trzy sekundy. Czyli nie jest źle, ma jeszcze około pół godziny. Trochę jej ulżyło. Wyglądało na to, że zdąży bez problemu.

Mimo to przyspieszyła kroku. Na zewnątrz dźwięk syreny przenikał wnętrzności i pozostawiał dziwne uczucie w żołądku. Żołnierze oczywiście najchętniej weszliby z nią na pokład i przejęli kontrolę nad Płaszczką. Zatrzymała się w miejscu, w którym medyk wcześniej opatrywał jej dłonie, i poprosiła, by wszyscy stanęli.

- Teraz ja. Wyłączę wybuch. Ale wy nie dotykajcie statku. Następnym razem wybuchnie szybciej, mogę nie zdążyć. Pani Kamillo, zechcesz mi towarzyszyć?

Kolonel Margareti powiedział coś do swoich ludzi. Rozstawili się w luźnym szyku, broń trzymali w pogotowiu.

- Jeśli spróbujesz uciec, będą do ciebie strzelać - wyjaśniła Kamilla. Nikka nie odpowiedziała, spojrzała tylko na tłumaczkę pytająco.

- A, co mi tam - stwierdziła tamta. - Jeszcze nie widziałam czegoś takiego z bliska.

Podeszły więc obie do statku. Nazwa Płaszczka nie wzięła się znikąd, przypominał tę rzeczną rybę kształtem. Był z grubsza owalny i, cóż, płaski. Od góry wystawał tylko pokryty przezroczystym tworzywem kokpit, a z tyłu dwa ruchome silniki umieszczone pod sterczącymi w górę statecznikami rufowymi. W tej chwili stał na wysuniętych kołach z uniesionym dziobem i było widać zarówno jego pomalowany na szaro spód, jak i wierzch w różnych odcieniach granatu i zieleni imitujących kolor morza.

- Skąd znasz nasz język? - spytała szybko Nikka, kiedy tylko oddaliły się trochę od żołnierzy.

- A skąd wy go znacie? Jest stary i już nikt u nas nim nie mówi, ale w wielu krajach mówi się językami, które pochodzą od niego. Tak jakby twój był ojcem, a one dziećmi. Ja badam je wszystkie.

- Rozumiem - stwierdziła Nikka, ale w głowie miała zamęt. Czyli kiedyś ludzie gdzieś tutaj mówili tym samym językiem, ale teraz już nie mówią, mają podobne… - Kiedy to było?

- Jakieś tysiąc lat temu, tysiąc dwieście.

Pisana historia Akurii i Tellarii, najstarszych państw Amaru, liczyła sobie nieco ponad osiemset lat. To mogłoby się zgadzać. Nie, teraz Nikka nie mogła o tym myśleć, miała jedną autodestrukcję do powstrzymania.

Doszły do burty statku, do miejsca, w którym kończyło się skrzydło. Tamtędy zwykle wchodziło się na pokład i tam znajdował się pierwszy panel kontrolny. Mogłaby wszystko wyłączyć stąd, ale wolała wprowadzić główny kod w kokpicie, z dala od oczu żołnierzy, którzy na pewno obserwowali ją za pomocą lunety czy czegoś podobnego. Ona by tak zrobiła. Otworzyła panel i wklepała tu tylko pierwszy kod zasłaniając ekran swoim ciałem i drugą ręką. System przyjął go, otworzył też właz na tej burcie. Tłumaczka z ciekawością dotknęła kadłuba.

- To nie jest metal? - zapytała zdziwiona w przerwie pomiędzy dźwiękiem syreny.

- Tworzywo - rzuciła jej Nikka w odpowiedzi i zaczęła wspinać się po skrzydle w stronę kokpitu. - Jak chcesz, to chodź za mną.

Kamilla chciała, ruszyła więc śladem Nikki, ale włażenie na górę nie szło jej tak dobrze. Dotarła tam w momencie, w którym syrena wreszcie przestała wyć. Weszła na pokład i usiadła za fotelem głównego sternika, dokładnie tam, gdzie wcześniej siedziała Kalia.

- Dwuetapowa weryfikacja, potwierdź.

Potwierdzam.

- Czas do autodestrukcji: trzydzieści sekund, potwierdź.

Potwierdzam.

- Syrena ciągła, potwierdź.

Potwierdzam.

- Dobry system - Nikka uśmiechnęła się radośnie. Pozostawiła go w stanie czuwania, w razie gdyby Amerikanie nie potrafili uczyć się na błędach. - Ustawiłam czas na pół minuty, słyszałaś. Następnym razem po prostu wybuchnie, więc wytłumacz kolonelowi, żeby nie ruszał mojego statku, wytłumacz mu tak, żeby wreszcie zrozumiał.

- On myśli, że coś przed nim ukrywasz - powiedziała Kamilla. Zamilkła szybko, zupełnie jakby zdała sobie sprawę, że wyjawiła za dużo. Nikka odwróciła się w jej stronę z całym fotelem.

- Ma rację. Nie mówię wszystkiego, bo mu nie ufam. Widzisz, prosiłam nie ruszajcie statku, ale ruszyli. On nie myśli, że ja jestem poważna. Myli się. Ale, to jest sprawa między mną a nim. Jak ci się podoba na pokładzie?

- Och, jest super, to znaczy tak, bardzo mi się podoba. Jest podobnie jak u nas, ale inaczej…

- To samo myślę o waszym świecie. Podobny, tak, ale inny. I niebo. Jest niebieskie, tak bardzo niewłaściwe… - Westchnęła spoglądając w górę.

- Ale widzisz, w waszym języku nazwa niebieski pochodzi od słowa niebo. Niebieskie niebo, pasuje do siebie, rozumiesz?

- Tak, tak… U nas to tylko taka nazwa koloru, a niebo to niebo. Nikt tego ze sobą nie łączył. - A może powinien, dopowiedziała sobie Nikka. Coraz mocniej wydawało jej się, że mają z tym światem zaskakująco dużo wspólnego. - Słuchaj, jak nam pozwolą, to zabiorę cię na lot. Tylko ciebie. Polecimy nad morze, porozmawiamy jak teraz.

Kamilla uśmiechnęła się do niej.

- Lubię cię - powiedziała, łapiąc ją delikatnie za ramię. - Chcę z tobą rozmawiać. Ale proszę, nie wysadzaj statku. Naprawdę nie chcę umrzeć.

- To nie zależy tylko ode mnie. - Nikka odwróciła się. - I wracajmy już, zanim zaczną się niepokoić.

Kiedy tylko opuściła statek, dwóch żołnierzy złapało ją z obu stron za ramiona i średnio delikatnie odprowadziło do biura. Nie zdziwiła się jakoś szczególnie. Wyobrażała sobie, jak bardzo wściekły musi być ich dowódca. Kamilla została na zewnątrz, zapewne za chwilę kolonel Antony zażąda od niej szczegółowego sprawozdania. Eskortujący ją mężczyźni zostali, by jej pilnować, broń mieli w pogotowiu. Nikka starała się nie zwracać na nich uwagi. Pierwszy raz, odkąd znalazła się na Erf, miała czas tylko dla siebie. Usiadła wygodnie przy biurku, schowała twarz w dłoniach i pogrążyła się w modlitwie.

Średnia ocena: 4.9  Głosów: 8

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (29)

  • wolfie 30.11.2020
    Żadnych błędów nie wychwyciłam. Z każdym przeczytanym rozdziałem coraz bardziej podoba mi się opowiadana przez Ciebie historia. Czekam na więcej :)
  • Vespasiu - nie znam się, ale moim skromnym zdaniem powinnaś zwiększyć pole rażenia w razie wybuchu, bo jeśli masz na myśli standardową milę, to 3/4 to jest jakieś 400 metrów, czyli jak dla mnie niezbyt imponujący promień, a chcesz tym jeszcze rozpieprzyć kawałek miasta i to spory. Jeszcze biorąc, że miasto zwykle nie przylega do lotniska, jak facet do baby w trakcie umizg,ow seksualnych, to zwiększyłabym ten zasięg. Chyba że samą falą uderzeniową chcesz napierdzielać, to nie wiem. Tak mi się tylko nasunęło.
    Idąc przed chwilą do WC przypomniałam sobie - "Statek ci wyje" - na szczęście zdążyłam... Ale dzięki temu zdaniu caly dzień mam zrobiony. Tak jak wtedy, jak Trzy Cztery Cichoszce o mruczeniu napisała... Za takie złote myśli, to ja mogę spokojnie drinka postawić. :)
  • Vespera 23.02.2022
    Tu się akurat inspirowałam mniejszym kalibrem, czyli wręcz walizkowymi atomówkami, które zasięg rażenia miały niewielki, ale jest jeszcze kwestia promieniowania. A dziewczyny oczywiście używają mili morskiej, tam u siebie mają pierdolca na punkcie morza i floty.
  • Vespera 23.02.2022
    No i dodam, że mila morska to 1,852 km, chociaż dla uproszczenia przyjmowałam 1,8.
  • Vespera No lądowa to 1.6, bo ja w kraju milarnym operuję samochodem, to mam już to wdrukowane, nawet powiem Ci, że już kilometry przestały do mnie przemawiać - dobrze kminisz - szepty w głowie, i te sprawy... :) - i internet w placówce.
    Dobra, koniec wygłupłow, bo mi przysłówki w tekście wyją, a Stefan King uczy - skróć o co najmniej 10% - to skracam.
  • Aha! zapomniałam dodać, że wyrażenie "inspirować się kalibrem" jest bliskie mej duszy.
  • Vespera 23.02.2022
    błękitnypłomień Spoczko, możesz założyć zeszyt z dziwnymi cytatami ze mnie, pewnie dostarczę do tego jeszcze sporo materiału.
  • Vespera One nie są dziwne - one są uskrzydlające - i to na różne aspekty (tak, wiem, że to h... konstrukcja) :)
    Iga na forum miała o ogonie walącym o podłogę, ale nie skopiowałam i zginęło. Ja takie wyrażenia po prostu widzę w duszy jako obnrazy, a nie słowa - i to mnie urzeka. Tak, wiem, jestem pierdolnięta i właśnie z Angelą rywalizuję o palmę (nomen omen) pierszeństwa.
  • Vespera 23.02.2022
    błękitnypłomień Ogony moich kotów czasem walą o podłogę, tu się wszystko zgadza.
  • Vespera Tam wtedy na forum to jeszcze kontekst był - tak że mega!
    Czy my wszyscy mamy koty?
  • Vespera 23.02.2022
    błękitnypłomień Nie, to koty mają nas
  • Vespera Ale walłam... Jak łysy grzywką o kant kuli...
    Ja to pół biedy, bo tylko u kota współmieszkam, mojego kumpla ten kot ma :)
  • zsrrknight dwa lata temu
    "Ale, to jest sprawa między mną a nim." - Ale to jest sprawa między mną, a nim.

    Nikka, jak każdy dobry żołnierz, nie boi się śmierci, choć trzeba przyznać, że taka postawa na pewno nie wzięła się z niczego... I ciekawa rzecz z tym podobieństwem języków. Czyli być może oba światy kiedyś były jednym albo chociaż się w jakiś sposób przenikały...
  • LaurazjanWolf rok temu
    Kolejny ciekawy rozdział. Po treści wnioskuję, że Akuria stoi na znacznie wyższym poziomie technicznym niż Ziemia. Ciekawy jest również okres czasu, w którym owa cywilizacja się rozwijała. Nam, ludziom, potrzeba było 5000 lat, by osiągnąć poziom cywilizacji technicznej. Z kolei w Akurii znają technologię zimniej fuzji już po 800 latach od wynalezienie pisma. Popraw mnie jeśli się mylę, ale z tego wnioskuję, że Akuryjczycy są znacznie bardziej inteligentni niż Ziemianie.

    No i tradycyjnie 5.0 ?
  • Vespera rok temu
    Pod pewnymi względami poziom technologiczny świata bohaterek jest wyższy, pod innymi nie. A skąd taki szybki rozwój? Podpowiedź do rozwiązania tej zagadki będzie w drugim tomie.
  • Marcin Adamkiewicz pół roku temu
    Vespera: Może jestem zbyt dużym historycznym freakiem, ale na tym etapie sprawa jest dla mnie prosta. Skoro my mamy najstarsze zabytki piśmiennictwa starocerkiewnosłowiańskiego z IX w. a oni (licząc po naszemu) z XII w., to znaczy, że w dwunastym jakiś bułgarski, czy serbski mnich zawitał pod szare niebo i kopsnął im cywilizację. Z resztą to że najstarsze pisma mają 800 lat nie musi oznaczać, że od ośmiuset pisano. Może istniały starsze zabytki, ale nie przetrwały, dokładnie tak najstarszym zachowanym w Polsce kodeksem jest ewangeliarz płocki z XII w., a przecież teksty pisane powstawały w Polsce już w X w.

    Nie musi mieć to nic wspólnego z inteligencją, a bardziej z miejscowymi uwarunkowaniami, potrzebami, przed którymi stawali ci ludzie i wyznawaną filozofią. Weźmy przykładowo Chiny z ich szeregiem wynalazków starszych od reszty świata nierzadko o tysiące lat.

    Chociaż nie. To nie mogło być tylko przekazanie pisma i cywilizacji. Przeczy temu fakt, że "niebieski" jest u nich zapożyczeniem🙄 To by oznaczało, że nie pismo zostało im przekazane, ale cały język (nawet gdyby słowiański wraz z pismem stał się językiem elit, to w 800 lat nie wyparłby rodzimego języka). Ergo. Akurianie to po prostu Słowianie, którzy skręcili nie w te stronę i wylądowali pod szarym niebem🤔

    Nie mów! Jeśli się pomyliłem, chcę sam się o tym przekonać😉
  • Vespera pół roku temu
    Marcin Adamkiewicz Okej, okej, nic nie mówię. Tak, jak pisałam wyżej, jest o tym odrobinę więcej w drugim tomie, ale nie wyjaśniam niczego bardzo szczegółowo, bo mieszkańcy Amaru niezbyt dobrze pamiętają początki swojej cywilizacji - te +/- 800 lat są w stanie jako tako zrekonstruować, wcześniejsze lata giną w pomroce dziejów.
  • Aleks99 9 miesięcy temu
    Amerikanie jak zwykle ciekawscy i lubią nie słuchać, a potem lament. Więcej farta niż rozumu, ale dobrze się stało, że jednak nie wybuchli. Bo by trzeba było kończyć historię :)
  • Vespera 9 miesięcy temu
    Nie jestem fanką postgrootronowej mody uśmiercania głównych bohaterów.
  • Marcin Adamkiewicz pół roku temu
    Przypomniało mi się, że po chorwacku "godzina" to "rok". Fajnie by było, gdyby wkradł im się jakiś false friend:D

    Misja Cyryla i Metodego w innym wymiarze?🤔 Ty to masz wyobraźnię!

    A z mniej pozytywnych odczuć, relacja Nikka-tłumaczka wydaje się trochę uproszczona. Mogą se pogadać i jedyne baby, to już są psiapsiuły. Ja bym poszedł w mieszankę fascynacji i niepewności ze strony Kamilli, no ale nie da się ukryć, że tempo zdecydowanie by wtedy spadło. Jadę dalej 😁
  • Vespera pół roku temu
    A tu masz rację, początek jest jakby przyspieszony - kiedy zaczynałam to pisać, miałam jakieś zupełnie błędne wrażenie, że to będzie krótkie... Chociaż Camilla to jedyna osoba, z którą Nikka może normalnie porozmawiać, to może mieć wpływ na szybkość tworzenia więzi.
  • Marcin Adamkiewicz pół roku temu
    Vespera: Też masz tak, że miały być 3 strony, a wyszło 30?:D Żeby daleko nie szukać Smoczyca miała mieć 3 XD Oczywiście zgadzam się, że przytoczone przeze mnie fakty ("Mogą se pogadać i jedyne baby";) zdecydowanie ułatwiają tworzenie się relacji. Sytuacja jest jak najbardziej realistyczna, choć przypomina raczej chiński pejzaż piórkiem, niż widok Caspara Friedricha:)
  • Vespera pół roku temu
    Marcin Adamkiewicz Ogólne założenie jest takie, żeby nie pisać reportażu, ale spróbować nie napleść totalnych głupot, więc ten realizm będzie różny i raczej nie zbliży się do hiperrealizmu.
    I zawsze wychodzi mi więcej, niż początkowo planowałam, zawsze.
  • Tjeri 5 miesięcy temu
    Kurczę, tym razem zatrzymała mnie sama płaszczka. Niekoniecznie jako wskazanie słabości (choć to możliwe). Wyobrażam sobie na razie, że set lat temu jacyś nasi pobratymcy wpadli w tunel, portal czy cuś i wypadł w inszym świecie. Stąd wygląd ufoków, podobieństwo języka itp. Ale skoro płaszczka jest i tam płaszczką... to by sugerowało nie tyle bliźniacze co niemal identyczne światy... We will see
  • Tjeri 5 miesięcy temu
    A jednak coś mi nie leży. I nie chodzi tulko o płaszczkę. Identyczne światy wymagałyby indentycznych warunków. Pamiętałam, że w pierwszym rozdziale było coś o grawitacji, znalazłam:
    "Nikka była pewna, że wyślą za nimi pościg - spadały teraz jak kamień, jakby grawitacja nagle wzrosła, i to co najmniej czterokrotnie."
    Czyli na Amarze grawitacja jest aż 4 razy słabsza... Naoglądałam się trochę dokumentów (w sumie nie wiem czy to "dokumenty" skoro zawierają— wprawdzie naukowe, ale gdybanie), w których naukowcy rozpatrują wygląd ufoków przez pryzmat warunków. Grawitacja byłaby tu kluczowa.
    Dalszy aspekt, to 1000 lat pod inną grawitacją raczej zostawiłoby już ewolucyjne zmiany w wyglądzie. Wnioskuję po powoli widocznych zmianach w wyglądzie ludzi, powstałych przez tryb siedzący i pracę przy kompie, opisanych zresztą jako ewolucujne.
  • Vespera 5 miesięcy temu
    Tjeri Grawitacja wzrosła w momencie samego przejścia. Niejasno to jest wyjaśnione? Przyjrzę się i może coś doprecyzuję. No bo jakby grawitacja miała się różnić aż tak bardzo, to oczywiście, że musiałabym wziąć pod uwagę to wszystko, co napisałaś. Ciekawiej by było, ale i trudniej.
  • Vespera 5 miesięcy temu
    A jeszcze co do podobieństwa, to bardzo dobrze ci się wydaje, jest podobnie.
  • Tjeri 5 miesięcy temu
    Vespera
    W sumie to o grawitacji faktycznie można zrozumieć inaczej, niż ja z automatu przyjęłam. Wiem, jestem upierdliwa, ale to akurat element szacunku do piszącego. Nie znoszę bezrefleksyjnego komentowania.
  • Vespera 5 miesięcy temu
    Tjeri Dobrze, bo możesz zwrócić uwagę na takie rzeczy, o których ja nie pomyślałam. I nawet jeśli tu nie poprawię, to się przyda na przyszłość.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania